Větrné elektrárny ztěžují migraci sobům. Bez jejich pohybu je ohrožen i permafrost
Téma kolizí živočichů s větrnými elektrárnami patří k bolestným. Připomíná nám, že ani příhodně čistý zdroj energie není bez poskvrnky. Dosud se převážně diskutovalo o tom, že nezamýšlenými oběťmi střetů s listy rotorů turbín větrných elektráren jsou především ptáci a netopýři, kteří při letu ve výškách narazí na nečekanou překážku. Jenže jak ukazují aktuální případy ze Skandinávie, problémy s větrnými elektrárnami mohou mít i ti, co chodí po zemi. Třeba za potravou táhnoucí sobi, jejichž tradiční migrační trasy se počítají ve stovkách až tisícovkách kilometrů.
Tradiční cesta s nečekanými překážkami
Podobné výlety mezi tundrou (v létě) a severským lesem (v zimě) podnikají už desítky tisíc let, takže jen nelibě nesou, když se jim do důvěrně známé cesty postaví nějaký neznámý a na pohled nedůvěryhodný objekt. Třeba obří větrník. Jak dokládá výzkum švédské zooložky Anny Skarinové, opatrní sobi raději nic neriskují a takovou vizuální překážku se pokusí obejít v uctivém oblouku. Údaje z GPS obojků a telemetrická měření u divokých exemplářů naznačují, že v 79 % případů se zvířata k větrníku nepřiblíží na 5 kilometrů. Což už je pořádná zacházka, pokud máte hlad.
K prodloužení trasy je ale třeba připočítat obcházení další infrastruktury větrných farem: vedení napětí, manipulační cesty. I těm se sobi intuitivně snaží vyhnout. Migrace tak ve finále připomíná pohyb minovým polem, při níž se sobi zmateně a nekoordinovaně pohybují z místa na místo, a snaží se prorazit tam, kde zatím ještě žádná elektrárna k vidění není. A takových míst ubývá. V sezóně se ve švédském vnitrozemí přitom pohybují hlavně březí samice a samice s mladými, které si podobné vysilující zacházky fyzicky dovolit nemohou. A protože neví, že na ně obří rotující větrník nezaútočí, mohou padnout (a padají) vyčerpáním. Jak často se to děje?
Mají hlad. Takže mají smůlu
V posledních letech byly ve Skandinávii opakovaně popsány případy hromadného úmrtí desítek a stovek zvířat (a případ z roku 2016 o 323 sobech zabitých bleskem, by si teď možná zasloužil trochu jinou interpretaci). Oficiálním zdůvodněním bylo, že sobi uhynuli hlady, a tedy v důsledku klimatických změn. V této souvislosti se ale hodí zmínit, že jen ve Švédsku bylo v roce 2018 instalováno 1013 větrných elektráren, dalších 1696 bylo schváleno ke stavbě a 1838 čekalo na schválení. A většina připravovaných instalací je přitom zamýšlena v méně dostupných a izolovaných lokalitách, kde sice nedráždí lidské oko, ale oči sobů (a také dalších kopytníků a velkých šelem) je tu nepřehlédnou.
Nejrůznější terénní bádání na divokých suchozemských zvířatech a jejich vztahu k větrným elektrárnám běží od roku 2012 a výsledky jsou překvapivě konzistentní. I když máte čtyři nohy a nelétáte, je pro vás větrník často nepřekonatelnou překážkou. Stejné problémy mají také sobi ve Finsku a Norsku. Kde, jak zaznívá od roku 2016, výstavba větrných farem narušuje jak přirozené chování zvířat, tak i tradiční způsob obživy lidí z etnika Sámi (Laponců). Ti totiž už hezkých pár tisíciletí fungují jako pastevci doprovázející na pravidelném tahu své vlastní, částečně domestikované soby.
I s nimi se musí vyhýbat novým stavbám v krajině, ale přitom nemohou vést zvířata již jednou vypaseným koridorem. Což je s každou další větrnou elektrárnou těžší. Etnikum, čítající 100 000 tradičním způsobem žijících obyvatel dálného severu, sice požívá ochrany UNESCO, ale proti větrným elektrárnám jsou prakticky bezbranní.
Hra na dialog
„Přístup developerů obnovitelných zdrojů energie je velmi naivní,“ říká například Åsa Larsson-Blind, prezident Laponské rady. „Oni vidí jen to, že do krajiny vloží pár větrníků, takže pastvin nám vlastně neubude. Nechápou ale souvislosti, to, že se na ně zvířata nebudou moci dostat a že takový větrník je pro divoká zvířata stokrát horší překážkou než ropovod.“
Laponci se snaží o svá práva soudit, ale zatím nepříliš úspěšně. Když začali brojit proti norskému komplexu větrných farem Fosen, zajišťoval tehdy 288 MW energie. Momentálně projekt zajišťuje 1 GW energie a dál roste, s plánem na 4GW, aniž by se jednání nějak posunula.
„Oni jen předstírají hru na dialog,“ dodává Larsson-Blind. Laponci v Norsku a Švédsku přitom na obnovitelné zdroje energie už v minulosti dopláceli. Během výstavby patnácti přehrad na řece Luleälven byly zatopeny jejich prapůvodní osady i posvátná místa. Museli se odstěhovat. A teď je na ně vyvíjen nátlak, ze stejných důvodů, znovu. Na počátku 20. století bylo 70 % severských území prakticky netknutých a téměř nezmapovaných. Nikdo jiný tu kromě Laponců po tisíce let dohromady nežil. A teď, když se tu v posledních dekádách budují obnovitelné zdroje, se stávají nežádoucími.
„Lidé Sámi nejsou ti, kdo přispívali ke klimatickým změnám, ale vypadá to, že budeme ti, kteří ponesou jejich břímě,“ dodává Gunn-Britt Retter, environmentalista Laponské rady. „To, co se tu odehrává s výstavbou větrných elektráren, není klimatická spravedlnost ale klimatická nespravedlnost. Je to ekonomická a kulturní likvidace etnika, ve jménu obnovitelných zdrojů energie.“
Bez sobů bude tepleji, ale nikoliv lépe
Paradox, při němž dopad zelené energie, která má být odpovědí na klimatické změny, drtí obyvatele postižené klimatickými změnami, jde ale ještě o něco víc do hloubky. Skandinávské země, které se pro budoucnost vybaví větrnými elektrárnami a zbaví se tím stád divokých sobů i komunit domorodých pastevců, si totiž moc nepomůžou.
Oněch 500 000 volně se pasoucích, migrujících a sníh sešlapávajících zvířat na území Švédska (a 1,2 milionu domestikovaných sobů v Norsku a hypotetický milion sobů v Rusku) totiž zásadním způsobem přispívá k tomu, že permafrost, jindy trvale zamrzlá a nyní tající půda, zatím netaje takovým tempem. V permafrostu je přitom vázáno dvakrát více uhlíku, než kolik je momentálně v atmosféře.
Skandinávský sever s větrnými elektrárnami (budovanými proti klimatickým změnám), ale zato bez sobů (vytlačených větrnými elektrárnami) by tedy byl pořádný problém pro globální klima. Ano, sobi jsou druhem, ohroženým klimatickými změnami. Ale dočista jinak, než by se zdálo.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (16)
Vladimiír Masák
19.2.2021 09:12A to vše proti globálnímu oteplování, které způsobuje současné globální OCHLAZOVÁNÍ.
Je to nesmysl. Ano protože to je důsledkem periody slunce a letošek je začátkem dekády chladu.
Pavel Hanzl
19.2.2021 11:47 Reaguje na Vladimiír Masákhttps://www.czechsight.cz/co-vime-o-zmene-klimatu-zadna-alternativni-teorie-nedokaze-soucasne-otepleni-vysvetlit/?fbclid=IwAR1SAwsg7V66pKgf63_aJx8WFw463pCH51GIpE2zr4PAzKoNH9swwzwVXP4
A když se likvidují celá města kvůli těžbě uhlí (lithia, kobaltu, mědi, vodním elektrárnám) tak je to asi ok :-) Energie není zadarmo na lusknutí prstů a nikdy nebude. Měli bychom se na věci dívat reálně a ne se stavět do tábora příznivců nebo odpůrců a podle toho všechno vidět s kognitivním zkreslením.
Zbyněk Šeděnka
19.2.2021 10:25 Reaguje naPavel Hanzl
19.2.2021 11:51 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaMarcela Jezberová
19.2.2021 12:34 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
19.2.2021 19:39 Reaguje na Marcela JezberováTen vliv 40 miliard tun CO2 ročně emitovaných do atmosféry má přímo děsivé důsledky. Už dnes, kdy celý ekosystém začíná kolabovat.
Krejcar Stanislav
19.2.2021 15:30 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
19.2.2021 21:48 Reaguje na Krejcar Stanislavhttps://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/studie-obnovitelna-energie-uz-je-hlavnim-zdrojem-elektriny-v-eu
Krejcar Stanislav
20.2.2021 09:54 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
23.2.2021 19:18 Reaguje na Krejcar StanislavBřetislav Machaček
19.2.2021 17:34se snaží termín dokonce zkrátit. To, zda je to reálné nepřemýšlejí a
jdou za tím hlava nehlava. Veškerá taková přehnaná aktivita bez zpětné
vazby na přírodu v bezprostředním okolí, je pro aktivisty odjinud zcela
vedlejší, protože přednější je vytýčený cíl. Škody a přešlapy nezkoumají
za pochodu, ale čekají až bude splněno. Pak začne kolečko nápravy a nebo
alespoň zmírnění škod. Vytýčí se nové cíle a hurá je zase splnit. Kola
byznysu se točí závratným tempem a producenti větrníků a fotovoltaiky
si mnou ruce. Taky už zavětřili těžaři vzácných kovů a producenti těch
"zázračných" baterií, které budou zálohovat i týdny bez slunce a dny
bez větru. Roztočí se tak i kola výroby těchto technologií a je jim
fuk, kdo to zaplatí a zda se to vyplatí. Oni si na své přijdou tak
jako tak, když je to oficiální politika EU a nehrozí "zmoudření".
Sobům se nedivím, protože znám místo kolem větrníků, kde se náhle
vytratil ptačí zpěv a zvířata. Ani lidé už na tento kopec nechodí
za přírodou, ale kouknout se na to monstrum. Po nějakém čase mají
divný pocit a peláší pryč. V zahraničí lidé opouštějí své domy
často vzdálené stovky metrů a domy bývají neprodejné. Je to ale
"čistá" energie podle těch, kteří bydlí od větrníků kilometry.
Těm je ale osud sobů, ptáků, netopýrů a místních obyvatel fuk.
Vaclav Sobr
23.2.2021 13:31 Reaguje na Břetislav Machačekpokud narazí na něco co má nějakou pevnou frekvenci vyhýbají se tomu obloukem.
Ono ostatně udělejte experiment - ze zahrady se jde snadno zbavit myší tím že tam dáte pár větrníků co budou dělat v půdě "randál".
blbé je že pak většinou přestnou nést slepice pokud je máte poblíž.