https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zastupci-prumyslu-uvitali-zastropovani-plynu-na-burze-zadaji-ale-dalsi-kroky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zástupci průmyslu uvítali zastropování plynu na burze, žádají ale další kroky

20.12.2022 18:37 | PRAHA (ČTK)
Zástupci tuzemského průmyslu uvítali dohodu EU na zastropování burzovních cen plynu. Podle nich to zabrání extrémním výkyvům v cenách plynu z letošního roku. Vyplývá to z komentářů Svazu průmyslu a dopravy ČR a Hospodářské komory ČR pro ČTK. Upozorňují však na nutnost dalších opatření ke snížení cen elektřiny a plynu na trhu.
 

Země Evropské unie se pondělí po mnoha týdnech vyjednávání shodly na parametrech nouzového omezení cen plynu v případě jejich výrazného růstu. Strop na burzovní ceny plynu by se měl automaticky aktivovat v případě, že cena plynu na klíčovém virtuálním trhu Title Transfer Facility (TTF) tři dny v řadě překročí 180 eur (asi 4360 Kč) za megawatthodinu (MWh). Zároveň musí její rozdíl proti průměrné světové ceně zkapalněného zemního plynu (LNG) činit nejméně 35 eur.

"Takový výsledek vyjednávání v situaci, kdy členské státy měly velmi rozdílné pohledy, považujeme za úspěch. Neměla by se tak v příštím roce opakovat situace z letošního léta, kdy byla po řadu dnů cena plynu nad 300 EUR/MWh,“ uvedl ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR Bohuslav Čížek. Cílem opatření je podle něj mírnit extrémní výkyvy cen plynu a v těchto případech do určité míry i omezit náklady na národní řešení.

I přesto je podle svazu potřeba pracovat na dalších řešeních, protože 180 eur za MWh je podle něj stále velmi vysoká částka. "Nyní je třeba pracovat na dalších opatřeních, která povedou ke snížení ceny elektřiny a také zlevnění národních opatření – decoupling ceny elektřiny od ceny plynu a uvolnění emisních povolenek z rezervy tržní stability. To jsou návrhy, které je třeba urychleně dále na evropské úrovni diskutovat,“ podotkl Čížek.

Hospodářská komora ČR zatím krátce okomentovala dohodu už v pondělí. Mluvčí komory Miroslav Diro zdůraznil, že podnikatelé dosud řešení vysokých cen plynu na evropské úrovni velmi postrádali. "Pro tuzemský byznys je dobrou zprávou, že vláda nepolevila ani na konci svého předsednictví v Radě EU a dokázala tak z něj vytěžit celounijní kompromisní dohodu," dodal Diro k dosažení shody. Detailněji se chtějí zástupci komory s parametry dohody seznámit, jakmile ji budou mít k dispozici.

Evropský blok se snažil najít shodu na mechanismu proti vysokým cenám od konce léta. České předsednictví přišlo postupně s několika kompromisními návrhy, které měly uspokojit požadavky všech zemí. Na jedné straně byla početnější skupina států včetně Španělska, Itálie či Polska, jež usilovaly o co nejnižší strop. Na druhé pak bylo několik zemí jako Německo, Nizozemsko nebo Rakousko, které omezení nechtěly kvůli možnému zvýšení poptávky a nedostatku dodávek plynu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

20.12.2022 20:16
dostali další krok....zvýšení ceny emisních povolenek. Kdyť z toho budou mít velkou radost, kterou zaplatíme my všichni, ona ta inflace nestačí, musí být přeci ještě vyšší.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.12.2022 09:05 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Emisní povolenka se týká jen části energetiky a už dnes je dost drahá (88 eur) a pokud se ještě zdraží, bude to mít dopad sice pár (desetin?) procent v celkové ceně, ale podpoří to zase bezemisní zdroje. Což je velmi žádoucí, což ropák ane nikdy nepochopí.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

21.12.2022 13:15 Reaguje na Pavel Hanzl
popravdě co se týká CO2, tak mě zajímá to, co se reálně dostane do ovzduší, ne ty postižené tabulky toho, když se něco bude užívat klesne CO2 tabulkově na nižší úroveň. Vzhledem k vysoké poptávce CO2 atmosféře musí růst a to je nevyhnutelný, takže když je poptávka je i výroba, to znamená. Kecy, že se vyrovná CO2 z výroby elektro aut po ujetí 50000 km je tak nějak excelovská tabulka v praxi, která na ovzduší explicitně nefunguje.

A k tomu mému příspěvku by se dalo říci akorát to, že radovat se z toho, že se vše zdraží a zvýší se tím inflace a zároveň se těšit, že budou peníze pro rodiny, přičemž jim nejdříve znehodnotí mzdy a úspory může jen mentální chudák, což pane Hanzl ministr Jurečka sám tak predikoval.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.12.2022 09:06 Reaguje na Jaroslav Řezáč
CO2 samozřejmě neklesna tabulkově ani reálně, ale zpomalí se jeho přibývání. Nevím, co znamená "poptávka CO2 atmosféře" a vyrovnání CO2 pro elektriku po 50 tis. km se počítá s tím, že všechna energie na její výroba je z fosilu, což dávno není pravda. Navíc tam nepočítají s recyklací, pak je to úplně jiný výpočet.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist