Zprávy / Klima
16.10.2020 14:37 | PRAHA
( ČTK)
 Svaz průmyslu a dopravy (SP ČR) nesouhlasí s navýšením evropského klimatického cíle do roku 2030 bez znalosti dopadů, které by přinesl. V dnešní tiskové zprávě to uvedla mluvčí svazu Lenka Dudková. Návrh počítá se snížením emisí skleníkových plynů proti roku 1990 o nejméně 55 procent místo dosud navrhovaných 40 procent. Zpřísnění cílů ve čtvrtek podpořil summit EU. Český premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že s návrhem nemá problém, pokud to bude průměr pro celou EU. Plán přísnějšího omezení emisí vítají ekologové. 
15.10.2020 14:54 | BRUSEL
( ČTK)
 Český premiér Andrej Babiš dnes předal předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové takzvaný plán obnovy, na jehož základě může Česko získat až 182 miliard korun z unijního fondu krizové pomoci ekonomikám stiženým koronavirovými omezeními. Česko chce být mezi prvními zeměmi, kterým komise plán schválí, řekl premiér. Současný návrh je pouze první verzí možného využití peněz. Definitivní podobu plánu musí Praha předložit do konce dubna. 
15.10.2020 14:43 | PRAHA
( ČTK)
 Česko podle premiéra Andreje Babiše nemá problém s návrhem Evropské komise, aby se místo dosavadních 40 procent snížily unijní země emise skleníkových plynů k roku 2030 o nejméně 55 procent proti roku 1990, pokud to bude průměr pro celou EU. Před odletem na summit, který se ochranou klimatu bude zabývat, Babiš uvedl, že je třeba vnímat specifika pro jednotlivé země. Česko trvá na zachování svého energetického mixu a očekává, že dostane dopadové studie, které ukážou, jaký vliv by další omezování mělo na jednotlivé ekonomiky. 
 George Monbiot je ekolog, levicový politik a novinář, výrazná tvář redakce Guardian. Britského deníku, který se řadí k zastáncům zelených a ekologických řešení. Za ty ale podle Monbiota elektromobily považovat nemůžeme. Neřeší problém se znečištěním ovzduší, emisemi. To, co prý nejen Velká Británie potřebuje, je komplexní změna strategie přepravy osob. Taková, která nás skutečně zbaví závislosti na automobilech. A ne chystaný zákaz prodeje vozů se spalovacími motory. 
15.10.2020 10:46 | BRNO
( ČTK)
 Lidé by podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) kupovali častěji zboží se značkou dokládající ekologickou šetrnost výrobků, ale roli hraje nižší škála i vyšší cena zboží. Brabec to řekl v online úvodní diskuzi na brněnském mezinárodním festivalu Ekofilm. Společnost jako taková je ale na zboží s ekologickým označením podle ministra připravena. Diskuze na téma "Je spotřeba potřeba?" byla přenášena pouze online kvůli opatřením proti koronaviru. 
15.10.2020 01:05 | SYDNEY
( ČTK)
 Australský Velký bariérový útes přišel za posledních 30 let o více než polovinu korálů. Ve své nejnovější studii to uvedli vědci působící v australském státě Queensland. Podle nich je na vině především stoupající teplota mořské vody v důsledku klimatických změn. 
14.10.2020 17:04 | BRUSEL
( ČTK)
 V atmosféře rychle se šířící druhé vlny koronavirové nákazy se ve čtvrtek v Bruselu sejdou prezidenti a premiéři zemí Evropské unie, aby udali další směr vrcholícím rozhovorům s Británií či klimatickým závazkům své unie. 
14.10.2020 17:03 | LONDÝN
( ČTK)
 Globální emise oxidu uhličitého v prvním pololetí klesly meziročně o rekordních 8,8 procenta, respektive o 1,551 miliardy tun. Vliv na to měly koronavirová omezení. Vyplývá to ze studie, jejíž závěry zveřejnila v časopise Nature Communications skupina vědců z Číny, Francie, Japonska a Spojených států. 
14.10.2020 16:14 | PRAHA
( ČTK)
 Ekologická organizace Greenpeace na pražské Letné uspořádala komorní happening. Aktivisté žádají premiéra Andreje Babiše (ANO), aby přistoupil na ambicióznější plán Evropské unie na snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030. O záměru se bude jednat na setkání lídrů zemí Evropské unie, které začne ve čtvrtek. Kromě vyvěšení transparentu na Letné organizace Greenpeace Babišovi poslala petici. Podle organizace jejím prostřednictvím 60 000 lidí vyzývá premiéra k podpoře nového cíle v ochraně klimatu. 
 Výzkumníci z univerzity ve Stirlingu posledních dvaatřicet let mapují vývoj lesních porostů v Gabonu. Se zvláštním důrazem na oblast Lopé, která je od roku 2002 vyhlášena národním parkem. A povšimli si, že zdejší pralesy se zvolna mění. Ubývá v nich plodonosných ovocných stromů. A s tím se snižuje i potravní nabídka pro mimořádné druhy savců, které tu žijí. Referuje o tom Independent. 
 Na prostou otázku z titulku už existuje odpověď. Bude to v roce 2060. A vzhledem k tomu, že je to vůbec poprvé, co se čínský prezident Si Ťin-pching k něčemu takovému veřejně v televizním vysílání zavázal, je to skutečně zlomové prohlášení. Jenže tak úplně jednoduché to s čínskou uhlíkovou neutralitou do čtyřiceti let nebude. Píše o tom Phys.org.

12.10.2020 13:38 | BERLÍN
( ČTK)
 Po roce bádání kolem Severního pólu konstatovala dosud největší mezinárodní vědecká expedice alarmující skutečnost: pobřežní led v Arktidě taje "dramatickou" rychlostí. Píše o tom agentura AFP. 
11.10.2020 18:55 | PAŘÍŽ
( ČTK)
 Příznivci hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí) dnes z Eiffelovy věže vyvěsili transparent s nápisem Rebel. Akcí zahájili týden protestů a demonstrací, kterými chtějí přimět nejen francouzskou vládu k zlepšení boje s klimatickými změnami, informovala agentura AFP. 
 Pro oblast tropů je typické teplé počasí. V pravdě tropické počasí a jeho projevy ale stále častěji pociťujeme také v subtropech, ať už je to oblast Středomoří, velká část USA nebo Austrálie. Teplý pás tropů, který bývá vymezen obratníky Raka a Kozoroha, se totiž začíná rozšiřovat. Jen se dosud nevědělo proč.

 Titulek, který možná hne žlučí čtenářů mladších třiceti let, v sobě skrývá prostou skutečnost, doloženou aktuálním vědeckým výzkumem. Londýnští zoologové jím upozorňují na tzv. Syndrom posouvající se hranice (SBS, Shifting Baseline Syndrome), při němž lidé považují za přirozený jen takový stav věcí, který sami osobně pamatují. Píše o tom EuroNews. 
 Vláda hodlá ve zrychleném řízení rozhodnout o rozdělení 182 miliard z evropského fondu obnovy, aniž by zveřejnila finální dokument Národního plánu obnovy či alespoň do jeho přípravy zapojila odbornou veřejnost. Správné využití těchto prostředků přitom může rozhodnout o dalším směřování Česka na desítky let dopředu a má potenciál pomoci naší krajině postižené klimatickými změnami více, než všechny dosavadní proklamované kroky, které vláda zatím učinila. Poukazují na to ve společné tiskové zprávě Hnutí DUHA, Klimatická koalice, Zelený kruh, SPOT - Centrum pro společenské otázky, Společnost pro trvale udržitelný život a Centrum pro efektivní dopravu.

 Pouštní oblast Mu Us nacházející se na severu Číny dnes pokrývá plochu přibližně 40 000 kilometrů čtverečních. Nedávná snaha zastavit tu proces desertifikace výsadbou stromů došla svého naplnění, ale za cenu přečerpání zdrojů podzemní vody. Velká zelená zeď tak může do budoucna být velmi nestabilní záležitostí a ne zrovna ukázkou ekologické obnovy rozsáhlého území. Píše o tom Phys.org. 
8.10.2020 16:28 | LONDÝN
( ČTK)
 Britský princ William vyhlásil celosvětovou soutěž o cenu za přínos k řešení největších problémů životního prostředí, informovala britská Královská nadace. 
 Sucho, neúnosná vedra nebo bleskové povodně trápí hlavně obyvatele ve městech a na vesnicích. Návrh nového stavebního zákona žádnou pomoc pro rychlejší a levnější adaptaci na změnu klimatu nenabízí. Spíše naopak. Nepodporuje rozšiřování zelených a zasakovacích ploch, neurychlí slibovanou revitalizaci opuštěných a zanedbaných brownfieldů a naopak má ulehčit výstavbu na zemědělské půdě. Informuje o tom ekologická organizace Arnika, podle které je nezbytné vládní návrh nového stavebního zákona přepracovat. 
7.10.2020 11:50 | BRUSEL
( ČTK)
 Letošní září bylo celosvětově v průměru nejteplejší od začátku měření v roce 1979. Informovala o tom evropská klimatická služba Copernicus, která data shromažďuje. Průměrné teploty byly podle ní minulý měsíc o 0,05 stupně Celsia vyšší než v září roku 2019, které drželo dosavadní světový teplotní rekord. 
7.10.2020 11:43 | BRUSEL
( ČTK)
 Většina poslanců Evropského parlamentu podpořila návrh, aby Evropská unie omezila do roku 2030 emise skleníkových plynů o 60 procent proti úrovním roku 1990. V těsném hlasování o pozměňovacích návrzích k takzvanému klimatickému zákonu se přiklonili k variantě, která jde v emisních limitech dále než zářijový plán Evropské komise. Výsledky úterního hlasování dnes ráno zveřejnil EP. Unijní exekutiva navrhla cíl nejméně 55 procent. I s ním ale mají vlády některých členských zemí včetně Česka problém, proto se očekávají složitá vyjednávání mezi státy a parlamentem. 
 Dosavadní společný plán zemí EU, a to snaha do roku 2030 snížit produkované emise o 40 % ve srovnání s rokem 1990, má být upraven a změněn. Navrhuje to viceprezident evropské komise pro politiku klimatických změn, Frans Timmermans. Nový cíl u snížení emisí vidí v 55 % do roku 2030. Pochvaly se za to ale nedočkal. Rád by totiž do celkové bilance emisí EU nově zahrnul i odpočty za přírodní úložiště uhlíku. Lesy. Proč je to problém? O tom píše ClimateChangeNews. 
7.10.2020 07:53 | BRUSEL
( ČTK)
 Dvě důležitá hlasování čekají poslance Evropského parlamentu během plenární schůze v Bruselu. Schvalovat budou takzvaný klimatický zákon, jehož cílem je vytyčit podmínky dosažení uhlíkové neutrality Evropské unie do roku 2050. Měli by rovněž potvrdit nové složení Evropské komise, jejíž řady má rozšířit jejich dosavadní irská kolegyně z europarlamentu Mairead McGuinnessová. 
 Letošní Biodiversity Summit, mezinárodní generální jednání pod záštitou OSN, které bylo zahájeno 30. září, s sebou přináší řadu globálních výzev k řešení. Proto se 64 zemí ještě před jeho zahájením přihlásilo k podepsání nového Závazku o biodiverzitě. Austrálie k nim ale nepatří. Píše o tom SBSnews. 
6.10.2020 11:48 | STOCKHOLM
( ČTK)
 Dvěma pětinám amazonského pralesa hrozí, že se do konce století změní na savanu. Uvádí to výzkum zveřejněný ve vědeckém časopise Nature Communications. Obdobná přeměna hrozí i dalším tropickým deštným pralesům na světě kvůli menším srážkám a rostoucím emisím. 
6.10.2020 01:49 | PRAHA
( ČTK)
 Téměř dvě stovky ekologických a dalších organizací vyzvaly šéfy vlád zemí východního křídla Evropské unie, aby podpořili ambicióznější emisní cíle stanovené v září Evropskou komisí. Premiéři Česka, Slovenska, Polska, Maďarska, Rumunska a Bulharska od nich dostali dopis s výzvou, aby na nadcházejícím unijním summitu podpořili snahu věnovat podstatnou část společných peněz na přechod k ekologicky šetrnému hospodářství. 
5.10.2020 16:24 | BERLÍN
( ČTK)
 V Berlíně začala týdenní protestní akce klimatického hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí). Blokádou ministerstva dopravy chtějí aktivisté docílit zastavení projektů výstavby a rozšíření letišť a dálnic. Prosazují ochranu přírodních zdrojů a lesů, připomněla agentura Reuters. 
5.10.2020 14:20 | PRAHA
( ČTK)
 Česko stále neplní evropský požadavek na energetické úspory stanovený pro období let 2014 až 2020. Vyplývá to ze zprávy o pokroku dosaženém při plnění vnitrostátních cílů energetické účinnosti, kterou v pondělí projednává vláda. Předkládací zpráva materiálu podotýká, že závazek ČR v oblasti je stanoven na 204,4 petajoulů (PJ) kumulovaných úspor energie do roku 2020, avšak za období 2014 až 2019 bylo dosaženo zhruba 98 PJ. Plánováno bylo 153,3 PJ. Příští rok po zaslání závěrečné zprávy tak Česku hrozí od Bruselu sankce. 
5.10.2020 11:43 | LONDÝN
( ČTK)
 Potravinářské firmy v Británii, včetně amerického řetězce restaurací rychlého občerstvení McDonald's, vyzývají vládu, aby zpřísnila pravidla na ochranu deštných pralesů. Chystaný nový zákon se jim totiž jeví jako nedostatečný. Velkým firmám zakazuje využívat výrobky vzniklé s pomocí nelegálně odlesněných ploch, ony ale žádají, aby se zákaz vztahoval na veškeré odlesňování. Informuje o tom zpravodajský server BBC. 
 Institut pro studium dopadů klimatických změn v Postupimi (PIK) zpřesnil data o výkyvech regionálního klimatu nad střední Evropou v minulých staletích. Za dosavadní spolehlivý zdroj informací byly považovány téměř výhradně vzorky letokruhů letitých stromů. Ukázalo se ale, že klima se nejspíš vyvíjelo mnohem rovnoměrněji a bez tak dramatických výkyvů, jaké se daly vyčíst z letokruhů. Píše o tom ScienceDaily. 
|
|