Znečištěné řeky "vydechují" skleníkové plyny
Realita je ale mnohem znepokojivější. Řeky, které se klikatí tuto sytě zelenou krajinou, ve skutečnosti vydechují značné množství skleníkových plynů, vyplývá ze studie 15 místních vodních toků.
"Vody všech těch řek jsou přesycené třemi hlavními skleníkovými plyny - oxidem uhličitým, metanem a oxidem dusným," říká Derrick Yuk Fo Lai, profesor katedry geografie správy zdrojů Čínské univerzity v Hongkongu. Lai zjistil, že na některých místech byly koncentrace těchto plynů ve vodě čtyři a půlkrát vyšší než koncentrace v atmosféře.
Studie, která zkoumala dopad znečištění vody na emise skleníkových plynů v Hongkongu, naznačuje, že řeky v této oblasti jsou trvalým zdrojem atmosférických skleníkových plynů a mohou přispívat k oteplování klimatu.
"Zjistili jsme, že všechny naše zkoumané řeky by mohly přispívat k emisím skleníkových plynů," řekl Lai. Tým zjistil, že čím znečištěnější řeka byla, tím vyšší byly její emise. Hlavními příčinami znečištění řek je odpad vypouštěný z chovů zemědělských zvířat, špatně napojené odpady ve starých budovách a prostory bez kanalizace.
"I když je rozsah uhlíkových emisí z našich řek relativně malý v porovnání s tím, kolik se uvolňuje při spalování fosilních paliv při našich každodenních aktivitách, jejich vliv na celkové množství skleníkových plynů, které Hongkong produkuje, bychom neměli ignorovat a podceňovat," dodal Lai.
Řeky v hongkongské oblasti Nová teritoria v tomto ohledu nejsou nijak nezvyklé. Překvapivě jsou vodní toky významným zdrojem skleníkových plynů po celém světě. Odhaduje se, že řeky a potoky uvolňují až 3,9 miliardy tun uhlíku každý rok - to je asi čtyřnásobek množství uhlíku, jaký ročně emituje globální letecký průmysl.
Když vezmeme v úvahu relativně malou plochu, jakou řeky na planetě zaujímají, jde o hodně velké množství. Krom toho se odhaduje, že vodní systémy, jako jsou řeky a jezera, přispívají více než 50 procenty metanu, který je v ovzduší a globální emise oxidu dusného z řek přesáhly deset procent lidských emisí tohoto plynu.
Důvodem je, že "do řek se dostává značné množství uhlíku a dusíku z krajiny, kterou odvodňují", řekla Sophie Comerová-Warnerová, biochemička a výzkumnice Birminghamské univerzity. "Dříve se předpokládalo, že řeky jen přepravují tyto prvky do oceánu, ale nyní víme, že mají vysokou míru biogeochemické reaktivity," dodala.
Jinými slovy různé formy uhlíku a dusíku, které stékají do řek, se rozkládají do jiných forem - obvykle prostřednictvím aerobního nebo anaerobního dýchání, při nichž se uvolňuje oxid uhličitý, a může vznikat také metan a oxid dusný.
Přečtěte si také |
Jaké je to být zemědělcem v Praze? Rozhovor s Petrem Řebíčkem"Řeky do jisté míry fungují jako zdroj oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů do atmosféry coby přirozená součást ekosystému," uvedla Comerová-Warnerová. "Nicméně je pravděpodobné, že se tyto emise zvýšily kvůli stavu, či zdraví řek," dodala.
Čím dál tím větším problémem se pak stávají především městské řeky a jejich zvýšené emise. V některých případech vylučují až čtyřikrát více skleníkových plynů než řeky v přírodních oblastech.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (22)
Katka Pazderů
6.4.2021 05:30Jediná, kdo umí vázat uhlík z atmosféry, je fotosyntetizující vegetace.
A tu my raději kácíme, protože stromy jsou husté, lesy temné a tmavého a tajemného se bojíme. Budiž slunce!
Pavel Hanzl
6.4.2021 08:29 Reaguje na Katka PazderůProblém je uhlík fosilní, který je v atmosféře navíc a ten způsobuje "navíc" skleníkový efekt. Pokud by letadla pálila biometan nebo to, co stoupá z močálů, tak jsou čisté stejně, jako ty močály.
Jiří Daneš
6.4.2021 18:27 Reaguje na Pavel HanzlSkutečně jediný "škodlivý uhlík", je ten fosilní, ale ani to není tak jednoznačně jisté.
Zato je jednoznačně jisté, že zelené rostliny a řasy (i ty modré a jinak zbarvené,) CO2 spotřebovávají k svému růstu a při tom produkují kyslík
Pavel Hanzl
6.4.2021 18:47 Reaguje na Jiří DanešVladimir Mertan
6.4.2021 08:36 Reaguje na Katka PazderůNeviem ako je možné, že sa tak bojíme skleníkových plynov. Iný pohľad na vec je ten, že človek iba vracia naspäť uhlík do kolobehu, ktorý by inak zostal naveky viazaný v uhlí a vápencoch. Píše o tom dr. Patrick Moore, jeden zo zakladateľov hnutia Geenpeace https://neviditelnypes.lidovky.cz/veda/rozhovor-ekologicke-hnuti-zavrhlo-vedu-i-logiku-2.A180326_223637_p_veda_wag
Pavel Hanzl
6.4.2021 09:27 Reaguje na Vladimir MertanPetr Eliáš
6.4.2021 10:03 Reaguje na Vladimir MertanDále o sobě Moor tvrdí, že dostal Ph.D. z ekologie - popravdě má Ph.D. z lesnictví. (https://open.library.ubc.ca/cIRcle/collections/ubctheses/831/items/1.0103866)
V posledních třiceti letech pracoval pro těžební a dřevařský průmysl (Asian Pulp & Paper; BHP Minerals; Canadian Mining Association; atd.) jako placený mluvčí a zneužíval při tom starých kontaktů s GP k tomu aby se vetřel do povědomí jako ,,enviromentální mluvčí,,.
Moore je také známý výstupem v televizi kde tvrdil že glyfosát je neškodný a klidně by ho vypil. Ale když mu chtěli dát sklenici s glyfosátem, tak ho vypít odmítl a ukončil rozhovor se slovy ,,Nejsem idiot!,,. :-)
No a web Neviditelný pes - Zinga - Eike.de ... no ... to je kapitola sama o sobě. :D
Richard Vacek
6.4.2021 10:51Pavel Hanzl
6.4.2021 18:49 Reaguje na Richard VacekZbyněk Šeděnka
6.4.2021 20:10 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
6.4.2021 20:40 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaKomáři zničili vždycky vše, na co dosáhli. Ale nedosáhli všude, kdežto lidi jsou dnes skutečně všude.