Zprávy zelené domácnosti
19.11.2017 10:00 | JIHLAVA
( ČTK)
 Obyvatelům největších měst Vysočiny se zřejmě v příštím roce odvážení odpadu neprodraží. Radnice nechaly základní sazby poplatků na stejné výši jako pro letošek. Roční platba na hlavu se tak bude pohybovat od 580 korun ve Žďáru nad Sázavou po 680 korun v Jihlavě, kde ale mohou 80 korun ušetřit lidé zapojení do motivačního programu na podporu třídění odpadků. 
 Podle internetového průzkumu Institutu pro Demokracii 21, který vydal ke dni studenstva 17. listopadu, je pro současné vysokoškoláky stále nejdůležitější hodnotou svoboda. Z politických témat je nejvíce zajímá školství. Hned na druhém místě je ochrana přírody a udržitelný rozvoj, čímž se výsledky výrazně liší od zbytku populace, který za nejdůležitější považuje hospodaření a ekonomickou situaci. 
16.11.2017 12:42 | PRAHA
( ČTK)
 Na následky infekce způsobené bakteriemi odolnými vůči antibiotikům zemře v EU ročně přibližně 25.000 lidí. Náklady, které se vydají na léčbu těchto infekcí jsou 1,5 miliardy eur. Vyplývá to z informací, které k Evropskému antibiotickému dni, který byl stanovený na 18. listopadu, zveřejnil Státní zdravotní ústav. 
16.11.2017 07:47 | PRAHA
( ČTK)
 Magistrát připravil návrh opatření, kterými chce omezit v Praze dopravu v době zhoršené kvality ovzduší. Při nejvážnější smogové situaci by do města nesměly vjíždět nákladní automobily nad šest tun a také polovina osobních aut, jejichž poznávací značka končí buď sudým, nebo lichým číslem. Návrh včera projednal legislativní výbor zastupitelstva. Magistrát ho začátkem listopadu rozeslal k připomínkování městským částem a dalším institucím. V případě schválení by nařízení mohlo začít platit v únoru příštího roku. 
 Čtyřicet šest dní zbývajících do konce roku symbolicky představuje očekávaný 13 % podíl biomasy na spotřebě energie v Česku. Na dnešní den proto Komora obnovitelných zdrojů energie vyhlásila jako Den bioenergetiky. 
13.11.2017 16:56 | PRAHA
( ČTK)
 Lidé zřejmě podváděli s dotacemi na nové kotle, středočeské hejtmanství dnes kvůli podezření podalo trestní oznámení. Jde o dva případy, kdy podle kraje žadatelé uvedli v žádosti o dotaci nepravdivé údaje. Dotace, každému téměř 130.000 korun, úředníci schválili, při kontrolách následně zjistili, že informace žadatelů zřejmě nejsou pravdivé. Informovala o tom Helena Frintová z tiskového oddělení hejtmanství. 
11.11.2017 01:30 | FRANKFURT NAD MOHANEM
( ČTK)
 Skupina převážně německých automobilek vytvořila společný podnik nazvaný IONITY, jehož cílem je vytvořit do roku 2020 po celé Evropě síť 400 rychlonabíjecích stanic pro elektrická auta. Členy podniku jsou BMW, Daimler, Ford Motor, Volkswagen a jeho značky Audi a Porsche, uvádí se ve sdělení automobilek. 
10.11.2017 02:30 | PRAHA
( ČTK)
 Téměř 40 procent školních tříd je málo větraných a mají ve vzduchu vyšší hodnoty oxidu uhličitého. Vyplývá to z kontrol hygieniků v 32 třídách základních škol v prvním pololetí letošního roku. V kontrolách tříd hygienici pokračují i na podzim, informovala Hygienická stanice Hlavního města Prahy. 
9.11.2017 19:25 | PRAHA
( ČTK)
 Řádově desítky drobných chovatelů prasat na Zlínsku, kteří je budou muset do prosince porazit kvůli riziku šíření afrického moru prasat, nedostanou nejspíš žádnou náhradu. Jde o chovatele ve vysoce rizikové oblasti ohraničené pachovými ohradníky. Dnes to řekl na tiskové konferenci po jednání s eurokomisařem pro bezpečnost potravin Vytenisem Andriukaitisem ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). 
|
31.12.2025 | Veronika Laštovičková
19.12.2025 | Radomír Dohnal
|