https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zemedelci-budou-hovorit-o-pouzivani-jedu-proti-hrabosum
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zemědělci budou hovořit o používání jedu proti hrabošům

20.2.2020 00:35 | PRAHA (ČTK)
Zástupci Zemědělského svazu ČR dnes budou na tiskové konferenci hovořit o používání jedovatých prostředků proti hrabošům. / Ilustrační foto
Zástupci Zemědělského svazu ČR dnes budou na tiskové konferenci hovořit o používání jedovatých prostředků proti hrabošům. / Ilustrační foto
Zástupci Zemědělského svazu ČR dnes budou na tiskové konferenci hovořit o používání jedovatých prostředků proti hrabošům. Plošný rozhoz musí hlásit minimálně tři dny předem, žádost schvaluje Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. Povolení bude dávat pouze v oblastech, kde jsou hraboši přemnoženi tak, že jejich populace překračuje pětinásobek takzvaného prahu škodlivosti. Možnost povolení rozhozu jedu kritizují některé ekologické organizace.
 

"Opatření je za dané situace nezbytné vzhledem k nebezpečí, jež se dosud nepodařilo zvládnout jinými přijatelnými prostředky. Nově se navíc objevilo možné riziko přenosu chorob z hraboše polního na člověka," uvedla již dříve mluvčí ústavu Ivana Kršková.

Ústav loni v létě povolil rozhoz jedu na povrch půdy na velké části území ČR. Ministerstvo zemědělství ale po vlně kritiky ze strany ochránců přírody a ministerstva životního prostředí účinnost povolení pozastavilo. Později se po plošné aplikaci jedu na Moravě našlo skoro 80 uhynulých zajíců a několik bažantů, u kterých testy zbytky jedu prokázaly.

"Chemické řešení je nešťastné, protože se přitom mohou otrávit i přirození predátoři a do budoucna tím jen problémy s hraboši prohloubíme," uvedla například Česká společnost ornitologická.

V lednu se objevily informace, že ve Slezské nemocnici v Opavě se za posledního půl roku léčilo šest pacientů s nebezpečnou krvácivou horečkou. Obvykle to byl jeden až dva případy za rok. Závažné virové onemocnění přenášejí na člověka jen drobní hlodavci.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist