Vědec: Zemědělství není příčinou změny klimatu, oteplování ho ohrožuje
Žalud uvedl, že průměrná roční teplota v posledních 60 letech výrazně roste a zatímco mezi lety 1800 až 1960 byl roční průměr na území Česka 6,7 stupně Celsia, v tomto tisíciletí je to již 8,7 stupně Celsia. Rok 2023 bude nejteplejším rokem v ČR a průměrná teplota bude 9,7 stupně Celsia, doplnil. Podle předběžných informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) byl loňský rok v České republice nejteplejší od roku 1961, kdy začali meteorologové průměrné roční teploty v zemi počítat. S růstem teploty se zvyšuje výpar vody a to s sebou logicky přináší sucho, protože množství srážek v krajině se nijak výrazně nemění, upozornil Žalud.
Podotkl také, že Česko vypouští z celkového objemu emisí asi 0,5 procenta a v přepočtu na obyvatele je 20. největší emitent na světě a na pátém místě ze zemí EU. Na obyvatele je také množství emisí vypouštěných v ČR čtyřnásobné, než je světový průměr.
V ČR tvoří podle Žaluda zemědělství šest procent z celého objemu emisí, zbytek tvoří další sektory, především energetika a průmysl. Poznamenal, že málokdy se mluví o tom, že pokud se k zemědělství připočte lesnictví, tak se ukáže, že v krajině se díky fotosyntéze uloží 27 procent emisí. "Zemědělství je ve světové bilanci vlastně pozitivní," řekl. Žalud poukázal také na to, že v zemědělství se vypoušějí jiné látky než CO2, které je v tomto sektoru minoritní. Připomněl, že největší podíl na světových emisích skleníkových plynů, které vedou k růstu teploty, tvoří oxid uhličitý, a právě proto se přistupuje k dekarbonizaci a zavírají se uhelné elektrárny.
Změny klimatu agrární sektor a lesnictví výrazně ovlivní. "I kdyby se podařilo dodržet Pařížskou dohodu o oteplení pouze o dva stupně, stejně se plocha postižená suchem zvětší dvojnásobně," podotkl vědec. Uvedl, že v posledních 15 letech bylo sucho i v letech, které byly srážkově normální, a například v roce 2015 mimořádné sucho způsobilo v zemědělství ztráty za 11 miliard Kč. Sucho vedlo i k tomu, že lesy začaly odumírat a v roce 2015 začaly samy emise vypouštět, což je anomální, doplnil. Právě na opatření proti výparu vody z krajiny se musí podle něj zemědělství zaměřit.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (17)
Honza Honza
12.1.2024 06:31Jelikož je koloběh dřeva (a rostlin) nekončící proces, stále je na stovky let v rostlinách uhlík vázán, i když se z nich nakonec do vzduchu uvolní. Na to není třeba dělat konference, právě tak, že se otepluje, to ví každý.
Semináře nutno dělat pro to, aby les byl funkční, aby dobře rostl, aby zachycoval vodu. Aby půda v zemědělství (i v lese) byla kvalitní, aby obsahovala hodně organických částí, dobře vázala vodu.
O vodu se musí starat jak lesníci, tak zemědělci.
Bránit následkům oteplení, které přijde i s vaší uhlíkovou neutralitou!
Ztráty jsou 11 mld, po oteplení 20 mld, pokud příroda zkolabuje jsou ztráty nevyčíslitelné. Je třeba se tedy proto zamyslet, co dělat, když se neodvratitelně oteplí, jaké úpravy technologie pěstování rostlin zvolit, jak přírodu připravit na toto oteplení a sucho. Je třeba změnit myšlení, ustoupit od některých přírodovědných zájmů- přírodní procesy v NP, diverzifikace a zachování všech druhů v přírodě. Bránit sukcesi a podporovat suchomilé rostliny.
Když někdo má covid, zabalím ho do postele a nebudu ho otužovat!
Když se někdo dusí, uvolním dýchací cesty, podám kyslík!
Nebudu dumat nad tím, že by člověk měl zhubnout!
Jiří Svoboda
14.1.2024 17:21 Reaguje na Honza HonzaRichard Vacek
12.1.2024 07:04Jiří Svoboda
14.1.2024 17:24 Reaguje na Richard VacekKarel Zvářal
12.1.2024 08:09Jaroslav Vozáb
12.1.2024 08:43Velmi zajímavá přednáška např. 6 minuta:
https://www.youtube.com/watch?v=HpLdYNGJ2rI
smějící se bestie
12.1.2024 08:54 Reaguje na Jaroslav VozábKarel Zvářal
12.1.2024 09:05 Reaguje na smějící se bestieJaroslav Vozáb
12.1.2024 09:12 Reaguje na smějící se bestieV té přednášce udává přednášející fakt, že pouze 4% savců od myši po slona jsou volně žijící zvířata 96% jsou lidé a hospodářská zvířata atd...
Tak mě nějak nadzvedl titulek článku.
Miroslav Vinkler
12.1.2024 09:11Zdravou půdu poznáte podle toho, že má vysokou vodozádržnost a bohatý půdní život , odvislý od organického uhlíku apod.
Taková půda daleko lépe odolává změnám klimatu.
Vědí to všichni , všichni to uznávají , ale tlak tržní společnosti v podání agrobaronů , kterým jdou a ruku zkorumpovaní politici, je daleko silnější.
vaber
12.1.2024 09:36https://www.youtube.com/watch?v=8fGe-CPWZlE
tam je vidět co dělá zemědělství,
The Church Forests of Ethiopia
Břetislav Machaček
12.1.2024 15:10taky. Chováme se macešsky k zemědělské půdě a to v zájmu EKOLOGISMU, který
z ní dělá zdroj k výrobě energetických paliv pomocí chemie. Takto se půdu
nepodařilo zničit žádné společnosti před příchodem ekologistů. Začalo to řepkou do nafty a pokračuje biopalivy nové generace+ biomasou do bioplynek.
K tomu narvou na pole místo potravin soláry a další chemii na odstranění
rostlin pod soláry. Z lesů plánují plantáže podřadných dřevin pro energetiku
a proto plánují vybití zvěře, aby jim to neoplocené nesežrala. Nakopat hýždě
je ekologistům málo, že takto ničí přírodu a zdůvodňují to bojem proti CO2.
Čím zdravější lesy a zemědělství, tak méně CO2 i bez těch šaškáren.
Marián Ozábal
12.1.2024 21:10Ak by niekto poznal tieto čísla budem vďačný .