https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vlastnici-lesu-chteji-urychlit-vyplatu-penez-na-boj-s-kurovcem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vlastníci lesů chtějí urychlit výplatu peněz na boj s kůrovcem

17.5.2019 00:28 | PRAHA (ČTK)
Česko se s kůrovcovou kalamitou potýká několik let. Současná situace je podle odborníků ale nejhorší v historii. / Ilustrační foto
Česko se s kůrovcovou kalamitou potýká několik let. Současná situace je podle odborníků ale nejhorší v historii. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Tři miliardy korun, o jejichž vyčlenění ze státního rozpočtu na boj s kůrovcovou kalamitou se vyjednává, by bylo podle ministerstva zemědělství možné uvolnit koncem roku. Soukromí vlastníci lesů je ale potřebují rychleji. Podporu našli mezi senátory během včerejšího veřejného slyšení i u ministerstva životního prostředí.
 

"Peníze budou vypláceny na konci letošního roku," řekl při slyšení náměstek ministra zemědělství pro řízení lesního hospodářství Patrik Mlynář. Podle něj by se k uvolnění částky mělo příští týden vyjádřit ministerstvo financí, poté o ní rozhodne vláda. Podle náměstka ministryně financí Karla Tylla by to kabinet měl podpořit. Peníze by pak měly vyplácet jednotlivé kraje, dodal Mlynář. Vyjednávání o daňových úlevách týkajících se lesů a palivového dřeva byla zatím neúspěšná.

Předseda senátorů opoziční ODS Miloš Vystrčil uvedl, že stát by měl peníze vyplácet okamžitě, ne o tom diskutovat a vymlouvat se. "Ne aby to trvalo čtyři, pět, sedm měsíců," řekl. Připomněl, že státní podnik Lesy ČR musel v uplynulých letech do rozpočtu převést 33 miliard korun, které si firma měla nechat na boj s kůrovcem. Tyll uvedl, že peníze byly využity na investice do školství, na obranu a bezpečnost podle vládních priorit.

Česko se s kůrovcovou kalamitou potýká několik let. Současná situace je podle odborníků ale nejhorší v historii.

Podnětem k veřejnému slyšení byla loni na podzim zorganizovaná petice Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR (SVOL), kterou podepsalo 17.000 lidí. Pomoc státu chtějí kvůli tomu, že jejich peníze nestačí ani na obnovu vykácených míst. "Apelujeme na to, aby vláda připravila jakýsi Marshallův plán pro lesy," uvedla za organizátory petice Marie Růžková.

Vlastníci lesů by také chtěli, aby jim stát umožnil dovoz sazenic listnatých stromů nebo redukci stavů přemnožené spárkaté zvěře, aby nově vysazené lesy nespásla. Pro příští rok kvůli tomu chtějí od státu pomoc pět až sedm miliard korun. Jejich požadavky podpořil senátní podvýbor pro zemědělství, uvedl jeho člen Tomáš Czernin (TOP 09).

"Ministerstvo životního prostředí podporuje tuto petici v celém jejím rozsahu," uvedl náměstek pro řízení sekce ochrany přírody a krajiny Vladimír Dolejský. Důraz kladl hlavně na snížení stavů spárkaté zvěře. Ministerstvo zemědělství chce v příštích týdnech povolit celoroční lov daňků a jelenů sika, kteří ožírají sazenice zejména listnatých stromů.

Podle zástupců majitelů nestátních lesů, jichž je v Česku 300.000 a patří jim 49 procent lesů v Česku, byl o problému již loni informován premiér Andrej Babiš (ANO). "Nasliboval hory doly, žádné peníze nedal," dodal další ze zástupců petičního výboru Richard Podstatzký.

Spolu s komorou církevních lesů, která byla založena letos v lednu, má SVOL 665 členů. Obhospodařují 532.400 hektarů lesů.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ČM

Čech M.

18.5.2019 18:32
A co budoucí zisky z jejich lesů? O ty se budou chtít taky potom podělit z daňovými poplatníky?
Odpovím si sám- ne nebudou! Může mi někdo vysvětlit co je tohle za systém, že ti co nic nemají platí a ti co mají pozemky inkasují?
apropo, loni mi na zahradě vyschla studna a úroda ovoce a zeleniny nebyla, kde se mám přihlásit o dotace?
Odpovědět

Jan Šimůnek

19.5.2019 08:24 Reaguje na Čech M.
Kůrovec je v podstatě infekční choroba, takže je celospolečenský zájem bojovat proti jejímu šíření. Navíc ti vlastníci lesů ze svého zisku odvádějí daň.
Když si na zahradě vypěstujete ovoce a zeleninu, tak z tohoto hlediska "okradete" stát na DPH, kterou byste zaplatil při nákupu těchto komodit.
Odpovědět
Sl

Slovan

19.5.2019 14:31 Reaguje na Jan Šimůnek
Kůrovec je naprosto normální. Lze se mu vyhnout jen tím, že se začne sázet různorodý a různověký les. Tak jedonoduché to je - nesázet smrk tam, kde nemá šanci přežít.

Nikdo nemůže za to, že to váš mozeček nedokáže pochopit. Ale to by pak ty zisky nebyli takové jak ze smrkových plantáží, že ;) Jen doufám, že se lidé jako vy nedostanou k moci...
Odpovědět
mr

20.5.2019 16:11 Reaguje na Jan Šimůnek
Šimůnku, vy zase perlíte. Jestli tomu dobře rozumím, tak my všichni pitomci, co platíme řádně daně, svou soukromou produkcí (zahrádkáři, chovatelé atd.) vlastně okrádáme stát, jež obecně daně stejně v drtivé většině probendí. A ten chudáček stát pak nemá prachy na platy pro své zbytečné a neproduktivní zaměstnance a pro nesmyslné platby třeba těm, co si do lesa vysadili SM v podmínkách, kde by přirozeně nikdy nerostl. Tak takové "okrádání" nepovažuji za škodlivé. A kůrovec není choroba, tou tu trpíte leda vy, když píšete takové okaté hámotiny.
Odpovědět

Jan Šimůnek

20.5.2019 19:24 Reaguje na
Nevím, jestli perlím, ale skutečně za výpěstek z vlastní zahrádky neplatíte DPH a při trošku slušném hospodaření budou vaše zdaněné vstupy (i s daní z pozemku) menší, než kolik byste zaplatil, kdybyste to kupoval, to je prostě fakt.
Takže stát není interesován na tom, aby vás podporoval (což je logický důsledek toho faktu), na rozdíl od potlačování kůrovce (přínosy potlačování kůrovce pro stát jsem uvedl výš).
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist