https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zlinska-zoo-si-vezme-uver-na-zarizeni-pro-slony-i-jaguar-trek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zlínská zoo si vezme úvěr na zařízení pro slony i Jaguar Trek

16.1.2021 01:08 | ZLÍN (ČTK)
Zahrada chová tři samice slona afrického, jejich chov je v Česku i Evropě vzácný, zahrady většinou chovají ovladatelnější slony indické.
Zahrada chová tři samice slona afrického, jejich chov je v Česku i Evropě vzácný, zahrady většinou chovají ovladatelnější slony indické.
Foto | Herbert Frank / Wikimedia Commons
Zlínští zastupitelé změnili na konci loňského roku způsob financování strategických projektů zlínské zoologické zahrady, která je příspěvkovou organizací města. Zastupitelstvo již dříve schválilo dotace na chovné zařízení pro slony i expozici jaguárů, vzhledem k ekonomickým dopadům pandemie koronaviru však město některé investice včetně těch v zoo pozastavilo. Projekty jsou však pro rozvoj zahrady důležité, vybudování chovného zařízení pro slony umožní udržet v zoo chov slonů afrických. Zastupitelé schválili to, že si zahrada vezme úvěr ve výši 145 milionů korun na deset let.
 

Necelých 80 milionů korun bude kryto z investičního příspěvku města poskytnutého v letech 2023 až 2032 a 65 milionů korun z prostředků investičního fondu zoo v letech 2022 až 2032. Město se za úvěr zaručí.

"Rozhodnutí o investicích padla již dříve, nejde o nové věci, jde o změnu financování. Zoo nám díky tomu, že si vezme úvěr, do konce listopadu vyúčtovala poskytnuté městské prostředky a vracela 41 milionů korun," uvedl primátorův náměstek Bedřich Landsfeld (STAN). Kdyby se úvěr neschválil, město se již dříve zavázalo dát zahradě příští rok dalších asi 30 milionů korun. "Nám to rozloží schválenou výši dotací v horizontu deseti let do pravidelných splátek, neplatíme ani korunu navíc," uvedl Landsfeld. Městu to podle něj pomůže v ekonomicky náročných letech, kdy se příjmy snížily kvůli pandemii koronaviru.

Zahrada chová tři samice slona afrického, jejich chov je v Česku i Evropě vzácný, zahrady většinou chovají ovladatelnější slony indické. V budoucnu by k samicím ve Zlíně měli přibýt i samci. Zoo již vybudovala jeden ze dvou plánovaných výběhů pro slony, od roku 2017 bylo v rámci projektu Karibuni, který zavede návštěvníky do střední a západní Afriky, proinvestováno již přes 51 milionů korun, z toho z prostředků města necelých 20 milionů. Následovat by měla stavba chovného zařízení pro slony a druhý výběh. Poté by měl poté vzniknout i kemp pro návštěvníky a expozice pro africké kopytníky a další druhy zvířat.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

J

Josef Mozek

16.1.2021 10:37
V Africe jsou země, kde je slonů nadbytek a přes odpor veřejnosti tam zřejmě bude docházet k regulaci = odstřelu. Ale zde se buduje zařízení v řádu desítek (?) milionů kvůli odchovu sem tam nějakého slůněte. Dovoz mladých samiček z přírody pro vytvoření stáda by vyšel levněji.... Co bude s v ZOO narozenými samci, kteří jsou v dospělosti téměř nezvladatelní? Nejspíš se obvykle, po projevení nezájmu z ostatních ZOO, dostanou do "zdravotních" problémů, které budou důvodem k utracení.
Zoologické zahrady hlásají, že jim jde o chov ohrožených zvířat, ale není to tak docela pravda. Např. pes hyenovitý, krásné a atraktivní zvíře, mnohem ohroženější neš slon....
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

16.1.2021 21:57 Reaguje na Josef Mozek
Co se týče slonů, tak mám takový pocit, že v zoologických zahradách se chovají pouze sloni indičtí, kteří se snáze domestikují. Sloni afričtí se v zajetí nemnoží, takže o ně není zájem. Rozpoznávací znak je jednoduchý - africký slon má mnohem větší uši, které mu, jako savanovému zvířeti slouží coby chladič. Přitom je zajímavé, že když vojevůdce Hannibal putoval přes Alpy aby zaútočil na Řím, prý použil k útoku slony africké. Jak to ti Kartaginci dělali, ví bůh. -)))
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist