https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zastupci-organizaci-klimaticka-zmena-dopada-vice-na-zeny-nez-na-muze
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Klimatická změna dopadá více na ženy než na muže

26.9.2024 11:36 (ČTK)
Migrace matek s dětmi, méně času na vzdělávání či horší obživa jsou některé z důsledků klimatických změn, které dopadají podle humanitární organizace CARE ČR více na ženy než muže. Vychází z dat a zkušeností, které sbírala poslední tři roky na svých mezinárodních projektech. Její nová kampaň s názvem Klimatická změna diskriminuje se soustřeďuje na genderové aspekty a ukazuje na zhoršování nerovností mezi pohlavími. Tvrzení, že klimatické změny víc diskriminují ženy, potvrdil ČTK také ředitel Amnesty International ČR Pavel Grubner.
 
"Podíváme-li se na změnu klimatu z intersekcionální perspektivy, můžeme vidět, že ženy jsou postiženy nepřiměřeně. Například kvůli jejich úloze v zemědělství, což je odvětví velmi závislé na klimatu a počasí, velkému podílu neplacené práce v podobě péče o děti nebo kvůli nárůstu globálních konfliktů zvyšujících riziko genderově podmíněného násilí. Zvýšení teplot má vliv i na těhotné matky, protože ovlivňuje schopnost jejich těla regulovat tělesnou teplotu," uvedl Grubner.

Ženy a dívky jsou podle Grubnera často omezeny na role a zaměstnání, které je činí více závislými na přírodních zdrojích. Protože se potýkají s překážkami v přístupu k finančním nebo technickým zdrojům nebo jim je upíráno vlastnictví půdy, mají menší možnosti přizpůsobit se změně klimatu. Znamená to, že se výrazně častěji stávají oběťmi dopadů katastrof spojených s klimatickou změnou, protože mají menší možnosti se bránit a je pro ně obtížnější se ze vzniklých škod vzpamatovat.

"Naši kolegové vidí přímo na místech, kde působí, jak extrémní počasí zhoršuje kulturně danou diskriminaci žen a dívek. Příběhy a data, která jsme poslední tři roky sbírali, dojem z praxe jen potvrdily," uvedla Katarína Král z CARE Česká republika. Například v Somálsku musí kvůli suchu chodit dívky až sedm hodin denně pro vodu, místo aby seděly ve školních lavicích.

Organizace CARE ČR upozorňuje na několik způsobů diskriminace. S důsledky klimatických změn roste násilí na ženách. Předčasné opuštění školní docházky zvyšuje u dívek riziko dětského sňatku, obřízky nebo domácímu násilí. Horší možnost obživy podle CARE ČR dopadá více na ženy, neboť v Africe produkují ženy přibližně 70 procent všech potravin, a proto mají nepříznivé dopady změny klimatu dopad na jejich výnosy. Klimatické vysidlování kvůli extrémnímu suchu je rovněž více riskantní pro ženy.

Jako problematické vyzdvihuje organizace také nerovné zastoupení při jednáních o klimatu. Průměrné zastoupení žen v globálních orgánech, které se věnují tematice klimatu, se pohybuje kolem 33 procent. Posledním způsobem diskriminace je nevhodně volená strategie navrhovaných řešení, která nezohledňuje pohlaví.

Ve své kampani chce však CARE ČR upozornit, že ženy mohou být hybateli změn, které pomohou společnosti se změnám klimatu přizpůsobit. Cílem kampaně je to, aby ženy nebyly vnímány pouze jako oběti, ale také jako součást řešení.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (17)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

26.9.2024 15:58
Člověk neví, jestli je to myšleno vážně, nebo si z lidí někdo dělá prču. Ať tak, nebo tak, v každém případě to ukazuje na člověka, který nemá co užitečného na práci. Snad mu to nedělání neplatíme z daní.
Odpovědět
PE

Petr Elias

26.9.2024 18:45 Reaguje na Richard Vacek

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
MV

Michaela Vrábelová

26.9.2024 16:30
Je pravda, že změny klimatu dopadají na ženy a muže různým způsobem, a to mě přimělo zamyslet se nad tím, jak stres a tlak ovlivňují nás všechny. :) Pokud hledáš způsob, jak se trochu zklidnit a vyrovnat se s každodenními starostmi, doporučuji zkusit kratom od Krupa Kratom - https://www.adamkrupa.cz. Mně osobně pomáhá s uvolněním a někdy i s dodáním energie, když je potřeba. Třeba by ti mohl být dobrým pomocníkem i při zvládání stresu.
Odpovědět
Peter Sládek

Peter Sládek

26.9.2024 17:53
Takže za násilie na ženách v uvádzanom Somálsku nemôže isté náboženstvo, ktoré si cení ženu asi ako ťavu, ale otepľovanie. Pre porovnanie, v Izraeli ženy nechodia 7 hodín po vodu, lebo chlapi namiesto hádzania sa čelom o zem vykopali studňu...
Mňa by zaujímalo, či majú NGO nejakú centrálnu direktívu alebo je to už ich samoregulácia, napísať siahodlhý článok a ani slovom nespomenúť príčinu.
Odpovědět
PE

Petr Elias

26.9.2024 18:55 Reaguje na Peter Sládek

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

26.9.2024 19:12 Reaguje na Petr Elias
ty máš nejmenší právo někoho zpochybňovat:-D
Odpovědět
PE

Petr Elias

27.9.2024 09:30 Reaguje na Karel Zvářal
To víš že jo. :*
Odpovědět
pp

pavel peregrin

27.9.2024 10:02 Reaguje na Petr Elias

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

26.9.2024 19:07 Reaguje na Peter Sládek
Jak už to v životě chodí, všechno je jinak... Já třeba nechápu, proč Malá Fatra má vyšší vrcholy než Velká:-)
Než se vměšovat do vnitřních záležitostí (gender, víra, politika), odvedeme pozornost k povolené kritice klimazměny. Kdyby všechno fungovalo normálně, tyto instituce přijdou o důvod své existence. Takže dokud je bezpráví/ nerovnost, je o čem psát.
Odpovědět
Peter Sládek

Peter Sládek

26.9.2024 20:30 Reaguje na Karel Zvářal
Lebo Malá Fatra má 550 km2 a Veľká 784.
Nie je to Vysoká a Nízka Fatra...
Ale vysvetli prečo do dolu fárajú horníci nie dolníci :-D
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

26.9.2024 20:50 Reaguje na Peter Sládek
Asi bych to pojmenoval Dlhá Fatra a Bachratá F.-)
Zajímalo by mě, kdy tato pohoří tento název získaly, v minulosti tomu místní říkali určitě jinak.
Horníci kutali horu(Ag),a to už jim zůstalo,i po objevu antracitu.
Odpovědět
MM

Milan Milan

26.9.2024 20:20
Je pravděpodobné, že klimatická změna dopadá na část lidí dost zvysoka a je možné, že pak při myšlení??? bolí hlava nebo nastane i zkrat..... Teď se nad Evropu nasouvá tzv. "atmosférická řeka", která přináší zvýšené srážky. a je to zcela běžný jev. Jsem zvědav, kdy to ekoaktivisté začnou vydávat za důsledek změny klimatu. Taky by mně např. zajímal odborný názor a vysvětlení nějakého ekoaktivisty, jak se např. z CO2 stal skleníkový plyn???
Odpovědět
PE

Petr Elias

27.9.2024 09:32 Reaguje na Milan Milan
Zkus zadat do vyhledáváš ,,Proč je CO2 skleníkový plyn,, .... ;)
Odpovědět
LB

Lukas B.

27.9.2024 10:29 Reaguje na Petr Elias

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

27.9.2024 10:36 Reaguje na Lukas B.
s tím kádrováním je těžce za vodou když stále připomíná jaké z toho odvádí daně
je vidět že se těch osobních útoků nebojí a klidně se naveze do kohokoliv, u známých jmen už s tím nudí
Odpovědět
PE

Petr Elias

27.9.2024 11:21 Reaguje na Lukas B.
Copak je špatného na mé radě? :D
Odpovědět
LB

Lukas B.

27.9.2024 12:21 Reaguje na Lukas B.
oukej, beru. ale to jsem si dal pozor, abych pana E. neoznačil za něco nepěkného, ale že na mne působí dojmem něčeho nechytrého.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist