https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vyber-reditelky-ustecke-zoo-zpusobil-rozpor-v-koalici-mesta?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Výběr ředitelky ústecké zoo způsobil rozpor v koalici města

16.6.2021 15:57 | ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK)
Hlasování tedy bylo těsné pět ku čtyřem. Dalším důvodem, proč pět radních podpořilo jmenování Pšenkové, bylo, že chce zachovat v zoologické zahradě ikonická zvířata, tedy například slony a orangutany.
Hlasování tedy bylo těsné pět ku čtyřem. Dalším důvodem, proč pět radních podpořilo jmenování Pšenkové, bylo, že chce zachovat v zoologické zahradě ikonická zvířata, tedy například slony a orangutany.
Foto | elPadawan / Flickr
Výběr ředitelky ústecké zoologické zahrady, kterou se od 1. července stane zooložka Ilona Pšenková, způsobil rozpor v městské koalici. Předsedkyně ústeckého klubu PRO! Ústí Karolína Žákovská proto vyvolala koaliční jednání o dalším postupu, řekl náměstek primátora Martin Hausenblas (PRO! Ústí). Rada města vybrala Pšenkovou v rozporu s rozhodnutím výběrové komise, která doporučila druhého kandidáta, bývalého ředitele pražské zoo Petra Fejka.
reklama

 

Primátor Petr Nedvědický (ANO) v úterý oznámil, že mentor ústecké zoo a člen výběrové komise David Nejedlo tvrdil, že někteří členové komise byli pro Fejka rozhodnuti předem. Proto se rada doporučením výběrové komise neřídila a vybrala podle primátora Pšenkovou.

Nová ředitelka nebude mít podle radních lehké se vedení ujmout, Hausenblas uvedl, že jedním z důvodů je, že byla vybrána i kvůli Nejedlovu tvrzení. "Nesmírně to ztěžuje práci vybrané kandidátky, protože bude vstupovat do situace, kdy většina zastupitelstva města se přiklání k jinému kandidátovi, většina veřejnosti se přiklání k jinému kandidátovi a její mandát prochází o jeden hlas v radě města," řekl Hausenblas. "Musím říct, že to způsobilo velký rozpor v koalici," uvedl náměstek. Podle něj mělo být výběrové řízení zrušeno a vyhlášeno nové. Žákovská dnes ČTK řekla, že se koalice sejde tento nebo příští týden. Jednat chce PRO! Ústí o dalším fungování koalice. Krajním řešením by podle ní mohlo být i vypovězení koaliční smlouvy.

Pro Pšenkovou hlasovali tři radní z hnutí ANO a dva z ODS, proti byli tři radní z klubu PRO! Ústí a radní z hnutí PRO Zdraví a Sport. Hlasování tedy bylo těsné pět ku čtyřem. Dalším důvodem, proč pět radních podpořilo jmenování Pšenkové, bylo, že chce zachovat v zoologické zahradě ikonická zvířata, tedy například slony a orangutany. Hausenblas řekl, že oba kandidáti se shodli na tom, že zoo nemá podmínky pro chov velkých a finančně náročných zvířat.

Náměstek primátora Tomáš Vlach (ANO) dnes řekl, že roli při výběru kandidáta hrálo i platové ohodnocení, za které je Pšenková ochotná nastoupit. "Nemá požadavek na žádné nadstandardní odměny, což byl taky jeden z důvodů, proč jsme se přiklonili jako klub ANO k tomuto výběru," uvedl Vlach. Plat ředitele zoo se podle radních pohybuje okolo 50 000 až 70 000 korun měsíčně, s čímž Pšenková souhlasila. Hausenblas (PRO! Ústí) řekl, že Fejk chtěl plat 100 000 korun. Odůvodnil to tím, že by pracoval přesčas i o víkendech, 30 procenty platu by hradil nájemné, navíc by plnil těžký úkol, na nějž má potřebné zkušenosti. "Součástí jeho záměru bylo, že deset milionů ročně ušetří na provozních nákladech," dodal Hausenblas.

Ústecká zoologická zahrada přišla před více než rokem o plné členství v Evropské asociaci zoologických zahrad a akvárií (EAZA). EAZA tehdy v zoo kontrolovala pravidla a standardy asociace. Úplné vyloučení z EAZA by znamenalo konec účasti na některých chovných programech a ztrátu atraktivních zvířat, například orangutanů, slonů a dalších. Na nápravu nedostatků má ústecká zahrada několik měsíců.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.6.2021 16:07
Zoopark jako politikum, úžasné! Očekávání veliká, s financemi to už tak horké není.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

16.6.2021 16:32 Reaguje na Karel Zvářal
Klasická trafika. Leckde to funguje jako odkladiště přestárlých politiků. Jenom čekám, že tak za 2 - 3 roky se bude řešit další výběrové řízení na funkci ředitele.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

16.6.2021 19:11
Tož z platu 100 tisíc bych klidně sponzoroval ty velká zvířata na které
ZOO nemá investice. Platy některých manažerů se utrhly z řetězu a tak
je ten boj o podobná místa. Podmínkou titul a láska k penězům na svůj
plat. Nadšenců ubývá a podle toho vypadá vše, na co se člověk podívá.
Jinak je věcí radních koho vybrali, protože to budou oni, kteří ho(ji)
budou jednou odvolávat a diskutéři na Ekolistu to nejsou a nebudou.
Bylo by dobré zveřejnit výplatní pásky některých aktivistů různých
ekologických neziskovek, abychom pochopili proč a zač vůbec bojují.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

16.6.2021 19:52
Pokud by to někoho zajímalo, tak je tady pohled z trochu jiné strany společně s koncepcemi obou kandidátů, takže si můžete udělat vlastní názor:
https://hlidacipes.org/reditelem-ustecke-zoo-nebude-petr-fejk-ktery-vyhral-konkurs-otrasa-se-kvuli-tomu-mestska-koalice/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=DruTUMvnZkK-202106161711&dop_id=12228335
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist