https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vichrice-v-ceskem-svycarsku-poslouzily-k-promene-struktury-lesa
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vichřice v Českém Švýcarsku posloužily k proměně struktury lesa

11.11.2018 01:16 | KRÁSNÁ LÍPA (ČTK)
Tisíce stromů popadaly při vichřici, která se před rokem prohnala Národním parkem České Švýcarsko. Ilustrační snímek.
Tisíce stromů popadaly při vichřici, která se před rokem prohnala Národním parkem České Švýcarsko. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Tisíce stromů popadaly při vichřici, která se před rokem prohnala Národním parkem České Švýcarsko. Ještě než stihli lesníci škody odstranit, lednová větrná smršť polámala další stromy. V parku zůstaly četné holiny. Lesníci odváželi stromy, které uvolnily místo dřevinám bližším přírodě, až do května. V Mostě smetla před rokem vichřice pravoslavný kostelík, ačkoli církev původně žádný další na stejném místě nechtěla, nyní vznikl záměr na jeho obnovu.
 

Škody po podzimní vichřici byly v Národním parku České Švýcarsko dvaapůlkrát větší než po orkánu Kyrill v roce 2007. Další tisíce stromů padly v lednu. "Celkově padlo 18.000 metrů krychlových dřeva. Ležet jsme ho nechali pouze v první zóně, kde jsou ještě dnes stojící souše, ale to přírodě nijak nevadí," řekl mluvčí správy parku Tomáš Salov.

Ze zbytku plochy parku (zhruba z 80 procent) lesníci dřevo odtěžili. "Na holinách ihned začaly růst tzv. pionýrské dřeviny, jako je bříza, jeřáb, osika. Vzniká hustý porost, do kterého až později zasáhneme my a vysadíme tam dub či buk a jiné cílové dřeviny. Než začne být viditelné, že se les zotavuje, trvá to mezi třemi až pěti lety," řekl Salov. Správa se už 20 let snaží změnit smrkové lesy na lesy s více druhy stromů. "Vichřice nám tak v tomto ohledu pomohla," poznamenal Salov. Turistickou sezonu vichřice nepoznamenala, zavřené byly stezky přes zimu.

Nejviditelnější škodu v Ústeckém kraji vichřice Herwart napáchala v Mostě, kde zcela zničila pravoslavný kostel. Ačkoliv církev uvedla, že s obnovou svatostánku nepočítá, objevil se nyní záměr ho obnovit. "Teď je to pár týdnů, co se ozval zástupce pravoslavné církve v Mostě s tím, že by zájem o nějakou výstavbu kostela měli, nicméně zatím nevíme nic bližšího," řekla mluvčí mosteckého magistrátu Alena Sedláčková.

Kostel stával na pozemcích města. Areál poblíž přesunutého děkanského kostela Nanebevzetí Panny Marie má zhruba 10.000 metrů čtverečních. Od vysvěcení pravoslavného kostela sv. Valentýna v roce 2011 do něj veřejnost neměla přístup. "S areálem město zatím žádný konkrétní záměr nemá. Pokud by se měl kostel znovu postavit, musí být jasné, kdo bude případným investorem. Musela by s tím souhlasit pravoslavná církev a stavba by musela být technicky v pořádku," uvedla Sedláčková.

Vichřice před rokem také poničila věž kostela ve Starých Křečanech. Církev už začala s její obnovou. Vítr poničil také střechu muzea v Ústí nad Labem nebo střechu pavilonu gepardů v ústecké zoologické zahradě. Při větrné smršti 29. října se ocitlo na severu Čech na 130.000 domácností bez proudu.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Radka Fialová
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Jelínek

Jan Jelínek

12.11.2018 10:25
Byl jsem tam na procházce s místními. Ti nemohou zaměstancům parku přijít na jméno. Těžba harvestory probíhá o sto šest, ničí se přitom vše od pohoubí po staleté zdravé duby a buky. Vyjetými kolejemi po harvestoru stékají poslední zbytky vody a z paseky se stává poušť.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist