Vulkanický systém na jihozápadě Islandu se opět probudil k životu. Láva zalila i Modrou lagunu Aktualizováno
Nejintenzivnějšího chrlení vulkán dosáhl v noci na dnešek. Úřady uvedly, že dnešní erupce byla výrazně menší než ta poslední, která oblast zasáhla před třemi měsíci. Předchozí erupce na poloostrově se ohlašovaly sérií stále silnějších zemětřesení trvajících několik dní nebo dokonce týdnů. Tentokrát malé zemětřesení a první známky pohybu podzemního magmatu byly zaznamenány pouhé tři čtvrtě hodiny před začátkem erupce.
Přestože erupce neohrožuje leteckou dopravu, úřady varovaly před zplodinami v některých částech poloostrova, včetně nedalekého města Grindavík, které bylo před rokem z velké části evakuováno, když se sopka po 800 letech spánku probudila k životu. Vesnice byla poté z velké části opuštěná.
Vědci varovali, že poloostrov Reykjanes čekají v nadcházejících desetiletích až staletích opakované sopečné výbuchy. Neočekává se ale, že nynější erupce způsobí narušení letecké dopravy, jako se tomu stalo při výbuchu sopky Eyjafjallajökull v roce 2010, kdy se sopečná mračna rozšířila nad Evropu. Zrušeno bylo tehdy po celém světě na 100 000 letů.Geologické systémy v oblasti poloostrova byly neaktivní asi 800 let, v roce 2021 se ale probudily k životu. Tamní rybářské městečko Grindavík, které je po loňské evakuaci z velké části opuštěné, neboť je ohroženo lávou.
reklama