https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/videnske-muzeum-pootocilo-obrazy-o-nekolik-stupnu-aby-upozornilo-na-oteplovani
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vídeňské muzeum pootočilo obrazy o několik stupňů, aby upozornilo na oteplování

21.3.2023 18:43 (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Ve vídeňském Leopoldově muzeu visí 15 obrazů známých umělců jako Egon Schiele, Gustav Klimt nebo Gustave Courbet trochu nakřivo. Muzeum je pootočilo o několik stupňů, aby tak upozornilo na důsledky globálního oteplování.
 

Obrazy jsou vychýlené ze své původní polohy právě o tolik stupňů, o kolik by mohly v průměru vzrůst teploty v krajích a místech na nich vyobrazených. Jde například o krajinu kolem rakouského jezera Attersee, podhůří Alp nebo pobřeží Atlantského oceánu. Muzeum dnes poukázalo na to, že tyto krajiny by mohly bez protiopatření brzy zmizet.

V listopadu klimatičtí aktivisté v Leopoldově muzeu potřísnili olejem jeden z Klimtových obrazů chráněných sklem, na které se přilepili. Ředitel muzea Hans-Peter Wipplinger tehdy akci kritizoval jako kontraproduktivní. Nyní muzeum našlo ve spolupráci s rakouskou platformou pro výzkum klimatu CCCA svou vlastní uměleckou odpověď.

Podle Wipplingera nemají muzea jen zachovávat kulturní dědictví, ale také umožňovat konfrontaci s nepříjemnými tématy. "V tomto smyslu vyjadřujeme solidaritu s úsilím klimatického hnutí," dodal Wipplinger.

V pondělí vydal Mezivládní panel OSN pro změnu klimatu (IPCC) zprávu, podle níž Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist