Vlastníci lesů chtějí urychlit výplatu peněz na boj s kůrovcem
"Peníze budou vypláceny na konci letošního roku," řekl při slyšení náměstek ministra zemědělství pro řízení lesního hospodářství Patrik Mlynář. Podle něj by se k uvolnění částky mělo příští týden vyjádřit ministerstvo financí, poté o ní rozhodne vláda. Podle náměstka ministryně financí Karla Tylla by to kabinet měl podpořit. Peníze by pak měly vyplácet jednotlivé kraje, dodal Mlynář. Vyjednávání o daňových úlevách týkajících se lesů a palivového dřeva byla zatím neúspěšná.
Předseda senátorů opoziční ODS Miloš Vystrčil uvedl, že stát by měl peníze vyplácet okamžitě, ne o tom diskutovat a vymlouvat se. "Ne aby to trvalo čtyři, pět, sedm měsíců," řekl. Připomněl, že státní podnik Lesy ČR musel v uplynulých letech do rozpočtu převést 33 miliard korun, které si firma měla nechat na boj s kůrovcem. Tyll uvedl, že peníze byly využity na investice do školství, na obranu a bezpečnost podle vládních priorit.
Česko se s kůrovcovou kalamitou potýká několik let. Současná situace je podle odborníků ale nejhorší v historii.
Podnětem k veřejnému slyšení byla loni na podzim zorganizovaná petice Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR (SVOL), kterou podepsalo 17.000 lidí. Pomoc státu chtějí kvůli tomu, že jejich peníze nestačí ani na obnovu vykácených míst. "Apelujeme na to, aby vláda připravila jakýsi Marshallův plán pro lesy," uvedla za organizátory petice Marie Růžková.
Vlastníci lesů by také chtěli, aby jim stát umožnil dovoz sazenic listnatých stromů nebo redukci stavů přemnožené spárkaté zvěře, aby nově vysazené lesy nespásla. Pro příští rok kvůli tomu chtějí od státu pomoc pět až sedm miliard korun. Jejich požadavky podpořil senátní podvýbor pro zemědělství, uvedl jeho člen Tomáš Czernin (TOP 09).
"Ministerstvo životního prostředí podporuje tuto petici v celém jejím rozsahu," uvedl náměstek pro řízení sekce ochrany přírody a krajiny Vladimír Dolejský. Důraz kladl hlavně na snížení stavů spárkaté zvěře. Ministerstvo zemědělství chce v příštích týdnech povolit celoroční lov daňků a jelenů sika, kteří ožírají sazenice zejména listnatých stromů.
Podle zástupců majitelů nestátních lesů, jichž je v Česku 300.000 a patří jim 49 procent lesů v Česku, byl o problému již loni informován premiér Andrej Babiš (ANO). "Nasliboval hory doly, žádné peníze nedal," dodal další ze zástupců petičního výboru Richard Podstatzký.
Spolu s komorou církevních lesů, která byla založena letos v lednu, má SVOL 665 členů. Obhospodařují 532.400 hektarů lesů.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (5)
Čech M.
18.5.2019 18:32Odpovím si sám- ne nebudou! Může mi někdo vysvětlit co je tohle za systém, že ti co nic nemají platí a ti co mají pozemky inkasují?
apropo, loni mi na zahradě vyschla studna a úroda ovoce a zeleniny nebyla, kde se mám přihlásit o dotace?
Jan Šimůnek
19.5.2019 08:24 Reaguje na Čech M.Když si na zahradě vypěstujete ovoce a zeleninu, tak z tohoto hlediska "okradete" stát na DPH, kterou byste zaplatil při nákupu těchto komodit.
Slovan
19.5.2019 14:31 Reaguje na Jan ŠimůnekNikdo nemůže za to, že to váš mozeček nedokáže pochopit. Ale to by pak ty zisky nebyli takové jak ze smrkových plantáží, že ;) Jen doufám, že se lidé jako vy nedostanou k moci...
Jan Šimůnek
20.5.2019 19:24 Reaguje naTakže stát není interesován na tom, aby vás podporoval (což je logický důsledek toho faktu), na rozdíl od potlačování kůrovce (přínosy potlačování kůrovce pro stát jsem uvedl výš).