Peking vybudoval sjezdovky od nuly na okraji pouště, píše Yahoo! Sports
Kdysi to byly jen neobydlené, strmé horské hřebeny, řekl Li Čchang-čou, zástupce generálního ředitele společnosti Beijing Enterprises Group, která je vlastníkem a stavitelem střediska. A pro všechno kolem tento popis stále platí. Zakrslé stromy a pusté svahy lemují silnici, která se vine na horu Siao-chaj-tchuo. Všechno mimo areál má některý z odstínů hnědé.
Ale pak se objeví tenké bílé proužky, které jsou z letadel viditelné na kilometry daleko - do očí bijící důkaz toho, že se zimní olympijské hry odvážily vydat mimo své přirozené prostředí.
Peking tyto sjezdovky musel postavit, protože neměl jinou možnost. O pořádání her v roce 2022 se ucházel bez horského střediska, které by odpovídalo olympijským standardům.
A tak krátce poté, co v roce 2015 vyhrál hlasování Mezinárodního olympijského výboru, začal odstřelovat masivní kusy své nejvyšší hory poblíž Velké zdi v příměstské čtvrti Jen-čching. Navíc Peking najal desítky zahraničních odborníků, aby z rozeklaného terénu udělali sjezdovky evropského typu. Navrhla je alpská legenda Bernhard Russi a americký kovboj Tom Johnston je upravoval.
Nejdříve ale tato oblast chudá na vodu musela poskytnout sníh. Místní úřady proto začaly široko daleko shánět přírodní zdroje k jeho vytvoření. Většina mezinárodních závodů v alpském lyžování v současnosti vyžaduje zasněžování. Pekingský olympijský provoz je ale obzvláště náročný.
Čína ve spolupráci s předním dodavatelem umělého sněhu, společností TechnoAlpin, vybudovala kilometry dlouhou síť potrubí, která spojuje nádrže u města Jen-čching s další nádrží na hoře Siao-chaj-tchuo. V této menší nádrži se skladuje voda, která se používá k pokrytí olympijských sjezdovek. Čerpadla a stovky sněhových děl ji pak promění v bílý povrch, který vidíte v televizi.
Lyžařům, kteří sjezdovky z umělého sněhu budou používat, se vlastně líbí. Umělý sníh je "přilnavý" a "agresivní", řekla v pátek americká hvězda Mikaela Shiffrinová. (Tou dobou ještě netušila, že její vstup do soutěží začne chybou, po níž při obhajobě zlata z Pchjongčchangu nedokončí první kolo olympijského obřího slalomu - pozn.ČTK)
To ale nic nemění na skutečnosti, že celé prostředí vypadá a působí zvláštně - a samotný MOV varoval, že tomu tak bude. Zpráva o hodnocení nabídek už dávno vysvětlovala, že "mimo závodní dráhu, zejména v Jen-čchingu, nemůže být žádný sníh, což ovlivní vizuální vnímání zasněženého prostředí".
Organizátoři se pokusili tyto obavy vyřešit. Vysázeli kolem stromy v přísných, jednotných řadách, ve snaze dodat scenérii zalesněný dojem. Sněhová děla se snažila některé z nich obléknout do bílé.
Pekingský organizační výbor před časem zveřejnil renderové modely, na kterých olympijské sportoviště vypadalo jako kopie evropských Alp. Skutečnost je ale podstatně odlišná. Některé úseky svahů lemují malé skvrny zbytků sněhu - možná falešného, možná skutečného. Zbytek vypadá suchý a mrtvý.
Na druhé straně těchto hor leží Gobi - šestá největší poušť na světě. A ta je také důvodem, proč by nic z toho nemělo nikoho překvapit. Podnebí je tu dostatečně chladné - ale suché. Vegetace je vyprahlá. Podle předpovědí by příští víkend mohl napadnout sníh. Ale ani zdaleka ne tolik, aby to změnilo celkový obraz.
Namísto sněhu tak bude nadále nejvýraznějším prvkem vítr. Kvůli nárazovému větru musel být v neděli odložen sjezd mužů jen den poté, co byl zrušen i trénink. "Myslím, že foukat bude pořád," řekl v neděli americký lyžař Bryce Bennett. "Tak to tady prostě chodí."
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (10)
Miloš Zahradník
7.2.2022 14:04Chtelo by to ale prilozit nejake ilustracni obrazky, fotografie atd. :)
Miloš Zahradník
7.2.2022 15:02vidim v tom, ze ho nikdy neni prebytek a neohranicene spousty. Muzu politovat zeme, jako Tibet ktere prirozeneho snehu maji z naseho hlediska zoufaly nedostatek (tedy v podminkach, kde rozumne muze Homo Sapiens fungovat, nemluvim o uzlabi himalajskych stitu) ale co je spatneho na tom, kdyz si tam - nebo treba i v te pousti Gobi, pokud maji odkud privest vodu - Cinane postavi uhledne vypadajici sjezdovky? Pred 70 lety by se taky opravdovi milovnici hor vesmes jeste stydeli pouzit neco tak uchylneho a neprirozeneho pro nezpohodlne;eho lyzare - jako je lyzarsky vlek nebo dokonce - ta hruza - lanovka. Umely snih ponici louku daleko mene, nez konska xi kravi kopyta :) No a umele zasnezovani napr. krkonosskych karu
(kdyz se treba ten rok vytvorily zrovna prilis male previsy) s cilem zachranit tamni supercennou arkto-alpinskou floru pred znicenim klimatickou zmenou - proc ne vlastne? :)
Miloš Zahradník
7.2.2022 15:12Jakub Graňák
7.2.2022 17:42 Reaguje na Miloš ZahradníkMiloš Zahradník
7.2.2022 18:08 Reaguje na Jakub GraňákLukas B.
7.2.2022 18:26 Reaguje na Miloš ZahradníkJarka O.
7.2.2022 19:19 Reaguje na Lukas B.Lukas B.
8.2.2022 11:21 Reaguje na Jarka O.Jarka O.
9.2.2022 14:01 Reaguje na Lukas B.Mě jen napadlo, jestli se ta údajná těhotenství nedělala kvůli kamufláži testů na zakázané látky, to klidně mohlo fungovat.
Jakub Graňák
7.2.2022 19:33 Reaguje na Miloš Zahradník1. osud rezervace, kde byl vybudován současný nový olympijský areál
2. populace Číny je 1,4 miliardy, jak to tam asi musí vypadat při výši populace překračující počty populací celých kontinentů?
Oslavné ódy na pokrok Číny za poslední dekády mi pak už přijdou dost obskurní. I zde se řada diskutérů rozplývá jak vytrhli miliardu lidí z bídy aniž by si uvědomili, že si tu miliardu lidí sami vyrobili svou "nas mnogo" populační politikou. Kulturní revoluce rozhodně není extrémním příkladem už jenom z toho důvodu, že i současná čínská politika z ní vychází