Zpracování zvěřiny pokleslo, střílí se ale dál
Slepičková uvedla, že v loňském roce ve srovnání s rokem 2019 kleslo zpracování zvěřiny v zpracovatelských závodech asi na polovinu. Důvodem bylo zejména uzavření restaurací kvůli opatřením proti koronaviru. Právě restaurace byly významným odběratelem profesionálně zpracované zvěřiny.
"Značně pokleslo zpracováni v závodech, ale naopak myslivci dostali od loňského září možnost prodeje zvěře přímo od mysliveckého hospodáře. Zvěř se může prodávat přímo zákazníkovi, případně do restauračního nebo maloobchodního prodeje," uvedla Slepičková.
Při takovém způsobu prodeje ale může být zvěřina prodávána pouze v celku. A podle Slepičkové je těžko představitelné, že si někdo doma zpracuje celé zvíře, a pokud ano, tak jak se pak zbaví zbytků, kůže, orgánů a dalších pro jídlo nepotřených částí zvířat. Zřejmě tak dochází k bourání masa i bez veterinárního dohledu a zbytky se nelikvidují v kafilérii, míní.
Podle předsedy myslivecké rady Okresního mysliveckého spolku Sokolov Jaroslava Adámka ale pokles poptávky ze strany výkupců zasáhl i samotné myslivce. "Který myslivec to maso rozbourá, připraví a bude objíždět hospody? Správně by se měl prodávat celý kus, ale kdo má v restauraci bourárnu? Stát řekne, že to myslivcům umožnil, ale neřekl to B, za jakých podmínek. Tím je pak nutí bourat maso načerno, ale na to se přece nedá spoléhat," řekl Adámek ČTK.
Podle něj tak i počet odstřelů spíše klesá, protože vloni klesl odbyt zvěřiny. A u černé zvěře se už myslivcům při nejnižších výkupních cenách za poslední roky ani nechce prasata střílet. "A garantuji, že se nám to za pár let vrátí," uvedl Adámek.
Jak ale upozornila ředitelka karlovarské veterinární správy, maso přímo od myslivce může mít i svá rizika. Zvěřinu v tom případě kontroluje jen proškolená osoba a u zvířete v celku není možné odhalit všechna možná zdravotní ohrožení.
Zvěřina tak může být napadená například střečkovitostí, která sice není pro člověka zdravotně závadná, ale znehodnocuje maso. Jsou ale i choroby, které se mohou na člověka přenést, svalovec, prasečí mor nebo svrab. Naproti tomu maso ze zpracovatelských závodů je odborně veterinárně kontrolované.
reklama
Dále čtěte |
reklama
Online diskuse
Všechny komentáře (10)

Jan Knap
13.3.2021 17:11 Reaguje na karel krasenskyPavel Karel
13.3.2021 18:53 Reaguje na Jan KnapBřetislav Machaček
14.3.2021 11:19 Reaguje na regis24lidi strašit a přihánět kšefty zpracovatelům, kteří z levného
masa vyrobí neprodejný produkt. Dokud ho braly snobské restaurace,
tak jim to fungovalo, ale kdo z obyčejných lidí bude kupovat tu
předraženou zpracovanou zvěřinu oštemplovanou jak na polských
jatkách od zvířat s nádory. Nevěřím totiž na poctivé vyšetření
každého kusu ani těmi veterináři. Mimochodem zkušený chovatel
či myslivec mnoho nemocí rozezná i bez veterinářů a závisí na
jeho charakteru, zda to prodá a nebo odveze do kafilérie.
regis24
15.3.2021 11:37 Reaguje na Břetislav MachačekHunter
13.3.2021 19:10Zbyněk Šeděnka
14.3.2021 06:36 Reaguje na HunterLukas B.
14.3.2021 11:44 Reaguje na Hunterpři domácím bourání zvěřiny je samozřejmě potřeba mít nějaké podmínky, i když jsou šikovní minimalisté, co daňka nebo prase vyvěsí na dvě truhlářské svorky na futru dveří do koupelny. a nějaká ty hygiena a nevolizovat si prsty a umejt si potom ruce. zbytky z kuchání kapra patří do popelnice, stejně jako kůže a kosti ze srnce (z kostí je ovšem lepší uvařit polévku). v čem je problém?
předpokládám, že nikdo příčetnej nebude z jakkoli vyšetřeného prasete dělat tatarák.