Velký skleník v plzeňské zoo má novou expozici zaměřenou na sucho
Už loni zoo vybudovala dílčí expozice nazvaná Makronézie, což je skupina ostrovů v Atlantském oceánu západně od Gibraltaru, zahrnující například Azorské a Kanárské ostrovy, Kapverdy či Madeirské souostroví. "Letos jsme připravili další etapu, rostliny ostrovů známých i méně známých. Jsou to například Chathamovy ostrovy, Tříkrálové ostrovy, Ostrovy Svatý Pavel a Amsterdam či Ostrovy Juana Fernandéze," řekl Peš. Právě odsud podle něj pocházejí některé z nejohroženějších druhů rostlin na zemi.
"Při procházce mezi rozkvetlými záhony se můžete dozvědět nejen zajímavosti o rostlinách, ale i o jejich objevitelích a sběratelích," popsal Peš. Návštěvníci se tak například dozvědí o rodákovi z Řesanic na jižním Plzeňsku Václavu Bojerovi, který v 19. století objevil a popsal mnoho nových druhů rostlin na Madagaskaru a Maskarénách, ale byl i přítelem madagaskarského krále a ředitelem botanické zahrady na Mauritiu.
Ve 14 nově osázených vitrínách se zájemci dozvědí víc také o nejsušším světadílu Austrálii, o lovci kaktusů Albertu Vojtěchu Fričovi, o vzácných sukulentech a plazech Karibiku, o největší poušti světa Sahaře, o německém misionáři, botanikovi a sběrateli kaktusů Alfredu Lauovi a ohrožených sukulentech Mexika či o Charlesi Darwinovi a Galapágách.
Kromě rostlin představuje nová expozice některé živočichy. K vidění je například nejmenší suchozemská želva světa nebo vzácný sklípkan z ostrova Sokotra v Arabském moři.
Skleník v zoo byl stavěn svépomocí od poloviny 80. let 20. století, otevřel se roku 1993. Dlouhé roky v něm byly jen sukulenty.
reklama