https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vinne-reve-mohou-pudni-houby-pomoci-celit-suchym-obdobim-zjistili-vedci?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vinné révě mohou pomoci čelit suchým obdobím půdní houby, zjistili vědci

18.12.2021 01:30 | BRNO (ČTK)
Vinné révě mohou pomoci půdní houby čelit nedostatku vody v suchých obdobích klimatické změny. Zjistili to vědci z Mendelea - ústavu genetiky Zahradnické fakulty MENDELU ve výzkumu, na němž spolupracovali s vědci ze Španělska a Uruguaye. Tyto houby se vyskytují v půdě zcela přirozeně a lze je do vinohradů v potřebném množství dodat. Výrazně přispívají ke zmírnění vodního stresu a navíc dodávají rostlině minerální látky z půdy, jako je fosfor nebo stopové prvky.
 

"Dostatek vody ve vinohradech je jedním z klíčových parametrů, který určuje kvantitu i kvalitu sklizně révy vinné, ale také zdravotní stav rostlin. V době klimatické změny dochází k situaci, kdy jsou i vinice stresovány nedostatkem vody," uvedl Aleš Eichmeier z Mendelea. Vědci hledají přirozený způsob, jak rostlinám pomoci. Snaží se objasnit chování komunit půdních hub spojených s révou vinnou.

V průběhu experimentální fáze testovali 18 měsíců rostliny stresované nedostatkem vody, poté následovalo sekvenování genetické informace hub. "To odhalilo komunity, z nichž část žije s rostlinami v symbióze a pomáhá jim. Mezi třemi vybranými režimy závlahy jsme pozorovali významné statistické rozdíly," dodal Eichmeier.

Rozmanitost komunit hub výrazně klesala tam, kde se rostlině nedostávalo vody, musela pak čelit houbovým patogenům způsobujícím některá vážná onemocnění. Zároveň ale vědci u rostlin stresovených nedostatkem vody zaznamenali výrazný nárůst hub, které rostlinám pomáhají. Toto zjištění je unikátní, protože podobnou otázkou se nikdo dosud nezabýval.

"Tyto houby mohou významným způsobem ochránit rostliny révy vůči nepříznivým podmínkám a v době významné potřeby opatření ke zmírnění vodního stresu sehrát zásadní roli," uvedl Eichmeier. Vědci nyní budou zkoumat, jak a v jakém množství lze tyto prospěšné houby šířit přímo ve vinohradech.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist