https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vydaje-mzp-by-pristi-rok-mely-byt-19-82-mld.kc-mezirocne-mene
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Výdaje MŽP by příští rok měly být 19,82 miliard, meziročně méně

30.9.2022 00:38 (ČTK)
Budova ministerstva životního prostředí v Praze.
Budova ministerstva životního prostředí v Praze.
Výdaje ministerstva životního prostředí (MŽP) by měly být v příštím roce 19,82 miliardy korun. Oproti letošnímu rozpočtu, v březnu schválenému Sněmovnou, je to skoro o 2,9 miliardy korun méně, hlavně kvůli poklesu prostředků z unijních fondů. Vyplývá to z informací ministerstva financí a vyjádření, které ČTK poskytla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL).
 

Ve srovnání s novelou letošního rozpočtu, kterou nyní schvaluje Sněmovna, jde o meziroční pokles zhruba o 3,2 miliardy. V porovnání s prvním návrhem rozpočtu na rok 2023 z počátku září by však mělo MŽP dostat zhruba o 260 milionů korun více.

"Prostředky navíc jsou určené na pokrytí zvýšených cen energií, na spolufinancování Národního plánu obnovy ze státního rozpočtu a část půjde na posílení mzdových prostředků," napsala dnes ČTK Hubáčková. Konkrétní čísla k tomu nesdělila. "(Meziroční) rozdíl je dán primárně poklesem prostředků na výdaje z rozpočtu EU o sedm miliard korun," dodala pak ministryně.

Vládou schválený návrh státního rozpočtu na příští rok počítá se schodkem 295 miliard Kč. Největší změnou proti původnímu návrhu, který předpokládal deficit 270 miliard, jsou podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) výdaje na stanovení maximálních cen elektřiny a plynu. Pokrýt by je podle něj měly příjmy z daně z mimořádných zisků a odvody z příjmů prodeje elektřiny nad cenový strop schválený Evropskou komisí. Návrh rozpočtu počítá s příjmy 1,928 bilionu Kč a výdaji 2,223 bilionu Kč.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist