Severskou tundrou dusající spásači by mohli ochránit permafrost. A tím i atmosféru
Hned do startu je ale třeba vysvětlit, proč by tání permafrostu, jinak trvale zamrzlé půdy v severských pustinách, mohlo představovat problém. Jde o to, že v této půdě je vázáno velké množství uhlíku, který se díky rozbřednutí a tání substrátu přirozeně uvolňuje do atmosféry. A tím razantně může zvýšit vnos skleníkových plynů do globální bilance. Představa vesele se zelenajícího severu je sice romantická, ale ekologům i klimatologům přijde děsivá. Uhlík z půdy by totiž výrazně akceleroval tempo probíhajícího oteplování. Vzhledem k probíhajícímu oteplování nedokážeme tání permafrostu zastavit, ale nejspíš bychom ho dokázali výrazně zpomalit. Jak?
Udupaný sníh neizoluje, půda promrzá
Nápad, jak proces zpomalit, se původně zrodil v hlavě ruského badatele Sergeje Zimova, dnes jej řeší profesor Christian Beer z Hamburské univerzity. Zimov jej už z části dokázal realizovat, takže se některé jeho postřehy dají hezky ověřit v praxi. V Čerském regionu, kde Zimov působí, se zimní teploty vzduchu pohybují kolem -40 °C. Trvale zamrzlá půda má tou dobou „jen“ kolem minus deseti. Proč? Protože ji přirozeně izoluje vrstva sněhu. Pokud se ale tahle vrstva sněhu utlačí, zmenší, například sešlapem, její izolační schopnost se rapidně sníží. Půda pak promrzne do větší hloubky. A své „zmrzlé“ vlastnosti si uchová déle i během teplejší sezóny.
Při zachování stávajícího trendu může v roce 2100 dojít k postupnému roztání 50 % severského permafrostu. Anebo jen 20 %, pokud nějak zařídíme to sešlapávání a udusávání sněhu. To by nezastali podupávající badatelé, ale masivní stáda velkých býložravců. Koní, bizonů, zubrů, losů, sobů. „Je to názorný případ přírodní manipulace ekosystémem, který byl zřídka zkoumán, svému ohromnému potenciálu na vzdory,“ říká Beer, který prověřoval aplikovatelnost výsledků práce Zimova. V Čersku, kde se na jednom kilometrů čtverečním přes zimu pohybovalo 100 takových těžkotonážních spásačů, to totiž fungovalo perfektně.
Kolik je třeba bizonů?
„Může se to zdát jako hodně utopická vize, ale početná stáda spásačů by skutečně mohla přispět ke zpomalování oteplování severní polokoule,“ říká Beer. „Určitě je to podnětný přístup ke zpomalení tání permafrostu a zbrzdění rozkladu organického materiálu vázaného v půdě.“ To, co teď Beer řeší, je jak mnoho či málo zvířat by tento dusací efekt mohlo zprostředkovat. A samozřejmě, jestli by přítomnost spásačů v letním období (kdy by se například živili jinak půdu před teplem izolujícím mechem) neměla opačný než požadovaný efekt. Otázkou také je, jak dalece by se stády na severu dalo manipulovat. Rozhodně ale vnímá tento model jako zajímavou cestu k možnému řešení problému s táním permafrostu a ochranou atmosféry.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (12)
Karel Zvářal
3.4.2020 07:41Jaroslav Pobeha
4.11.2021 16:37 Reaguje na Karel ZvářalJarek Schindler
3.4.2020 08:59vaber
4.4.2020 10:42Podobná představa je,že stáda zvěře ,dusáním ,obnoví zeleň na suchých místech planety. Takhle snadno se klimatické změny nezastaví.
Karel Zvářal
4.4.2020 11:50 Reaguje na vaberAno, ti mamuti vyhynuli jaksi podivně rychle. A že tam tak dlouho v hlíně vydrželi, znamená, že Sibiře se dřívější teplé periody nedotkly, až dnešní celoplanetární rychlý nárust teplot.
Radim Polášek
4.4.2020 17:02 Reaguje na vabervaber
5.4.2020 09:37 Reaguje na Radim PolášekPavel Hanzl
5.4.2020 07:19 Reaguje na vaberPavel Hanzl
4.4.2020 17:21Jaroslav Štemberk
5.4.2020 14:08Pavel Hanzl
7.4.2020 08:20 Reaguje na Jaroslav ŠtemberkDnes je o 40% více CO2 ve vzduchu než bylo maximum během asi miliónu let. To se ví z ledovců. A žádné urychlování růstu rostlin neprobíhá (k tomu je potřeba hlavně voda) protože koncentrace CO2 stále stoupá. Prostě ta produkce miliard tun CO2 ročně spálením fosilního uhlíka nás už začíná drtit.
Stanislav Mudra
3.5.2020 18:37Trvalé bylo jen bratrství se Sovětským svazem a vedoucí úloha strany.