Články
1.3.2016 | Zdeňka Vítková
 Závidíte dnešním dětem možnost chodit do lesních mateřských škol? Nemusíte. Vyrazit do přírody, žít v jejím rytmu může celá rodina. Podobně jako pětičlenná rodina Suzanne Crockerové, která o svém devítiměsíčním pobytu v kanadské divočině natočila film Všechen čas na světě. Netradiční „rodinné video z dovolené“ uvede festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. 
18.2.2016 | Martin Mach Ondřej
 Kniha Blbinky a bláto Andrease Webera nese podtitul Akční knížka vhodná do velkoměst a pro stavbu domečků na stromech. V oficiální anonci se pak píše, že přináší inspiraci rodičům, dětem i pedagogům. Ve skutečnosti však osloví spíš jen „přírodní“ rodiče a učitele. Děti kniha asi tolik bavit nebude. 
27.1.2016 | Leona Hornová
 Co si vybrat za námět či hlavní motiv z poutavého, poetického a rozsáhlého příběhu Tobiáše Lolnesse jako základ pro jeho inscenování? Napínavý děj? Zajímavé charaktery postav? Milostný příběh Tobiáše a Elíši nebo přátelství Tobiáše a Lea? Scénáristka Lenka Tretiagová vsadila hlavně na poetickou atmosféru a její sázka vyšla dokonale. Délka divadelního představení by nepojala příběh v celé jeho šíři a při extrakci zápletky by Tobiáš ztratil hodně ze svého kouzla. Důraz na atmosféru a pocity umožnil mimo jiné způsob zpracování. Nejde totiž o činohru, ale o tanečně divadelní inscenaci. 
15.1.2016 | Martin Mach Ondřej
 Jsou muzea a výstavy, kde návštěvník může leda tak pokorně hledět do vitrín a číst si odborné popisky. A pak jsou výstavy, kde si může sáhnout prakticky na cokoliv, kde nemá čas číst popisky, protože průvodce ho zapojí do příběhu výstavy. Přesně takový je LES, příběh stromů a lidí v Národním zemědělském muzeu na pražské Letné. Na své si přijdou hlavně děti. 
21.12.2015 | Zdeňka Vítková
 Kniha Mé první léto v Sieře Nevadě není obyčejný deník zapáleného přírodovědce. Je to i osobní vyznání amerického spisovatele a ochránce přírody Johna Muira ze své lásky k divočině. Díky podrobným popisům a pozorování může mít čtenář při jeho čtení pocit jako by horami putoval společně s Muirem, pastevci a stádem ovcí i on sám. 
5.8.2015 | Zdeňka Vítková
 Horolezec, myslivec, fotograf krajiny, vegan, golfista nebo třeba ekologický aktivista. Každý z nich o sobě může upřímně tvrdit, že má rád přírodu. Jenže už z jejich výčtu a toho, z jaké pozice k přírodě přistupují, je jasné, že vztah k ní bude u každého vlastně trochu jiný. Právě různorodým vztahům lidí k přírodě se věnuje nová kniha ekopsychologa Jana Krajhanzla Psychologie vztahu k přírodě a životnímu prostředí. Kniha, která může předejít mnoha nedorozuměním. 
25.6.2015 | Zdeňka Vítková
 Společně s uvedením amerického filmu Divočina v Česku vyšlo druhé vydání jeho stejnojmenné knižní předlohy. Cheryl Strayedová v knize popisuje své tříměsíční putování po pacifické hřebenovce na západě USA. Během své cesty z Mohavské pouště v Kalifornii až k Mostu Bohů na oregonsko-washingonské hranici ušla pěšky celkem 1770 kilometrů. Sama. 
|
24.2.2017 10:00 | David Moravec
5.12.2016 19:18 | Lada Pešková
|