https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zoo-plzen-zmodernizovala-vybeh-simpanzu-podle-prisnejsich-pravidel
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zoo Plzeň zmodernizovala výběh šimpanzů podle přísnějších pravidel

10.9.2023 00:35 | PLZEŇ (ČTK)
Šimpanzi v plzeňské zoo.
Šimpanzi v plzeňské zoo.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Zoo Plzeň
Širší a hlubší vodní příkop, elektrický ohradník v podobě pralesní liány i záchytnou síť do vody, zabraňující utonutí, dostal venkovní výběh šimpanzů v plzeňské zoologické zahradě. Jsou v něm také nové kmeny, prolézačky a lana nebo velká nástěnná malba znázorňující africký prales. Zoo v roce 2000 zcela opustila klecový chov šimpanzů a otevřela pro ně venkovní přírodní výběh. Letos ho zejména kvůli zpřísněným bezpečnostním požadavkům a regulím na chov lidoopů za 6,7 milionu korun zmodernizovala. Zatím zde žije šestičlenná tlupa, která se ještě letos zřejmě rozroste o dva nové přírůstky, řekl ČTK ředitel zoo Jiří Trávníček.
 

Zoo má nyní šestatřicetiletého samce Siriho, samice Mariu, Brigitte, Zedonju a Zizwu a tři a půl roku staré mládě Cailu. Během podzimu přiveze zoo ještě jednoho mladšího desetiletého samce z Portugalska a na konci roku by se mělo Marii narodit mládě. "Bude to fungovat jako tlupa - alfa samec, submisivní mladší samec, několik samic a mláďata. To je asi sen každého chovatele, aby se šimpanzi chovali přirozeně jako v přírodě," řekl ředitel.

Samec Siri a samice Maria a Brigitte patří mezi vzácný a extrémně ohrožený poddruh šimpanze čego, kterých je ve 12 evropských zoo jen 26 jedinců. Na celém světě žije v chovech pouze 44 čegů. Na nové mládě poddruhu čego proto chovatelé netrpělivě čekají. Dosud se v zoo podařilo odchovat jen dnes dvacetiletou samici Bamiu a malou Cailu, ty ale k vzácnému poddruhu nepatří. Po úhynu samce Baska zoo předloni získala jeho staršího bratra. Trvalo ale přes rok, než se zpočátku submisivní a bojácný samec mohl spojit se zbytkem tlupy a než se začal pářit.

Nově upravený výběh se podle Trávníčka šimpanzům líbí a nadšeně prozkoumávají nové kmeny i lana, které zoo dostala od dobrovolných hasičů. Aby se inteligentní lidoopi nenudili, vymýšlejí jim chovatelé každý den i zábavu, takzvaný enrichment. Dávají jim různé hračky, schovávají krmení do zauzlovaných jutových pytlů, papírových krabic, do dřevité vaty, do tašek, dutých bambusů či do proutěných košíčků. Drobnosti jako rozinky schovávají do dírek ve dřevě, z nichž je musí šimpanzi vyšťourat klacíkem, a podobně.

Začátek chovu šimpanzů v Plzni se datuje do roku 1964, kdy začalo šimpanze chovat několik zoo v Československu. Do roku 2000 žili šimpanzi v Plzni pouze v páru a jen v kleci. První mládě, Alan, se narodilo v roce 1978, o dva roky později však uhynulo. V roce 2004 se narodila samice Bahatia. I ta ale po několika měsících uhynula.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Anyr

Anyr

10.9.2023 19:14
Docela by mě zajímal takový méně optimální výběh pro lidi :)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist