https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/velky-sklenik-v-plzenske-zoo-ma-novou-expozici-zamerenou-na-sucho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Velký skleník v plzeňské zoo má novou expozici zaměřenou na sucho

7.9.2020 11:37 | PLZEŇ (ČTK)
Ve skleníku a v jeho okolí vzniklo několik dílčích botanických expozic, které se kromě sucha a ostrovních enkláv věnují také některým botanikům.
Ve skleníku a v jeho okolí vzniklo několik dílčích botanických expozic, které se kromě sucha a ostrovních enkláv věnují také některým botanikům.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na svět sucha, pouští a prostředí známých i méně známých ostrovů a souostroví přeměnila plzeňská zoologická a botanická zahrada expozici ve svém skleníku z počátku 90. let. Ve skleníku a v jeho okolí vzniklo několik dílčích botanických expozic, které se kromě sucha a ostrovních enkláv věnují také některým botanikům. Některé z vystavených exponátů patří mezi nejohroženější rostlinné druhy světa, řekl ČTK autor expozice, vedoucí botanického oddělení zoo Tomáš Peš.
 

Už loni zoo vybudovala dílčí expozice nazvaná Makronézie, což je skupina ostrovů v Atlantském oceánu západně od Gibraltaru, zahrnující například Azorské a Kanárské ostrovy, Kapverdy či Madeirské souostroví. "Letos jsme připravili další etapu, rostliny ostrovů známých i méně známých. Jsou to například Chathamovy ostrovy, Tříkrálové ostrovy, Ostrovy Svatý Pavel a Amsterdam či Ostrovy Juana Fernandéze," řekl Peš. Právě odsud podle něj pocházejí některé z nejohroženějších druhů rostlin na zemi.

"Při procházce mezi rozkvetlými záhony se můžete dozvědět nejen zajímavosti o rostlinách, ale i o jejich objevitelích a sběratelích," popsal Peš. Návštěvníci se tak například dozvědí o rodákovi z Řesanic na jižním Plzeňsku Václavu Bojerovi, který v 19. století objevil a popsal mnoho nových druhů rostlin na Madagaskaru a Maskarénách, ale byl i přítelem madagaskarského krále a ředitelem botanické zahrady na Mauritiu.

Ve 14 nově osázených vitrínách se zájemci dozvědí víc také o nejsušším světadílu Austrálii, o lovci kaktusů Albertu Vojtěchu Fričovi, o vzácných sukulentech a plazech Karibiku, o největší poušti světa Sahaře, o německém misionáři, botanikovi a sběrateli kaktusů Alfredu Lauovi a ohrožených sukulentech Mexika či o Charlesi Darwinovi a Galapágách.

Kromě rostlin představuje nová expozice některé živočichy. K vidění je například nejmenší suchozemská želva světa nebo vzácný sklípkan z ostrova Sokotra v Arabském moři.

Skleník v zoo byl stavěn svépomocí od poloviny 80. let 20. století, otevřel se roku 1993. Dlouhé roky v něm byly jen sukulenty.


reklama

 
Lada Pešková
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist