Veterináři odebrali z pražského bytu o 70 m2 přes 40 koček
Do bytu dorazili veterináři spolu s policií, městskou policií a se zástupci městské části. Odebrané kočky byly umístěné do předběžné náhradní péče. "Kočky byly ve špatném zdravotním stavu, velká část z nich trpěla výtoky z očí a nosu, průjmy či plísňovými onemocněními," doplnil Vorlíček.
Podle podnětu, který veterináře na místo přivedl, se chovatelka prezentovala jako kočičí útulek, ale neregistrovala se u SVS. "V chovu byli nalezeni i nekastrovaní jedinci a koťata - je tedy pravděpodobné, že zde mohlo docházet i k množení zvířat. Na místě byla také velká zásoba veterinárních léčiv, a to včetně takových, které nelze na území Evropské unie legálně dovážet," dodal mluvčí. Veterinární inspektoři také zabavili podezřelé očkovací průkazy s potvrzenou vakcinací bez identifikace koček. Tato zjištění dále státní veterináři prošetřují.
"Daný chov byl již v minulosti kontrolován a chovatelce bylo tehdy z důvodu zjevného nezvládání chovu velkého počtu zvířat nařízeno snížení počtu koček maximálně na deset jedinců," uzavřel Vorlíček. Správní řízení s chovatelkou povede městská část.
Není to jediný případ, kdy byla zvířata chovaná v nevyhovujících podmínkách. Například sedm desítek psů zabavených při razii v soukromé množírně na Královéhradecku zahltilo loni v listopadu městský útulek v Hradci Králové. Policie tehdy rodinném domě na Hradecku objevila v nevyhovujících podmínkách desítky psů menších plemen, například buldočků nebo čivav.
Od února začala platit novela zákona na ochranu zvířat proti týrání, která má za úkol omezit chov v množírnách. Od února tak není možné prodávat psy a kočky ve zverimexech a veřejných prostranstvích. Chovatelé tří a více fen musí vést evidenci.
reklama