https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-objevili-vyznamnou-populaci-servalu-na-necekanem-miste-v-bezprostrednim-okoli-rafinerie.proc-to-dava-smysl
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci objevili významnou populaci servalů na nečekaném místě: v bezprostředním okolí obří rafinerie. Proč to dává smysl? Video

4.3.2019 08:59 | PRAHA (Ekolist.cz)
Serval na snímku z fotopasti v okolí petrochemického závodu v Jihoafrické republice.
Serval na snímku z fotopasti v okolí petrochemického závodu v Jihoafrické republice.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Daan Loock / Nature
Ve stínu velkého petrochemického závodu v Jihoafrické republice se zabydleli servalové. Tyto charismatické kočkovité šelmy se živí převážně hlodavci a daří se jim pouze v prostředí mokřadů. Je pozoruhodné, že domovem významné populace servalů je okolí Secunda Synfues Operations, jednoho z největších petrochemických závodů světa. O tématu informuje Africa Geographic Magazine.
 

Výzkumníci měli na území závodu několik let umístěné fotopasti a živé pasti (které jim umožnily určit pohlaví a věk servalů), aby mohli populaci dobře sledovat. Zjistili, že zdejší výskyt servalů je mnohem větší, než kdekoli jinde. Mohou za to pravděpodobně příznivé podmínky jako je hojnost hlodavců, kterými se servalové živí, ale také nepřítomnost jiných predátorů. Hustota servalí populace je stabilní a ukazuje, že jejich výskyt není přechodná epizoda, ale dlouhodobý trend.

„Industriální oblasti jsou často považované za místa s malou přírodní hodnotou. Mnoho takových míst má ale kolem svých centrálních staveb území, kde jsou stanoviště málo dotčená proměnou prostředí. Ta mohou nabídnout ideální podmínky pro život některých druhů, jako například menší šelmy,“ uvádějí výzkumníci Samual Williams, Lourens Swanepoel, Daan Loock, Kevin Emslie a Wayne Matthews, kteří strávili dokumentováním nepolapitelných predátorů čtyři roky. Jejich poznatky uveřejnil časopis Nature.

Servalové mimo chráněná území čelí častému pronásledování majiteli dobytka, protože jsou omylem viněni z útoků na hospodářská zvířata.

Ačkoli se zdá, že se servalům v blízkosti vysoce industrializovaného závodu daří, navrhují autoři studie prozkoumat možný vliv průmyslové činnosti – například hluku a znečištění ovzduší – na fyziologii a chování zvířat žijících v blízkosti průmyslových závodů.

„To, že pozměněné prostředí prospělo volně žijícímu druhu, by neměl sloužit jako důkaz, že industrializace je pro volně žijící živočichy obecně dobrá věc,“ uvádějí dále vědci. „Že lidé mění přírodní prostředí, biodiverzitě neprospívá, a je nanejvýš důležité, abychom svůj vliv na životní prostředí drželi na uzdě," říkají vědci. Ale dodávají, že jejich zjištění naznačují, že i vysoce průmyslová místa mohou mít hodnotu pro ochranu přírody. "Neměli bychom tato místa přehlížet, když vytváříme plány péče o chráněné druhy.“


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Kováříková Zdeňka
Zdeňka Kováříková
Autorka je redaktorkou Ekolistu.cz.
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist