Z automatů na pitnou vodu si lidé loni načepovali 2425 kubíků vody
"První automat na rohu Jateční a Vávrovy ulice byl vyrobený z pozinkovaného plechu, fungoval jen na pětikorunové mince," řekl Tichý. Dnešní automaty jsou nerezové, lidé do nich mohou použít všechny typy mincí. Ve Středočeském kraji je automatů nejvíce na Kolínsku, Nymbursku, Praze-východ a Mladoboleslavsku. Poslední tři automaty přibyly zhruba před dvěma lety v Přerově nad Labem, Lysé nad Labem a Milovicích.
O dalším rozšíření nyní společnost neuvažuje. "Výrobní cena automatu se pohybuje v řádech statisíců a pro ekonomiku provozu je důležité zajistit dostatečný odběr vody," řekl Tichý. Kvůli nárůstu cen energií a pohonných hmot musela společnost za poslední dva roky dvakrát zdražovat. Provoz podle Tichého prodražuje i pravidelné čištění automatů a cisteren. "Při postupu sanitací dle provozního řádu KHS je velká spotřeba vody, zhruba třetina nakoupené vody se musí kvůli čištění vylít," řekl.
Společnost má aktuálně sedm zaměstnanců a dvě autocisterny, případné rozšíření by podle Tichého vyžadovalo navýšení. Největší zájem o vodu z automatů byl kolem roku 2007, tehdy fungovalo 74 automatů, provozovaly je i jiné společnosti v několika dalších krajích. Se zlepšováním kvality městských vod se zájem zhruba od roku 2010 začal snižovat. "Máme ale i řadu případů, kdy obec vybudovala vodovod, a odběr vody z našich automatů se vůbec nesnížil. Někdy se ale odběr zásadně sníží a pak nezbývá, než automat převézt na jiné vytipované místo," doplnil Tichý.
Vodu ve stojanu o obsahu 1000 litrů s chladicím a vyhřívacím zařízením dezinfikuje UV lampa. V letech 2000 až 2010 vyrábělo podobné automaty v Česku několik výrobců. Například v Třebíči dodnes provozuje automaty přímo místní vodárenská společnost, vodu vede potrubím z podzemního pramene.
Veřejné automaty jsou jednou z alternativ pitné vody z městských vodovodů. V Kolíně přispěl k jejich úspěšnému rozšíření i tehdejší nedostatek kvalitní pitné vody. Kolínské vodní zdroje byly v 90. letech částečně znečištěny z místních chemických závodů a lidé začali nakupovat balenou stolní vodu.
Zastupitelé Kolína v září odsouhlasili pojmenování jedné z kolínských ulic jako Petružálkova. Vynálezce veřejných automatů na pitnou vodu Miroslav Petružálek zemřel 24. září 2016.
reklama