https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zemedelci-protestovali-v-iranskem-isfahanu-proti-vysychani-tamni-reky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zemědělci protestovali v íránském Isfahánu proti vysychání tamní řeky

16.11.2021 10:30 | TEHERAN (ČTK)
Vyschlá řeka Zájnaderúd v Íránském městě Isfahán.
Vyschlá řeka Zájnaderúd v Íránském městě Isfahán.
V Isfahánu v centrálním Íránu protestovalo několik set zemědělců proti nedostatku vody. Jde o důsledek vysychání řeky Zájnaderúd, která městem protéká, a také odvádění jejích vod do sousední provincie.<
 

O protestu podle agentury AFP informovala i íránská státní televize. Vysílala záběry stovek lidí shromážděných ve vyschlém korytu řeky, jež má protékat třetím největším městem země a střediskem stejnojmenné provincie.

"Přišlo hodně zemědělců, aby o osobě dali vědět úřadům," řekl íránský televizní reportér, za nímž lidé volali: "Nepůjdeme domů, dokud se do této řeky nevrátí voda". Podle dalších novinářů jsou lidé v ulicích už od úterka.

Zájnaderúd bývala lákadlem výletníků a až na několik krátkých období je vyschlá od roku 2000. Hlavní příčinou je celkové sucho, ale zemědělci poukazují i na to, že se z ní voda odvádí do sousední provincie Jazd.

Už v říjnu íránská agentura Fars informovala, že lidé zničili kanály východně od Isfahánu, aby zabránili odtoku vody do Jazdu.

Prezident Ebrahím Raísí ve čtvrtek slíbil, že se problémy s vodou vyřeší v Isfahánu i v Jazdu.

Dvoumilionové město Isfahán patří k hlavním turistickým lákadlům v zemi a jeho historické náměstí Nakše Džahán je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Írán má za sebou roky sucha, ale také záplav způsobených prudkými dešti, které dopadají na vyprahlou zem.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

16.11.2021 13:23
Klimatická změna se rozjíždí celkem slušně, ale bude hůř.
Co zrovna Irán dělá pro snížení emisí CO2?? Žije z těžby a prodeji ropy a plynu, tak nevím, čemu se čemu.
Odpovědět
PD

Petr Dvořák

16.11.2021 13:52
Ten nadpis je boží..
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

16.11.2021 16:53
Pás centrální části Laurasie vysychá postupně už 6 tisíc let. A bude hůř, s klimatickou změnou. Snad do sebe nebudou střílet.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.11.2021 21:28 Reaguje na Katka Pazderů
Budou. A taky do nás.
Nějaká svině typu Lukašenky je natahá k sobě a bude je tlačit do Polska, což se už děje, ale ještě jim nedal samopaly, aby se prostříleli. To bude level 2.
Odpovědět
PH

Pavel Hájek

17.11.2021 01:23
Takhle to začalo v Sýrii…
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

17.11.2021 08:37
Spotřeba vody roste, jedni ji kradou druhým a ti protestují. Příčinou
je nárůst populace a její z výšené nároky na spotřebu potravin, bavlny
atd. Odvahu to popravdě pojmenovat politici nemají a nezbývá nic jiného,
než hledat zástupné problémy. Při oteplení vzniká o to více vodních par
a musejí zákonitě zase někam spadnout ve formě srážek. Kam asi tak padají, no přece na Zem , ale pouze jinam a nerovnoměrně. Tak to bylo za celou
existenci planety a taky se to přesouvalo z místa na místo. I za dobu
lidské existence tomu tak bylo a vlivem sucha zanikly celé civilizace. Některé se tomu bránily melioracemi(Mezopotámie, rýžová pole v Asii atd)
a jinde tomu pouze přihlíželi. I u nás s tím máme zkušenosti a přesto
zase pouze přihlížíme. Přehrady už nejsou in a hledají se polovičatá
řešení, která nedokážou to, co velké rezervoáry vody v době srážek.
Tamní protest je o krádeži vody jedněch druhými a nic jiného. Být to
naopak, tak protestují ti druzí, ale řešení nemá nikdo z nich.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.11.2021 10:37 Reaguje na Břetislav Machaček
Tyhle suché země (především Arabský poloostrov, ale i Sahara) žijí z čerpání zvodní. To jsou vemi staré zásoby podzemní vody, které se ovšem neobnovují.
Hladina se snižuje ročně o několik metrů a zrovna u Arabů je na té vodě závislých asi 50 MILIÓNŮ obyvatel.

A takových tikajících bomb máme na světě poměrně dost. Navíc svině typu Lukašenky toho využívají a ještě přitápí pod kotel.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

30.11.2021 13:33 Reaguje na Břetislav Machaček
V západnej Indii majú plno priehrad a stejne to dedinčanom a farmárom nebolo nič platné. Cca v roku 2010 zistili, že sú na suchu, voda z podzemia vypumpovaná. Preto začali v štáte Maháraštra vo veľkom zachytávať dažďovú vodu na obrovských plochách. Organizácia Paani spustila veľkú akciu na vykopanie tisícov jazierok, zákopov na vrstevniciach a postavenie hrádzí v terénnych lievikoch. Miestni to robili väčšinou ručne. Opakovalo sa to 4 roky vždy mesiac a pol pred monzúnom. Skúste si nájsť na google Satyamev Jayate Water Cup alebo na youtube seriál India's Water Revolution Solving the Crisis in 45 days. Program sa od roku 2020 rozšíril - nielen zachytávanie vody ale úpravu krajiny ako celku - zlepšenie kvality pôdy, zlepšenie využívania vody, sadenie stromov, vytvorenie chránených trávnatých oblastí.
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

17.11.2021 09:54
problém zrovna v Íránu je nezadržitelný nárůst populace a čím dál větší tlak na omezenené zdroje vody, což je ale dnes problém ve 2/3 světa. Vůbec nerozumím tomu, že v Glasgow se toto téma ani okrajově nezmiňuje, přitom je to alfa omega všech problémů. Ještě k tomu Íránu, nedávno ten jejich náboženskej předseda prohlásil, že je třeba, aby Íránci rodili více dětí, rozuměj 5 a více na rodinu-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.11.2021 10:33 Reaguje na Robert Jirman
To je šílené, jenže Islám je celý šílený, už v Koránu je ta agresivita zakódivány.
Bibli sepisovali učenci té doby, kdežto Korán bojovník a tvrdý válečník.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist