https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zmena-pravidel-ktera-v-usa-nejspis-neprojde-se-muze-stat-inspiraci-pro-zbytek-sveta
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Změna pravidel, která v USA nejspíš neprojde, se může stát inspirací pro zbytek světa

19.2.2020 01:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Mechanismus nazvaný v krátkosti jako „znečišťovatel platí“ funguje v nejrůznějších obměnách po celém světě. Legislativci z Demokratické strany nyní americkému Kongresu předložili návrh zákona o odpadech, který tuto definici pojímá skutečně netradičně. Oním navrhovaným zákonem je tzv. Break Free From Plastic Pollution Act, cílí na plastové odpady a do úlohy znečišťovatele nestaví malé ani velké spotřebitele, ale jeho producenty. / Ilustrační foto
Mechanismus nazvaný v krátkosti jako „znečišťovatel platí“ funguje v nejrůznějších obměnách po celém světě. Legislativci z Demokratické strany nyní americkému Kongresu předložili návrh zákona o odpadech, který tuto definici pojímá skutečně netradičně. Oním navrhovaným zákonem je tzv. Break Free From Plastic Pollution Act, cílí na plastové odpady a do úlohy znečišťovatele nestaví malé ani velké spotřebitele, ale jeho producenty. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Věnovat pozornost americkému zákonu, který má zatím jen podobu předloženého návrhu a už nyní je skoro jasné, že přes Kongres a Senát v dané podobě neprojde, se může zdát poněkud nerozvážné. Na druhé straně se asi hodí zmínit, že se jím legislativci z Demokratické strany hlásí k nebývale razantnímu kroku, který by, v případě schválení, nejspíš proměnil celé americké odpadové hospodářství. Píše o tom BBC.
 

Mechanismus nazvaný v krátkosti jako „znečišťovatel platí“ funguje v nejrůznějších obměnách po celém světě a je ve své podstatě základním principem odpadového hospodářství. Liší se jen v provozních detailech, tedy většinou v definici toho, kdo je oním znečišťovatelem. Legislativci z Demokratické strany nyní americkému Kongresu předložili návrh zákona o odpadech, který tuto definici pojímá skutečně netradičně. Jak to? Oním navrhovaným zákonem je tzv. Break Free From Plastic Pollution Act, cílí na plastové odpady a do úlohy znečišťovatele nestaví malé ani velké spotřebitele, ale jeho producenty. V podstatě přenáší odpovědnost za vznik a následnou recyklaci odpadů zpět na průmysl.

Vyrobili jste? Tak to ukliďte

S čím tak zhruba navrhovaný zákon počítá? Že by například museli sami producenti plastových výrobků společně vytvořit fungující schémata sběru, svážení a třídění vlastních odpadů. Museli by vybudovat vlastní celonárodní systém sběru nápojových obalů a také se postarat o postupné vyřazení řady jednorázových plastů z oběhu. Odpovědnost za recyklaci, včetně dodržování kvót a závazných norem, by plně ležela na jejich bedrech. A do produkce plastů by se mohly zapojit jen ty společnosti, které by tyhle požadavky splňovaly, respektive ty, které by to z nejrůznějších důvodů nedokázaly, by musely zastavit výrobu.

Kde by na takovou razantní změnu vzali producenti prostředky? Vzhledem k tomu, že celoroční obrat tohoto průmyslového sektoru činí 400 miliard, si tuto otázku Demokrati nekladou. Ostatně, o (americké) průmyslové výrobě plastů hezky nehovoří. „Po desetiletí se nás plastový průmysl snaží přesvědčit o tom, že když vyhodíte své plastové odpadky do správného kontejneru, udělali jste pro svět maximum,“ říká Tom Udall, demokratický senátor za Nové Mexiko. „My chceme změnit celý tenhle model, celý průmysl.“

Stará recyklace nefunguje

Protože i když se ve Státech odpady vyhazují, jak mají, recyklováno je pořád jen kolem 8 % plastových odpadů a zbývajících 32 milionů tun končí na skládkách, ve spalovnách nebo v kontejnerech míří někam za oceán. Jinými slovy, stávající recyklační schéma nefunguje a v zásadě není důvod, proč by jeho břemeno měl nést stát nebo městské samosprávy. Ony tento odpad nevytvořily a starat by se tedy měl původce, průmysloví výrobci plastů. V návrhu zákona je zmíněno ještě několik detailů, například vyřazení a zákaz používání polystyrenových přepravek a obalů na jídlo, zpoplatnění nápojových obalů v rámci zpětného odběru a zákaz prodeje sáčků.

Místní a zahraniční komentátoři se shodují na tom, že návrhu zákona rozhodně nechybí ambice. Že odráží hluboké znepokojení z nečinnosti vlády, když přijde na problematiku odpadového hospodářství a znečištění. A že má teoreticky velkou šanci na získání laciné popularity tím, že odnímá nepříjemnou povinnost občanům a nakládá ji „zlému“ průmyslu. Jinak se ale zákon svou přímočarostí dostává do konfliktu skoro se všemi. Třeba s miliony lidí, nyní zaměstnaných jak ve výrobě plastů, tak v jejich recyklaci či odpadovém hospodářství. Nucené omezení výroby by tvrdě zasáhlo národní ekonomiku.

Od brček zpět ke skutečné změně

„Od občanského bojkotu proti brčkám bychom se při řešení problému dostali na vyšší, celostátní úroveň,“ pochvaluje si třeba Mark Spalding, ředitel Ocean Foundation. „Zákon rozšiřující odpovědnost za původ odpadu na výrobce má své silné stránky.“ Ale také řadu procesních nedomyšleností. „Přijde mi, že už z názvu tohoto navrhovaného zákona je patrné, že Demokraté nechtějí hledat řešení problémů, ale spíše sbírat politické body líbivými titulky na stránkách novin,“ zmínil president americké Asociace výrobců plastů, Tony Radoszewski.

V předložené podobě má zákon skutečně minimální šance na to, aby prošel a byl schválen. Ale je důležitým signálem změny. A možná také užitečnou inspirací pro všechny země, které mají problémy s recyklací odpadů. Někdo je přece vyrobit musel a jsou to možná ti nejpovolanější k tomu, aby nám od nich také pomohli.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VN

Vilém N

19.2.2020 07:43
To vypadá na rozumný nápad. Sice to pravděpodobně zdraží věci v plastu, ale to už si pak rozhodne trh.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

19.2.2020 07:46
Spotřebitel může maximálně třídit, ale recyklace a další nakládání v rámci cirkulární ekonomiky musí výrobci. Je tu i možnost, že se spotřebitel může vyhýbat plastovým obalům a může volit jiná řešení (bezobalové prodejny, pěstovat si sám například zeleninu a ovoce, používat vlastní obaly např. na pečivo a zeleninu, ...), ale to budou dělat jen ti zodpovědní a ti co mají možnost touto cestou jít (každý má možnost něco dobrého v tomto podniknout, ale někdo může realizovat i mnoho opatření).

Pokud bude nakládání s obaly na výrobcích, tak si sami dobře rozmyslí, jestli není lepší pracovat na jiných obalech, které jednak nezatěžují planetu, ale také jim nepřináší další starosti a náklady na jejich opětovné zpracování.
Odpovědět
LS

Lukas Spitzer

19.2.2020 08:16
Rozhodnutí umisťovat na trh plastové obaly není až tak moc na výrobci, ale na státu. Ten svými normami a nařízeními (hlavně hygiena a tlaky na čistotu a trvanlivost) de facto tlačí výrobce do plastových , hermeticky uzavřených obalů. Jinak si každou kontaminaci a průšvih výrobci hodně slíznou.

Co předcházelo době neplastové si všichni pamatujeme z 80. a 90. let. Nahnilé, plesnivé a rychle se kazící jídlo.
Odpovědět
JB

Jarda Bobr

23.2.2020 12:09 Reaguje na Lukas Spitzer
Mate pravdu, navíc vyrobci jsou tlaceni i supermarkety rpo které je ideálem potravina s co nejdelsi dobou trvanlivosti pokud možno skladovatelna ze normalni teploty.Navic obaly byvaji zbytecne velke aby zboží bylo opticky vice.Dusledkem toho je množství plastoveho odpadu a potraviny nacpane stabilizátory a konzervanty sice zdravotne nezávadnými ale i hure stravitelnými.
80.leta si dobře pamatuju, v "lahůdkách" uz odpoledne nebylo kazici se zboží(ruzne majonezove salaty) ale dopoledne koupene zboží mělo opravdu dobrou chut, dnes ruzne balene salaty opravdu nemusim.
Navíc v době neplastove byl zrejme paradoxne i mensi odpad potravin.
Odpovědět

Jan Šimůnek

25.2.2020 13:16 Reaguje na Jarda Bobr
V té době se ovšem neřešilo, když zákaznice dostala ze salátu listeriózu a potratila. Dneska by to bylo citelné i pro velký obchodní řetězec a ten by se dost nemilosrdně vypořádal s příslušnými zodpovědnými členy managementu.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

19.2.2020 09:02
Problém s odpady je tím vyšší, čím vyšší je hustota zalidnění. Takové Německo s 240 obyvatel/km2 má se skládkováním větší problém, než USA s 36 ob/km2, nebo Rusko s pouhými 9 ob/km2.
A což teprve takový Bangladéš s 1200 ob/km2.
Odpovědět
ig

19.2.2020 10:08
To hlavně vypadá, že někdo čuje cizí prachy :-)
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

19.2.2020 10:30
Výborný nápad, který ale neumožńuje růst zisků výrobců plastů a návazných výrobců obalů, takže nutně skončí v kolonce zamítnutých návrhů. Takové blbosti, které jdou proti zisku si ani ta demokracie nesmí dovolovat!
Odpovědět

Jan Šimůnek

19.2.2020 10:52 Reaguje na Jiří Daneš
US demokraté jsou v podstatě směska fašistů a komunistů, takže se nelze divit, že z jejich řad něco takového vzešlo. Asi jako nedávno návrh zákona o povinné kastraci mužů nad 50 let.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

19.2.2020 14:00 Reaguje na Jan Šimůnek
Američtí demokraté ctí zásadu co není po našem to je nedemokratické a špatné.
Ve sportu se tomu říká, že soupeř neumí prohrávat.
Odpovědět
PD

Petr Dvořák

25.2.2020 14:04 Reaguje na Jan Šimůnek
To jste vyhrabal kde prosím?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.3.2020 09:37 Reaguje na Petr Dvořák
On je zde za ruské demagogy.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

20.2.2020 05:45
Tak tohle platí u nás v ČR už hezkou řádku let. Máme systém EKO-KOM, do kterého platí producenti odpadů a přes který se peníze dostávají k obcím, které jsou první na ráně při sběru tříděného odpadu.
není dotažena ta recyklace, ve smyslu, že výrobci nových obalů dávají raději přednost primárním než sekundárním surovinám, na druhou stranu náš systém předchází vzniku odpadů tím, že producent obalů platí jen to, co jako obaly uvede do oběhu, tzn. pokud nebalí příliš, platí méně.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist