Vědci zjistili, že hojná produkce spermií snižuje vlaštovkám věk dožití

Cílem výzkumu bylo podle Albrechta zjistit, jestli se s přibývajících věkem samců mění kvalita a produkce spermií. "Ta se dá měřit jako velikost zduřelého kloakálního výčnělku, který u pěvců v době hnízdění slouží jako rezervoár spermií," vysvětlil Albrecht.
Podle autorky publikace Kristýny Míčkové výzkum prokázal, že mladší jedinci produkují méně spermií než vlaštovčí samci ve středním a vysokém věku. "Výsledky navíc naznačují, že vlastní produkce spermií může být nákladná – samci, kteří během života investovali relativně hodně do produkce spermií, se v průměru dožívali nižšího věku," dodal Albrecht.
Na analýze vlaštovek obecných pracovali vědci 13 let. Tito ptáci se podle Míčkové dožívají průměrně dvou až pěti let, což z nich dělá ideální kandidáty pro studium stárnutí. "U lidí bychom museli dřít několik stovek let, abychom takový výzkum dokázali udělat, a naráželo by to na zjevné etické problémy," řekl ČTK Albrecht.
Na dotaz ČTK Albrecht zároveň nastínil, že vlaštovky jsou mnohem více promiskuitní než lidé, a úspěšnost samců přímo souvisí s tím, kolik zplodí mláďat s jinou než svou sociální partnerkou. Odborníci si tak momentálně kladou otázkou, zda se investice do spermií vlaštovčím samcům vyplatí či nikoliv.
"V dalším kroku se proto zaměříme na studium vztahu mezi produkcí spermií a celoživotní schopností samců plodit mimopárové potomky – je možné, že i přes poněkud kratší délku dožití vede vyšší produkce spermií ke stejnému počtu za život zplozených mláďat jako u déle žijících samců," doplnil Albrecht.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (13)

Karel Zvářal
11.3.2023 07:44
Karel Zvářal
11.3.2023 08:04To by šlo dělat u chovaných ptáků ve standardních podmínkách (holubi, andulky), kde k té promiskuitě je mnohem mnohem blíž, než u rozptýleně žijících vlaštovek.
vaber
11.3.2023 09:02 Reaguje na Karel Zvářaljá psovi říkám ,,Švihák Lázeňský,,
vždy uteče a obskočí všechny feny v širokém okolí ke kterým se může dostat,
když to na něj příjde přefikne i tu kočku, je to taková několika vteřinová rychlovka a kočka se nijak nebrání,
kočkopes z toho ještě nebyl, kolem se toulá i dost kocourů ,tak má kočka vždy jen koťata

Karel Zvářal
11.3.2023 09:20 Reaguje na vabervaber
11.3.2023 08:51co je lepší ,
být celý život otrokem nebo jeden den králem

Karel Zvářal
11.3.2023 09:07 Reaguje na vaberTo už potom srovnávat život sultána (s harémem) se životem mnicha či poustevníka. A řek bych, že se to bude lišit v jednotkách let/procent, nikoliv v násobcích (2-5), jak uvádějí u vlaštovek, které jsou pod permanentním predačním tlakem. Prostě vypíchnout ukazatel, který ani náhodou nepostihuje komplexitu přežitelnosti.

Karel Zvářal
11.3.2023 09:19Zbyněk Šeděnka
11.3.2023 20:23
Karel Zvářal
12.3.2023 08:09 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaTo je jako bych dělal korelaci kratší délky života mezi výrobci a distributory cigaret. Poněkud chměchný výzkum (chybná premisa), že, když každý ví, že je třeba sledovat spotřebu u kuřáků.
Zbyněk Šeděnka
12.3.2023 15:06 Reaguje na Karel Zvářal
Karel Zvářal
12.3.2023 15:40 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaPáry, které hnízdí (zejména) podruhé (cca 50%), riskují v případě několikadenních dešťů a ochlazení v 8.-9. nejen ztráty mláďat, ale samy hromadně hynou na totální vyčerpání (hlad, paraziti, predace) - vlastní poznatek.

Karel Zvářal
12.3.2023 17:27 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Karel Zvářal
12.3.2023 22:05Postavit hypotézu na paradoxu, chce opravdu nebývalý talent, nebo něco, co pojmenovat ze studu ani nedokážu. A chybí-li autorům odvaha reagovat na jiný názor, resp. poznatky, lze to vysvětlit dvěma způsoby. Ani jeden nehovoří v jejich prospěch. Jaká je životnost samců vzácných druhů, kteří jsou od sebe vzdáleni i desítky km, od těch, co žijí v nahuštěných koloniích? Jsou to násobky let života, nebo spíše několik procent rozdílu?
Omlouvám se za dlouhý projev, ale vyjít toto začátkem dubna, tak se tomu zasměji. Má-li to být myšleno vážně, tak se směji ještě víc. Ale alespoň v něčem jsem se poučil: Samci (vědomě a účelně) INVESTUJÍ... Přírozený vývoj s tím nemá nic společného.