https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zalobu-aktivistu-kvuli-skladu-paliva-v-temeline-soud-zamitl
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Žalobu aktivistů kvůli skladu paliva v Temelíně soud zamítl

18.1.2019 04:46 | PRAHA (ČTK)
Sklad vyhořelého paliva funguje v areálu Temelína od roku 2010. Kontejnery v něm mají být až 60 let, poté se má použité palivo přesunout do trvalého úložiště. Na snímku Temelín.
Sklad vyhořelého paliva funguje v areálu Temelína od roku 2010. Kontejnery v něm mají být až 60 let, poté se má použité palivo přesunout do trvalého úložiště. Na snímku Temelín.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Blanka Štiková / Ekolist.cz
Spolek V havarijní zóně Jaderné elektrárny Temelín prohrál spor ohledně skladu vyhořelého paliva. Pražský městský soud, který dal aktivistům původně za pravdu, nyní žalobu zamítl poté, co mu ji se závazným právním názorem vrátil Nejvyšší správní soud (NSS). Informovala o tom včera mluvčí městského soudu Markéta Puci. Proti pravomocnému rozhodnutí se spolek může bránit kasační stížností.
 

"Městský soud v Praze, vázán zčásti právním názorem Nejvyššího správního soudu, neshledal žádnou žalobní námitku důvodnou. Žalobu proto zamítl. Městský soud rozhodl bez jednání, k čemuž byl dán souhlas účastníků řízení," uvedla Puci k rozhodnutí, které senát soudkyně Viery Horčicové přijal koncem loňského listopadu.

Sklad vyhořelého paliva funguje v areálu Temelína od roku 2010. Kontejnery v něm mají být až 60 let, poté se má použité palivo přesunout do trvalého úložiště.

Pražský městský soud se nyní skladem zabýval už počtvrté. První dvě rozhodnutí ministerstva pro místní rozvoj zrušil kvůli jejich nepřezkoumatelnosti. Věcně územní rozhodnutí posuzoval až napotřetí, a to loni v květnu, kdy se přiklonil k aktivistům. Konstatoval tehdy mimo jiné to, že rozhodnutí o umístění skladu předcházel nezákonný proces, protože úřady dostatečně nevyhodnotily rizika takzvaných těžkých havárií na životní prostředí.

NSS však v září na základě stížnosti žalovaného ministerstva a zúčastněné společnosti ČEZ tento rozsudek zrušil. Dospěl totiž k závěru, že vyhodnocení případných havárií bylo dostatečné. Úřady podle něj vzaly v úvahu široké spektrum možných havárií, ať už způsobených vnitřními nebo vnějšími událostmi. Do první skupiny patří například pád kontejneru s palivem z jeřábu, požár skladu nebo exploze, do druhé pak třeba pád letadla, extrémní meteorologické podmínky nebo teroristický útok.

"Obalové soubory pro vyhořelé jaderné palivo byly podrobeny široké škále extrémních testů, jako jsou pád z výšky 800 metrů, náraz lokomotivy jedoucí rychlostí 160 kilometrů za hodinu, pád na betonovou desku z výšky 40 metrů, údery střely, vliv pádu letadla na obalový soubor nebo sklad z nich vytvořený," citoval ve aktuálním rozsudku pražský městský soud z rozhodnutí NSS.

"Nejvyšší správní soud tedy shrnul, že i při extrémně nepříznivě zvolených hodnotách průběhu havárie bylo zjištěno, že by standardně nemělo vůbec dojít k roztěsnění obalových souborů," vysvětlil senát Horčicové, proč danou žalobní námitku musel označit jako nedůvodnou.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

J

Jiří Svoboda

18.1.2019 11:31
Typická činnost aktivistů: bez znalosti problematiky z principu dělat potíže a vůbec nebrat příznivý vliv JE na ochranu klimatu v úvahu.
Odpovědět
VK

Václav Kain

18.1.2019 12:55
Já bych jim dal žalobu.Lískovku a brát je přes ty jejich zpátečnické rypáky.
Odpovědět

Jan Šimůnek

18.1.2019 16:37
Ne vždy naše soudnictví chválím, ale tohle si pochvalu jednoznačně zaslouží.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist