https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/yellenova-vyzvala-cinu-aby-podporila-boj-proti-zmene-klimatu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Yellenová vyzvala Čínu, aby podpořila boj proti změně klimatu

10.7.2023 01:39 | PEKING (ČTK)
Čína, kterou OSN řadí mezi rozvojové země, dlouhodobě tvrdí, že je povinností vyspělých zemí pomoci chudým zemím platit za řešení klimatických změn. Peking však tvrdí, že by mohl přispívat na "ztráty a škody" způsobené změnou klimatu na dobrovolné bázi.
Čína, kterou OSN řadí mezi rozvojové země, dlouhodobě tvrdí, že je povinností vyspělých zemí pomoci chudým zemím platit za řešení klimatických změn. Peking však tvrdí, že by mohl přispívat na "ztráty a škody" způsobené změnou klimatu na dobrovolné bázi.
Spojené státy a Čína musí jako dvě největší světové ekonomiky spolupracovat v boji proti "existenční hrozbě", kterou představuje změna klimatu, řekla americká ministryně financí Janet Yellenová čínským vládním představitelům a odborníkům na klima. Informovala o tom agentura Reuters. Yellenová, která navštívila tuto asijskou zemi v době, kdy mezi Washingtonem a Pekingem panují napjaté vztahy, později také zdůraznila, že obě velmoci si musí férově konkurovat a úzce spolu komunikovat, aby se vyhnuly nedorozuměním.
 

Během návštěvy Pekingu Yellenová uvedla, že předchozí spolupráce mezi USA a Čínou umožnila dosáhnout globálních průlomů, jako je Pařížská dohoda z roku 2015. Dodala, že obě vlády chtějí podporovat rozvíjející se trhy a rozvojové země při jejich úsilí o dosažení klimatických cílů.

"Pokračující spolupráce USA a Číny ve financování opatření v oblasti klimatu je zásadní," uvedla Yellenová v Pekingu. Obě země - dva největší znečišťovatelé a zároveň největší investoři do obnovitelných zdrojů energie - mají "společnou odpovědnost a také schopnost jít příkladem", dodala Yellenová.

Čína, kterou OSN řadí mezi rozvojové země, dlouhodobě tvrdí, že je povinností vyspělých zemí pomoci chudým zemím platit za řešení klimatických změn. Peking však tvrdí, že by mohl přispívat na "ztráty a škody" způsobené změnou klimatu na dobrovolné bázi.

Spolupráce mezi USA a Čínou je vzhledem k jejich rozsahu považována za zásadní pro mezinárodní úsilí o odvrácení nejhorších dopadů změny klimatu.

Yellenová uvedla, že financování boje proti klimatickým změnám by mělo být účinně a efektivně koordinováno. Dodala, že podpora Pekingu stávajícím klimatickým institucím by spolu s Washingtonem a dalšími mohla zvýšit jejich dopad.

Později debatovala s čínskými představiteli také o ekonomice. "Uprostřed složitých globálních ekonomických vyhlídek je naléhavě nutné, aby dvě největší ekonomiky spolu úzce komunikovaly a vyměňovaly si názory na naše reakce na různé výzvy," uvedla Yellenová. Dodala, že bilaterální obchodní rekord dosažený v loňském roce navzdory nedávnému napětí ukazuje, že existuje "dostatečný prostor pro naše firmy, aby se zapojily do obchodu a investic".

Yellenová přicestovala do Pekingu ve čtvrtek. Jde o zatím poslední z řady návštěv amerických činitelů v Číně, jejichž cílem je uklidnit napětí mezi oběma zeměmi. To se vystupňovalo poté, co letos v únoru Spojené státy nad svým územím sestřelily čínský špionážní balón. Před ministryní financí na konci června navštívil Čínu i americký ministr zahraničí Antony Blinken.

Washington a Peking se neshodují v řadě témat. Spojené státy obviňují Čínu z porušování lidských práv v Ujgurské autonomní provincii Sin-ťiang, v Tibetu a v Hongkongu, kritizují vojenskou aktivitu Číny v Jihočínském moři i postoj Číny k ruské agresi vůči Ukrajině, kterou Peking odmítá odsoudit. Peking opakovaně varuje USA před vměšováním do vnitřních záležitostí Číny.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

10.7.2023 08:33
Americká ministryně financí je buď neinformovaná, nebo dělá hloupou. V Číně je nainstalovaná třetina fotovoltaických zdrojů a samotná Čína zásobí celý svět jak panely, tak bateriemi.
V následujícím desetiletí provede výstavbu 30 jaderných reaktorů v zemích zapojených do projektu "Belt and Road". A v samotné Číně se vybuduje více reaktorů, než ve zbytku světa.
Čína je číslem jedna v prodeji elektrovozů (59% světové produkce) a 25% prodaných aut je na elektriku, zatímco v USA to je 7%.
Co pro omezení CO2 udělala Amerika?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

10.7.2023 09:20 Reaguje na Richard Vacek
Americká ministryně tam zjevně přijela okouknout, jak se má ochrana klimatu správně provádět.

Nazvat v článku Pařížskou dohodu globálním průlomem je hodně scestné.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist