https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vetsine-lidi-je-lhostejne-v-jakem-obalu-si-kupuji-jidlo-a-piti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Většině lidí je lhostejné, v jakém obalu si kupují jídlo a pití

18.11.2020 16:29 | PRAHA (ČTK)
O to, v jakém materiálu jsou zabaleny prodávané potraviny, se zajímá 24 procent lidí. Obchody, které nabízejí potraviny bez obalů, využívá 16 procent lidí, z toho čtvrtina zde nakupuje často.
O to, v jakém materiálu jsou zabaleny prodávané potraviny, se zajímá 24 procent lidí. Obchody, které nabízejí potraviny bez obalů, využívá 16 procent lidí, z toho čtvrtina zde nakupuje často.
Tři čtvrtiny Čechů nezajímá, jak a v čem jsou zabalené potraviny, které kupují. Prioritou při výběru jídla a pití je pro ně cena a složení výrobku. Lidé, kteří se o problematiku potravinových obalů zajímají, se v obchodech vyhýbají především plastu a hliníku. Potraviny bez obalu nakupuje přibližně šestina lidí, vyplývá z výsledků průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
 

O to, v jakém materiálu jsou zabaleny prodávané potraviny, se zajímá 24 procent lidí. Třem čtvrtinám respondentů, kteří alespoň někdy nakupují potraviny, je problematika potravinových obalů lhostejná.

Zájem o to, v jakém obalu se potraviny prodávají, roste podle zjištění CVVM s rostoucím vzděláním a se zlepšující se životní úrovní vlastní domácnosti. Podstatně více se obaly zajímají ženy než muži.

Tři pětiny dotázaných v průzkumu uvedly, že se při koupi potravin nevyhýbají žádnému obalovému materiálu. Opačný postoj zaujalo 38 procent respondentů, přičemž 17 procent se při nákupech vyhýbá plastu, 11 procent hliníku, pět procent plechu a čtyři procenta sklu. Jedno procento dotázaných uvedlo, že se při nákupu potravin vyhýbá obalům z papíru.

I v Česku existují obchody, které nabízejí potraviny bez obalů. Této možnosti využívá 16 procent lidí, z toho čtvrtina tak nakupuje často. Dalších 14 procent respondentů uvedlo, že potraviny bez obalu kupuje zřídka a 69 procent nikdy.

Hlavními motivy pro nakupování potravin bez obalu je snížení množství odpadu a ochrana životního prostředí. Desetina z těch, kdo nebalené potraviny kupují alespoň někdy, uvedla, že důvodem je kvalita takového zboží.

Nejvýznamnějším faktorem, který Češi při nákupu jídla a pití zohledňují, je cena. Jako nejdůležitější ji označilo 44 procent dotázaných. Čtvrtina respondentů sleduje při nákupu potravin především složení výrobku a zhruba pětina jeho původ. Velikost balení je rozhodující pro osm procent dotázaných. Způsobu chovu či pěstování potravin nebo jejich surovin a obalovému materiálu zákazníci při nakupování příliš velkou důležitost nepřikládají.

"Z výsledků je patrné, že pro českou veřejnost hrají při nakupování potravin hlavní roli ekonomické (cena) a kvalitativní (složení, původ) aspekty, zatímco etickým a ekologickým aspektům nepřikládají téměř žádnou důležitost," shrnuje výsledky výzkumu CVVM.

Průzkum provedlo CVVM ve druhé polovině srpna. Zapojilo se do něj 979 lidí ve věku od 15 let.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

18.11.2020 17:27
To je snad naprosto logické. Proč se starat o to, co nějaká pochybná organizace, nebo jedinec, prohlašuje za "neekologické" Když navíc za pár dnů či týdnů mohou hlásat pravý opak, jak se už mnohokrát v minulosti stalo.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

18.11.2020 17:40 Reaguje na Jan Šimůnek
Máte doma akvárko?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

18.11.2020 20:16 Reaguje na Jakub Graňák
Můžu se zeptat, co má akvárko společného s ekologií?
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

18.11.2020 20:21 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Nikoli s ekologií, nýbrž s logikou:-)
Níže příkládám odkaz:
https://www.youtube.com/watch?v=JsPzMYre5oE
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

18.11.2020 21:44 Reaguje na Jakub Graňák
Když jsem byl malý, v našem baráku v každém patře měl někdo akvárko. Dneska jsem jediný. Logicky mi vychází, že kolem bydlí sami bu......ti. -))))
Odpovědět
MM

Milan Milan

19.11.2020 09:38
Teda, to výzkumné centrum nemá nic lepšího na práci? Mně se neptali, ale určitě mi to jedno není,protože jsou výrobky (např. některé žárovky, nebo kabílky....), které jsou zabaleny tak, že je problém ten tvrdý plast narušit. Tvorba obaloodpadu je v současnosti skutečně nehorázná, dnes již i na vesnicích přetékají kontejnery odpadem.
Odpovědět

Jan Šimůnek

19.11.2020 10:12 Reaguje na Milan Milan
Spíš mi vadí, že jsou u řady výrobků v obalu do plastu zatavené papíry či lepenka, takže se to opravdu blbě rozděluje na plast a papír.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist