Přehled knih a filmů
Přehled knih a filmů není internetovým obchodem. Přesto u vybraných položek najdete odkaz, který vám umožní knihu nebo film koupit. Nákupem přes tento odkaz podpoříte Ekolist.cz. Děkujeme.
rok vydání: 2011
Fauna ČR – Ptáci je reedicí svazků o ptácích z řady Fauna ČSSR, které vyšly v nakladatelství Academia v letech 1972–1983. Současná reedice již zahrnuje poznatky jen z území ČR. III. díl je věnován řádům pěvců. Přináší charakteristiku nižších taxonů (podřádů a čeledí), klíče k určení druhů a systematické zpracování všech ptačích druhů zastižených na našem území do r. 2005. Vychází ve dvou svazcích.
rok vydání: 2011
Plánovaná čtyřdílná monografie Vegetace České republiky systematicky shrnuje znalosti o typech přirozených i člověkem ovlivněných rostlinných společenstev vyskytujících se na našem území. Popisuje jejich floristickou skladbu, ekologii, dynamiku, rozšíření a hospodářský význam ve strukturovaném textu, který je bohatě doplněn barevnými fotografiemi porostů, mapami rozšíření, grafy a srovnávacími tabulkami druhového složení. Současně navrhuje kriticky revidovanou klasifikaci rostlinných společenstev, která vznikla na základě analýzy několik desítek tisíc fytocenologických snímků obsažených v České národní fytocenologické databázi. První a druhý díl monografie vyšly v letech 2007 a 2009 a byly věnovány travinné, keříčkové, ruderální, plevelové, skalní a suťové vegetaci.
rok vydání: 2011
Svět kolem nás očima dobrodruha. Slavný biolog na cestách za krásami života zvířat. Z kolekce 10 DVD. Disk obsahuje dvě epizody:
Nigel Marven a ošklivá zvířata - Migel Marven se vydává na cesty, aby sestavil žebříček nejošklivějších tvorů naší planety. Favority na umístění na předních příčkách jsou nepochybně prasata bradavičnatá, gigantičtí mroži, hvězdonosí krtci či naháčské kočky. Šanci na výhru mají také některé druhy hmyzu, obojživelníků a ptáků. Kdopak zůstane na pomyslném posledním místě a bude nejhezčí z ošklivých? Těšte se, přehlídka začíná!
Nigel Marven a lovci jedů -Nigel Marven hledá nejjedovatější tvory na světě. Nejen hadi, ale i ještěrky, pavouci nebo chobotnice mají jed, který může být pro člověka fatální. Nigel sleduje, jak se jedy sbírahí a v nejlepších světových laboratořích proměňují na léky, které zachraňují životy. Některé z laboratoří dokonce experimentují s hadím jedem jako s možným lékem na rakovinu a cukrovku.
rok vydání: 2011
Dokument z ojedinělého sjezdu řeky Colorado v celé délce Velkého kaňonu. Obrazově úchvatná scenerie kaňonu je podpořená zasvěceným výkladem o geologickém „kalendáři zeměkoule“ i o vývoji v jednotlivých geologických obdobích. Sportovně náročný sjezd řeky s množstvím obtížných peřejí je doplněn i pestrou historií indiánských obyvatel přilehlých rezervací s jejich neradostným osudem. Film popisuje i faunu a floru kaňonu a podává přehled o objevení a prvním splutí tohoto nádherného divu světa.
rok vydání: 2011
Nehostinná, větrná, chladná, deštivá a zamračená, je Jižní Patagonie, nádherný kus modré planety na území Chile a Argentiny. Torres del Paine, Mt.Fitz Roy a Cerro Torre jsou úchvatné horské masivy hřebene And, táhnoucího se podél celého amerického kontinentu. V národním parku Los Glaciares navíc leží největší kontinentální ledovec Hielo Patagonica. Film popisuje dvě různé cesty. První, asi týdenní, do nitra a kolem skalní skupiny Paine a na ledovec Ventisquerro Grey v Chile. Druhou do argentinské oblasti Cerro Torre a Monte Fitz Roy. Mapuje rovněž komplikované přístupy do obou národních parků přes Punta Arenas- město střežící Magellanův průliv, Puerta Natales, i argetinské El Calafate a El Chalten. Jižní Patagonie se dnes pro trekking i technické horolezectví stává novou výzvou a zemí otevřených možností.
rok vydání: 2011
Víte, proč už nežijí trilobiti ani dinosauři? Proč jsou někde pouště a jinde vlhké pralesy? Proč u nás není jediná činná sopka? Podívejte se do Geologické abecedy, a dostanete odpovědi na spoustu otázek. Taky zjistíte, že geologie nemusí být jenom věda, ale taky zábava a dobrodružství. Aby se vám odpovědi na vaše otázky dobře hledaly, jsou informace seřazené pěkně podle abecedy. U každého pojmu je barevný obrázek a pozor! dokonce i básnička.
rok vydání: 2011
Francouzský entomolog J.H. Fabre (1823–1915) zde nepřekonatelně popisuje svá neobvyklá pozorování světa hmyzu a pavouků (tyto osminohé dravce řadíme nikoli mezi hmyz, ale do samostatné třídy pavoukovců). Kniha vyšla česky poprvé v roce 1925 a už tehdy vzbudila obdiv mj. i Karla Čapka. Nejen v této, ale i v další knize Z pamětí hmyzovědce (zpřístupněné v nedávné době posluchačům ČR) autor přesvědčuje, že se o životě hmyzu (a pavouků) dá psát nejen zajímavě, ale i napínavě.
rok vydání: 2011
Sbírka fotografií z cest Josefa Kořenského v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur. Publikace je monografickým zpracováním dlouhého života a bohaté činnosti českého pedagoga, přírodovědce, spisovatele, sběratele a cestovatele, Josefa Kořenského (1847 – 1938). Je doplněna odborným komentovaným katalogem fotografií, které Kořenský přivezl ze svých cest po světě – z tzv. cesty kolem světa v letech 1893–1894 a z tzv. cesty k protinožcům (1900–1901). Tyto velkoformátové fotografie na kartonech (některé kolorované) jsou uloženy v Náprstkově muzeu, a to v etnografickém oddělení a v knihovně Náprstkova muzea. Součástí publikace je CD s interaktivním katalogem fotografií.
rok vydání: 2011
Po cyklostezce Odra–Nisa k moři na Rujanu a Polskem zpět domů. První knižní přiblížení krásné, ale lehce opomíjené dálkové cyklostezky lemující hraniční řeky mezi Německem a Polskem. Tento cestopis i průvodce v jednom vás dovede přímo z České republiky zajímavou krajinou k nejbližšímu moři. Navíc úplně po rovině. Kromě přehledné mapky na předsádce je připojen i podrobný seznam kempů. Popisovaná zpáteční cesta Polskem, kterou rodinka absolvovala, může být také v mnoha ohledech inspirativní. Máte trochu obavy, že vám kniha nebude mít co říci, když s dětmi nejezdíte? Zapomeňte na to!
Bojíte se, že vyprávění bude jenom o papání, čůrání a bolení bříšek? Přesvědčte se sami, že tomu tak není! Myslíte si, že bude popisována nejdelší denní kilometráž do 30 km? Omyl! Jednalo se o hodnotný sportovní výkon, kdy průměrná délka etap činila 70 km a vyskytly se i trasy dlouhé přes 100 km. Přesto bylo celé putování pohodové a všichni aktéři si ho náramně užili.
rok vydání: 2011
DOTISK úspěšného titulu s novou podobou obálky. Celkově již šestá kniha nejpilnějších českých cyklocestovatelů a cyklospisovatelů Lucie Kovaříkové a Michala Jona, kteří v letech 2002–2005 objeli na kolech svět a našlapali při tom 68 175 km, se od těch předchozích v mnohém liší. Tentokrát nejeli sami, společnost jim dělal další člen rodiny, Sir Ernest Henry Shackleton, zvaný prostě Ernest. Tento dvouletý 40kilový kříženec, kterého si jako štěně přivezli z psího útulku, se vezl ve speciálním psím vozíku za svým páníčkem, ale velkou část denních etap naběhal po vlastních tlapkách. Na cestě byli všichni přes 60 dní, navštívili 7 zemí a ujeli více než 5 400 km. Projeli Německo, Nizozemsko, Belgii, Francii, Švýcarsko, Lichtenštejnsko a Rakousko. Ernest v naběhal průměrně kolem 20 kilometrů denně. Celkem mu páníčkové napočítali 871 naběhaných kilometrů. Nejvíc za den jich bylo 29 po Innské cyklostezce před Passovem. Kniha není jen obyčejným cestopisem, naleznete v ní vtipné komentáře k fotografiím z psího pohledu a dojemné povídání o tom, jak se pejsek dostal do psího útulku a jak byl z něho vysvobozen. Nechybí tu rady a tipy jak cestovat se psem na kole, jakou výbavu mu pořídit, jaký cestovní doklad do zahraničí musí mít, co vzít do psí lékárničky a podobně. Cesta se psím kamarádem přináší samozřejmě spoustu legrace a kuriózních situací, které by se jindy nepřihodily. Každý den pejsek něčím překvapí, nasmějete se víc, než kdybyste cestovali sami. Pes je také spolehlivým zprostředkovatelem kontaktů, díky němu se s vámi každou chvíli někdo dá do řeči. Zpočátku si sice budete muset zvykat na trošku jiný rytmus jízdy a v řadě věcí se přizpůsobovat psovi, ale nakonec se z vás stanou rovnocenní partneři. Lucka s Michalem vás v této knize přesvědčí, že cestu si pes vyloženě užívá, že ho baví objevovat každý den nové věci a nové pachy, je veselý a spokojený.
|
20.12.2024 | Matěj Pomahač
17.10.2024 | Martin Mach Ondřej
24.2.2017 10:00 | David Moravec
5.12.2016 19:18 | Lada Pešková
|