Zprávy z legislativyŠvec: Obnovitelné zdroje lze využít jak pro získání energie, tak ve stavebnictví1.5.2008 08:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Budovy jsou jeden z hlavních spotřebitelů energie i materiálů. Spotřebují 40 % veškeré energie, zbytek spotřeby nese doprava 32 % a průmysl 28 %. Budovy jsou zodpovědné za vznik 30 % emisí CO2 a 40 % odpadů. Řekl to minulý týden na konferenci k Týdnu udržitelného rozvoje Jan Švec z odboru udržitelné energetiky a dopravy ministerstva životního prostředí. Podle jeho údajů v budovách trávíme 90 % svého času.
Čistá auta pro státní správu zatím v nedohlednu30.4.2008 11:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V rámci Programu obměny vozidel státní správy si nedávno ministerstvo životního prostředí pronajalo pět vozů na hybridní pohon. Policie ČR při plánovaném nákupu téměř tří tisíc služebních automobilů však žádný "ekomobil" nepořídí. Nelze se divit, Program, který se týká zhruba
Bursík: Biopaliva druhé generace budou v ČR do čtyř let28.4.2008 11:43 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Podpora pohonných hmot vyráběných ze zemědělských plodin v Evropské unii musí dodržet základní pravidla udržitelnosti. Na tiskové konferenci to prohlásil ministr životního prostředí Martin Bursík. Podle něj se zřejmě Evropa shodne na dvou základních kritériích – paliva se musí vyrábět z domácích surovin a musí ušetřit alespoň o třetinu více emisní skleníkových plynů oproti benzínu nebo naftě.
Teplo získané z OZE by mělo mít svou legislativu, chystá se směrnice i zákon22.4.2008 14:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Pro využívání obnovitelných zdrojů energie (OZE) pro podporu biopaliv či výrobu elektrické energie Evropská unie směrnice má, pro teplo získané z OZE zatím ne. Směrnice by ale mohla vstoupit v platnost v dubnu 2009. Na základě studie potenciálu tepla z OZE chystá návrh českého zákona i Calla a Hnutí DUHA.
Mohou za zvyšování cen potravin biopaliva?17.4.2008 17:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Mohou biopaliva za zdražování potravin, nebo je jsou jim vyšší ceny potravin přičítány neprávem? Tyto otázky řešili včera odborníci na panelové diskuzi pořádané Eurocentrem Praha. Kromě jiného se shodli na tom, že Evropská komise měla přehodnotit cíle v oblasti biopaliv. Diskuzi zakončil Miroslav Toman komentářem k vlivu zahraničních řetězců.
Terra Daily: Rusko zvažuje zákaz lovu tuleních mláďat9.4.2008 09:41 | PRAHA/MOSKVA
(Ecomonitor)
Tisková mluvčí ruského ministerstva pro přírodní zdroje v pondělí uvedla, že ruská vláda připravuje návrh dokumentu, který má zakázat lov tuleních mláďat. V zemi je přitom každý rok zabito asi 35 000 kusů těchto zvířat. "Považujeme to za nezbytné - není to dovoleno v žádné jiné zemi," uvedla mluvčí. Zároveň však k chystanému dokumentu odmítla podat jakékoli bližší informace, napsal server Terra Daily.
The Guardian: Snižování emisí skleníkových plynů není dostatečně radikální, tvrdí vědci NASA8.4.2008 10:09 | PRAHA/NEW YORK
(Ecomonitor)
Americký klimatolog varuje, že Evropská unie a další země musejí urychleně přehodnotit své cíle při snižování množství emisí skleníkových plynů vypouštěných do atmosféry. Podle Jamese Hansena existuje obava, že mezinárodní společenství hluboce podceňuje rozsah problémů a rychlosti změn klimatu, píše deník The Guardian.
The Observer: Poptávka po biopalivech ohrožuje biodiverzitu v deltě keňské řeky Tana7.4.2008 09:39 | NAIROBI/PRAHA
(Ecomonitor)
Ve Velké Británii roste poptávka po biopalivech a společnosti se ji snaží uspokojit. Mumias Sugar Company se sídlem v Keni se z tohoto důvodu rozhodla pěstovat cukrovou třtinu v oblasti delty řeky Tana. Tento záměr ale může mít pro daný ekosystém obrovský negativní důsledek - snížení biodiverzity. Odborníci varují, že pokud společnost zahájí v deltě pěstování cukrové třtiny, může se celá oblast brzy proměnit v ekologickou poušť, napsal The Observer.
Klece – (ne)přijatelné řešení chovu nosnic1.4.2008 07:30 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Ochránci zvířat považují klecové chovy za kruté vězení, v kterém nosnice zbytečně trpí. Zástupci drůbežářského průmyslu to popírají a argumentují i pragmatickou a ekonomickou stránkou věci. Od roku 2012 budou muset být klasické klece nahrazeny alespoň tzv. obohacenými. Průmysl chce prosadit odložení tohoto termínu, ochránci naopak doufají, že rok 2012 platí.
Vojtěch Novotný: Věda, příroda a lidé Nové Guineje31.3.2008 | ČESKÉ BUDĚJOVICE
(Ekolist.cz)
Vojtěch Novotný patří mezi nejúspěšnější české přírodovědce. Své bádání zaměřil zejména na Papuu-Novou Guineu, kam jezdí už víc než deset let. Díky výzkumu, který vedl, byl například výrazně změněn odhad počtu druhů hmyzu, které na Zemi žijí. "Z hlediska ochrany přírody mi připadá zajímavé, jak bezmocný rozvinutý svět je. Na Nové Guineji jsou velké oblasti tropických lesů a vesničané, kteří v nich žijí, jsou do jisté míry jejich majiteli. Pokud by tedy existovala fungující strategie ochrany přírody, je Papua ideální pro její uskutečnění. Zatím ale nikdo nenašel recept, jak ochranu přírody skloubit s představami obyvatel tropického lesa o svém rozvoji," říká Vojtěch Novotný v rozsáhlém rozhovoru o vědě, lidech a přírodě na Nové Guineji.
|
jak hlasovali politiciPoslanci zrušili poplatky za znečišťování ovzduší. Právě když lidi dusí smog10.2.2012 12:36 | jst a hch
Nejzelenější politici? Jsou v TOP 09!30.9.2011 01:00 | Martin Singr
sbírka zákonůNenalezena žádná zpráva
sbírka mezinárodních smluvNenalezena žádná zpráva
reklama |