https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vystava-motylu-v-prazske-botanicke-zahrade-predstavi-proces-jejich-vyvoje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Výstava motýlů v pražské botanické zahradě představí proces jejich vývoje

8.4.2023 00:29 | PRAHA (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | u278 / Flickr
Každoroční výstava tropických motýlů, která se i letos uskuteční ve skleníku Fata Morgana v botanické zahradě v pražské Troji, představí veřejnosti vývoj motýlů od vajíček přes housenky až po motýly s velkým rozpětím křídel. Více než 5000 kukel převezou botanici do Prahy z motýlí farmy v anglickém Stratfordu nad Avonou, sdělila botanická zahrada. Návštěvníci mohou výstavu zhlédnout od pátku 7. dubna do neděle 21. května, vstup do skleníku Fata Morgana je otevřen kromě pondělí každý den, a to od 09:00 do 19:00.
 

"V letošním roce společně s návštěvníky poodhalíme tajemství proměny motýla z housenky přes kuklu v nádherného jedince. Jelikož naše výstavy mají i vzdělávací potenciál, na tuto proměnu se podíváme pěkně zblízka, a to díky vývojovému modelu," řekl ředitel botanické zahrady Bohumil Černý.

Výstava podle něj představí několik desítek druhů motýlů. Mezi příklady uvedla zahrada mimo jiné tropické motýly Morpho peleides a Morpho achilles s blankytně modrými křídly, soví motýly rodu Caligae či průsvitné babočky Methona confusa. Jelikož se botanická zahrada letos tematicky věnuje asijské flóře, uvidí návštěvníci také druhy motýlů z Asie, například otakárka Atrophaneura semperi.

Expozice potrvá šest týdnů, otevřeno bude podle zahrady výjimečně i na Velikonoční pondělí 10. dubna. Organizátoři výstavy doporučují koupit vstupenky na e-shopu botanické zahrady, ačkoliv budou dostupné i přímo na pokladnách.

Ke skleníku Fata Morgana se díky nové lávce dostanou lidé snadno od vchodu a parkoviště od Sídliště Bohnice i od vstupu Kovárna přes Vinici sv. Kláry. Lávka je zprovozněna od pátku 3. března a propojuje skleník a venkovní expozice zahrady.

Botanická zahrada vznikla v roce 1969. Výstava motýlů se zde koná od otevření skleníku Fata Morgana v roce 2004. Černý připomněl, že loňská motýlí přehlídka nalákala více než 100.000 zájemců. Výstava se tehdy soustředila na detaily těla tohoto hmyzu, zájemci tak mimo jiné zjistili, jak jsou konstruovaná motýlí křídla nebo jak vypadají ústa housenky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist