https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/velke-firmy-budou-muset-dbat-na-zivotni-prostredi-a-lidska-prava-shodla-se-eu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Velké firmy budou muset dbát na životní prostředí a lidská práva, shodla se EU Aktualizováno

14.12.2023 10:21 (ČTK)
Mezi činnosti označené jako zvláště rizikové patří například výroba a dovoz oblečení, těžba či potravinářství.
Mezi činnosti označené jako zvláště rizikové patří například výroba a dovoz oblečení, těžba či potravinářství.
Velké firmy působící v Evropské unii budou muset dbát na to, aby nedovážely zboží, jehož výroba je spojená s dětskou prací nebo poškozuje životní prostředí. Vyjednavači členských států a Evropského parlamentu se dnes nad ránem shodli na směrnici o odpovědnosti firem, které mají více než 500 zaměstnanců. Pokud velké společnosti zjistí, že nějaká firma v jejich dodavatelském řetězci tyto principy porušuje, budou muset zjednat nápravu.
 

Evropská komise loni přišla s návrhem závazných pravidel ve snaze ukončit praxi, při níž často nadnárodní korporace ve snaze o levnou výrobu v Africe, Asii či Latinské Americe přehlížejí využívání nucené práce nebo devastaci deštných pralesů. Hlavní vyjednavačka Evropského parlamentu Lara Woltersová připomněla zřícení osmipodlažní budovy v komplexu Rana Plaza v Bangladéši, při němž před deseti lety zahynulo 1129 lidí, většinou šiček textilu pracujících v zoufalých podmínkách.

"Nechť je tato dohoda věnována obětem oné tragédie," řekla nizozemská členka socialistické frakce v EP. Směrnice má podle ní namířit unijní ekonomiku do doby, kdy bude mít přednost blaho lidí a životní prostředí před okamžitým ziskem.

Nová povinnost se bude vztahovat na všechna odvětví. V činnostech označených jako zvláště rizikové, například výrobě a dovozu oblečení, těžbě či potravinářství, bude prahem již 250 zaměstnanců. Částečnou dočasnou výjimku budou mít firmy z finančního sektoru, které například nebudou muset zjišťovat, zda jejich úvěry nebo investice nemíří do projektů využívajících nucenou práci. Naproti tomu i finančních firem se má týkat povinnost vypracovat "plán klimatické transformace", který má jejich činnost přizpůsobit ochraně životního prostředí. Někteří kritici nové normy tvrdí, že přinese firmám další administrativní zátěž.

Směrnice se dotkne firem, jejichž roční celosvětový obrat přesáhne 150 milionů eur (3,7 miliardy korun), u rizikových sektorů 40 milionů eur. Zasáhnout by podle odhadů měla na 13 000 firem v unii. "Nemusí to být lehké. Ale chceme, aby velké firmy používaly svoji sílu jako páku k dosažení změn k lepšímu," řekla novinářům Woltersová.

Připustila, že firmy mohou čelit obtížím u svých subdodavatelů v některých zemích, jako je například Čína a další, kde jsou těžce vynutitelná pravidla týkající se transparentnosti.

Směrnice se bude vztahovat i na společnosti sídlící mimo EU, které jsou součástí dodavatelských řetězců vedoucích do unijních zemí. Ty budou spadat do její působnosti, pokud obrat z podnikání souvisejícího s EU přesáhne 300 milionů eur.

"Vůbec poprvé vznikne ucelený právní rámec, v němž budou moci komunity z celého světa žalovat u evropských soudů firmy odpovědné za porušování lidských práv a poškozování životního prostředí," uvedla podle agentury Reuters k dohodě světová organizace hájící lidská práva Global Witness.

Firmy, které nebudou stanovená pravidla dodržovat, mohou dostat pokutu až do výše pěti procent svého ročního světového obratu.

Dnešní dohodu musí formálně potvrdit ministři členských zemí a plénum europarlamentu. Pravidla by měla začít platit v průběhu příštího roku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

rl

rýpal lesní

14.12.2023 11:00
Vždy jsem se domníval, že je přijímaná legislativa platná pro všechny bez rozdílu, neboť všichni mají stejná práva v demokratické společnosti zaručena Ústavou a souborem dalších, i mezinárodních norem. Náhle se dozvídám, že - dle nadpisu - o dodržování lidských práv budou mít péči "jen" velké firmy, z textu je pak upřesněno že se to týká firem nad 500 (či 250) osob, s obratem nad 3,7mld Kč obratu. Dovozuji, že osoba, která nahradí tuto právnickou osobu a bude vystupovat jako agent pro tuto "značku" jako FO, nebude touto právní úpravou dotčena a bude moci převzít daný obchod "bez jakýchkoliv závazků". Stejně tak i pokud "matinka" založí "nesouvisející firmy", kam přeleje (prodá) svoje obchodní závazky, včetně financí (třeba jako půjčku) a bude pak v místě svého působení nakupovat již "čisté výrobky legálně dovezené". Výsledkem bude "bezezměna".
Dámy a pánové, zde se hraje hodně špinavý kšeft, a ještě se to vydává za řešení boje proti nelegální a pauperizované práci v mezinárodním rozsahu.
S pozdravem "čím více pruhů, tím více Adidas" Váš <rýpal lesní>
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

14.12.2023 11:04
mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky...pokrytecky.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

14.12.2023 11:06
Další pokrytecký švindl Bruselu. Možná by slavné EK prospělo,kdyby si udělala několik výjezdních zasedání po unijní krajině a seznámila se se skutčným stavem životního prostředí.
Odpovědět
Ivo Patta

Ivo Patta

14.12.2023 12:14
Ty limity počtu zaměstnanců mi připomněly poválečné znárodňování "velkých firem". Nadnárodní firmy se mohou bez problémů přesunout ze zemí EU jinam. Je to pro ně velmi snadné. Velké firmy vnímají Evropu a její 8 % podíl na světové produkci oxidů v reálu. Evropská komise se ale chová, jako by Evropa produkovala 80 % světového znečištění životního prostředí. Evidentně hysterické chování EK je pro Evropu škodlivé a pro okolní svět směšné.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

14.12.2023 13:05
Firmy se mají věnovat byznysu. Na to, aby nepřekračovaly zákony, má dohlížet stát. A mustrovat cizí země, kde dívky mají první dítě ve 14 letech že jejich partner nesmí pracovat je už úplný nesmysl.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

14.12.2023 13:58
Na lidská práva samozřejmě jenom u těch, co je uznávají/není to pro ně cár papíru, že !
Odpovědět

Viktor Šedivý

15.12.2023 21:48
Oni si v bruseli fakt ještě myslí, že mají nějaký vliv ve světě ...

To už není ani na smích ale jen útrpný úsměv - rachitický skrček v koutě vykřikuje, že bude určovat pravidla hry.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist