https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vychodoceske-muzeum-v-pardubicich-otevrelo-prirodovednou-vystavu?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

"Kdy jste je viděli naposledy?" ptá se nová výstava ve Východočeském muzeu v Pardubicích

17.11.2022 00:16 | PARDUBICE (ČTK)
Děti mohou na výstavě poznávat zvířata a rostliny prostřednictvím her. Ilustrační foto
Děti mohou na výstavě poznávat zvířata a rostliny prostřednictvím her. Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ve Východočeském muzeu v Pardubicích je nově otevřená přírodovědná výstava. Věnuje se mizejícím druhům zvířat a rostlin, nazvaná je "Kdy jste je viděli naposledy?". Přístupná bude do září příštího roku. ČTK to řekl ředitel muzea Tomáš Libánek.
 

"Reflektujeme tím společenskou poptávku po přírodních expozicích, zároveň chceme upozornit na fenomény proměňující se přírody v našem okolí," řekl Libánek.

Výstava má interaktivní prvky, je tedy vhodná i pro dětské návštěvníky, doplňuje ji pedagogický program, mohou tak přijít i školní skupiny, uvedl Libánek.

Mizejícím druhům se věnuje první část výstavy. Například zmije obecná přišla o vhodné prostředí kvůli odvodňování krajiny. Žije na vřesovištích a rašeliništích. Těch ale ubývá. "Původní živočichové a rostliny a jejich biotopy mizí z rozmanitých příčin, dnes navíc nebývalou rychlostí. Někdy je zjišťování, proč mizí, detektivní práce a příčina může být někdy překvapivá," řekl kurátor Jan Dolanský.

V první místnosti je velká červená kniha, v níž jsou ve vitrínách prezentovány ohrožené druhy. Výstava v další části ukazuje postindustriální krajinu, kterou postupně obydlují zvířata. Simuluje prostředí popílkovišť, odkališť nebo místa po těžbě kamene či písku.

"Existuje celá řada rostlin a živočichů, které kolonizují nová území. Méně prospěšný je příchod nepůvodních druhů. Patří mezi ně zápřednice jedovatá, což je pavouk, nebo podél železnic šířící se lomikámen trojprstý," řekl kurátor

Děti pak mohou poznávat zvířata a rostliny prostřednictvím her. Zalezou si do bobří nory, podle ocásku zkusí rozpoznat lišku nebo vydru. Pouze hmatem budou poznávat přírodniny. Zajdou si lesa, kde bloudí los. V jedné z místností bude videoprojekce o mizejících tvorech, uvedl Dolanský.

"Je tam i stopovaná, hledání živočichů a rostlin, lze to hrát na čas. Děti si mohou vyzkoušet, jaké to je válet zvětšenou kuličku, když si ji válí chrobák. Je bezpečná, lehká," řekl Dolanský.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist