https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vrchol-kurovcove-kalamity-ma-cr-asi-za-sebou-objem-poskozenych-lesu-loni-klesl
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vrchol kůrovcové kalamity má ČR asi za sebou, objem poškozených lesů loni klesl

6.5.2022 00:56 (ČTK)
Vrchol kůrovcové kalamity má Česko zřejmě za sebou. Objem poškození lesů kůrovcem a dalším škodlivým hmyzem podle evidence Lesní ochranné služby loni klesl zhruba o třetinu z 19,8 na 13,8 milionu metrů krychlových. Meziročně se také poprvé od roku 2012 vytěžilo méně smrkového dřeva i zasaženého dřeva dalších druhů, informoval Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti.
 

Lesům podle ústavu v boji se škůdci pomohlo hlavně chladnější a deštivé počasí. Studenější jaro ovlivnilo aktivitu a vývoj hmyzu. Data o poškození lesů kůrovcem sbírá Lesní ochranná služba, která která je součástí ústavu. Má k dispozici hlášení reprezentující 67 procent rozlohy lesů v Česku. Zřizovatelem ústavu je ministerstvo zemědělství.

"Když u smrku objem evidovaný v roce 2021 přepočteme na celkovou rozlohu lesů v Česku, dostaneme se na hodnotu více než 14 milionu metrů krychlových vytěženého smrkového kůrovcového dříví," uvedl ústav.

Mezi napadenými porosty převažují podle něj ty v nadmořských výškách do asi 800 metrů nad mořem, horské polohy jsou zatím zasaženy méně. Podle ústavu kůrovcová kalamita kulminovala v roce 2020. Upozorňuje však na to, že smrkovým porostům stále hrozí nebezpečí, protože včas bylo vytěženo asi jen 20 až 30 procent stromů.

Jak se bude vyvíjet situace letos bude záležet hlavně na počasí. Podle ústavu není zatím loňský podzim a začátek letošního jara příliš optimistický a nic zatím nenasvědčuje tomu, že by jarní období mělo být podobné loňskému deštivému a chladnému. "Případné klimatické extrémy by totiž mohly vést k opětovnému zhoršení kůrovcové situace a meziročnímu zvýšení objemu kůrovcového napadení," upozornil ústav.

Ministerstvo zemědělství má podle mluvčího Vojtěcha Bílého na situaci podobný pohled. "Regionálně se může kůrovcová kalamita vyvíjet odlišně podle stavu lesů před jarním rojením," uvedl.

Ministerstvo upozorňuje na to, že situaci může zhoršit půdní sucho, které ohrožuje obranyschopnost stromů a rozhodne hlavně množství srážek a výše teplot. "Záležet však také bude na aktivní ochraně lesa ze strany lesníků," doplnil Bílý. Ke zvládnutí jarního rojení je podle resortu důležité včasné vyhledávání napadených stromů a instalace dostatečného množství lapačů hmyzu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

6.5.2022 06:28
no jo, to se dalo čekat, že žně kůrovce budou nižší ale co s tím bioplynkovým výhledem cpát do nich štěpku, že?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.5.2022 08:11
Problémem je sucho. Tím se to může celé rozjet. Nehrozí další suché období jak v letech 215 - 19?? Klimatologové říkají, že je to možné, pokud ne, v dalších letech určitě.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

6.5.2022 12:46 Reaguje na Pavel Hanzl
Osobně si myslím, že jsme v druhém roce chladnějšího 7-letého slunečního cyklu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.5.2022 21:24 Reaguje na pavel peregrin
To si myslíte špatně.
V chladnější části slunečního cyklu jsme už od 60. let a stále se otepluje. Loňský rok byl zase nejteplejší v historii, ta rychlost je stále vyšší.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.5.2022 21:25 Reaguje na pavel peregrin
Je hezké myslet, ale v tomhle případě je lepší podívat se do nějakého grafu sluneční aktivity.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

6.6.2022 11:43
Jasně, že kůrovcová kalamita na vysočině končí to přece vidí každý. (In fact, nemá už co žrát.)
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist