https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zadatelum-o-dotace-na-kotle-olomoucky-kraj-rozdelil-827-mil.kc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Žadatelům o dotace na kotle Olomoucký kraj rozdělil 827 milionů korun

6.5.2023 00:12 | OLOMOUC (ČTK)
Finanční podpora se tentokrát vztahuje na tepelná čerpadla a kotle na biomasu.
Finanční podpora se tentokrát vztahuje na tepelná čerpadla a kotle na biomasu.
Téměř 827 milionů korun bylo dosud v Olomouckém kraji rozděleno mezi žadatele o dotace na výměnu starých kotlů za nové a ekologické zdroje tepla. Od roku 2016 byly v kraji čtyři vlny těchto dotací. Letos se připravuje další, zaměřena bude na nízkopříjmové rodiny. Finanční podpora se tentokrát vztahuje na tepelná čerpadla a kotle na biomasu. "Dotace na kotle na biomasu může být až 130 000 korun a na tepelné čerpadlo dokonce 180 000 korun," sdělil ČTK krajský radní Petr Lysek (Piráti a STAN).
 

Zatím poslední kolo dotací bylo zahájeno loni, kdy si o tyto dotace řeklo zhruba 1400 žadatelů a hejtmanství jim přerozdělilo 200 milionů korun. V předchozích třech vlnách dotací příspěvek na výměnu kotle získalo 5686 žadatelů. "Kotlíkové dotace mají hned trojí efekt. Jednak šetří lidem peněženky za účty na energie, dále přispívají čistějšímu životnímu prostředí a navíc podporují firmy v Olomouckém kraji, které se instalací moderních kotlů zabývají," uvedl Lysek.

V loňském kole dotací se lidé v Olomouckém kraji rozhodli v domácnostech instalovat zejména kotle na biomasu, naopak nejmenší zájem byl v době prudce rostoucích cen fosilních paliv o moderní plynové kotle.

Poptávka po dotacích v kraji pokaždé výrazně převýšila vyčleněné částky. Od loňského září měl v Česku platit zákaz vytápět rodinné domy starými kotli na uhlí nebo dřevo, které nedosahují alespoň třetí emisní třídy. Platnost tohoto omezení byla nakonec posunuta na září 2024. Poté lidem za vytápění starými kotly budou hrozit pokuty.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

7.5.2023 08:06
zájem je hlavně o kotle na biomasu,
takže před roky byl záchrana plyn ,nyní biomasa a tepelná čerpadla,
topení biomasou se brzy ukáže jako nejhorší pro životní prostředí a na tepelná čerpadla je potřeba nových zrojů el energie,
je docela zajímavé video https://www.youtube.com/watch?v=z5HH0cViGaI
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist