ČlánkyMuirovo první léto v Sieře Nevadě je milostnou básní přírodě21.12.2015 | Zdeňka Vítková
Kniha Mé první léto v Sieře Nevadě není obyčejný deník zapáleného přírodovědce. Je to i osobní vyznání amerického spisovatele a ochránce přírody Johna Muira ze své lásky k divočině. Díky podrobným popisům a pozorování může mít čtenář při jeho čtení pocit jako by horami putoval společně s Muirem, pastevci a stádem ovcí i on sám.
Pět odstínů lásky k přírodě líčí kniha ekopsychologa Jana Krajhanzla5.8.2015 | Zdeňka Vítková
Horolezec, myslivec, fotograf krajiny, vegan, golfista nebo třeba ekologický aktivista. Každý z nich o sobě může upřímně tvrdit, že má rád přírodu. Jenže už z jejich výčtu a toho, z jaké pozice k přírodě přistupují, je jasné, že vztah k ní bude u každého vlastně trochu jiný. Právě různorodým vztahům lidí k přírodě se věnuje nová kniha ekopsychologa Jana Krajhanzla Psychologie vztahu k přírodě a životnímu prostředí. Kniha, která může předejít mnoha nedorozuměním.
Divočina Cheryl Strayedové dokazuje, že příroda může člověku pomoci najít sám sebe25.6.2015 | Zdeňka Vítková
Společně s uvedením amerického filmu Divočina v Česku vyšlo druhé vydání jeho stejnojmenné knižní předlohy. Cheryl Strayedová v knize popisuje své tříměsíční putování po pacifické hřebenovce na západě USA. Během své cesty z Mohavské pouště v Kalifornii až k Mostu Bohů na oregonsko-washingonské hranici ušla pěšky celkem 1770 kilometrů. Sama.
Líný cestovatel. Příručka o cestování pro ekologického začátečníka17.6.2015 | Zdeňka Vítková
Závod s časem: Hledání lidských hodnot slučitelných s trvale udržitelným způsobem života18.3.2015 | Josef Vavroušek
Vývoj lidské společnosti v posledních staletích je charakterizován řadou zásadních a stále se prohlubujících rozporů. Bouřlivý rozvoj vědy, techniky a vzdělanosti umožnil nejen explozivní, bezprecedentní růst objemu poznatků o světě, ve kterém žijeme, ale také podstatné zvýšení životní úrovně většiny obyvatel Evropy, Severní Ameriky i mnoha jiných oblastí. Zlepšila se zdravotní péče o velkou část světové populace, omezil výskyt infekčních chorob, výrazně se snížila úmrtnost. Ve stále větším počtu zemí se prosazují demokratické politické systémy a ideály lidských práv a svobod.
ThuleTuvalu aneb Jak vypadají konkrétní dopady klimatických změn na konkrétní lidi13.3.2015 | Martin Mach Ondřej
Při všech těch zprávách o dalším promarněném klimatickém summitu, o další zprávě IPCC, která ještě s větší jistotou než minule varuje, že za změny klimatu může člověk, při všech těch zprávách o tom, jak se nedaří dohodnout opravdu účinná opatření, je dobré se podívat na konkrétní lidi, kterých se klimatické změny bytostně týkají. Nejde o žádnou mediální chiméru, ale o osudy lidí, které život staví do nezáviděníhodné situace. Režisér a scénárista Matthias von Gunten si pro svůj dokument ThuleTuvalu vybral osudy lidí z tichomořského ostrova Tuvalu a grónského městečka Thule.
Angažovaný intelektuál: výbor ze společensko-kritických esejů H. D. Thoreaua3.6.2014 | Ondřej Hudeček
Nakladatelství Paseka pokračuje v záslužné činnosti vydávání děl amerického filosofa, esejisty a milovníka přírody Henry Davida Thoreaua (1817–1862). Dosud poslední vydanou Thoreauovou knihou je soubor esejů k dobovým společenským a politickým problémům, který pod názvem Občanská neposlušnost a jiné eseje uspořádal, přeložil a obsáhlým doslovem doprovodil Jan Hokeš.
|
zprávy z kultury nejnovější nejčtenějšíFestival Jeden svět v Praze nabídne kromě filmů i ekodílny nebo cyklojízdu3.3.2017 01:06 | zv
Přibližně tři stovky lidí v Ostravě demonstrovaly za čistý vzduch24.2.2017 10:00 | David Moravec
V zoo ve Dvoře Králové se letos rozsvítil vánoční baobab15.12.2016 10:15
Šumavský park vydává dvě knihy představující přírodu Šumavy5.12.2016 19:18 | Lada Pešková
reklama |