ČlánkyMýty a fakta o počasí, vodě a ovzduší10.12.2021 | red
V nakladatelství Českého hydrometeorologického ústavu právě vychází nová publikace s názvem Mýty a fakta o počasí, vodě a ovzduší. Jedná se o srozumitelně psanou, populárně naučnou knížku, která si klade za cíl vysvětlit jednoduchou formou různé mýty či zajímavosti v oblasti počasí, vody a kvality ovzduší.
Bill Gates: Jak zabránit klimatické katastrofě13.10.2021 | Radim Tolasz
Knihu „How to avoid a climate disasters“ věnoval Bill Gates vědcům, inovátorům a aktivistům, kteří jsou v popředí řešení problému. Mě osobně zaujal hned název, který odkazuje na autorovu víru, že pořád máme šanci se klimatické katastrofě vyhnout. Já tento optimismus osobně sdílím hlavně proto, že přílišný pesimismus komplikuje možnosti řešení a spolupráce, kterou na cestě směrem ke klimatické neutralitě určitě potřebujeme.
Jak se světu nepovedlo vyřešit změnu klimatu2.8.2021 | Zdeňka Kováříková
„Téměř všechny rozhovory o klimatu, které se vedou dnes, se vedly už v roce 1979,“ píše Nathaniel Rich v knize Jak ztratit zemi, Dějiny včerejška (pozn. redakce: v roce původního vydání knihy, 2019). Podrobně rozebírá, jak se jasný úkol ochránit klima planety Země proměnil v ideologické bojiště, kde má vědecký fakt stejnou váhu jako politický názor.
Chvála kamenů, hvězd a pozornosti25.6.2021 | Karel Stibral
Předchozí náročné období mělo celou řadu důsledků, někdy těžkých až fatálních, jindy šlo jen o posuny v detailech. Jedním z vedlejších efektů bylo pak mnohem větší množství lidí v přírodě, ať již to byla příroda městského parku, nebo hor a lesů. Mnozí lidé si snad při tom uvědomili i více než jen to, že lesík či kopec jsou přijatelnou, i když vynucenou kulisou sportovních aktivit a začali si všímat více i toho různorodého života kolem nás. Který jakkoliv můžeme upravovat podle našich představ, stejně běží sám od sebe, jeho rytmy jsou jiné a vlastně mimo náš dosah.
Třináct rozhovorů s lidmi, kteří nepěstují environmentální žal24.6.2021 | Martin Mach Ondřej
Světové ekonomické fórum: Elity ve slepé uličce5.2.2021 | Petr Doubravský
Světové ekonomické fórum v dokumentu Marcuse Vettera. Na jedné straně světové elity ve slepé uličce, vláčeny touhou mocných a bohatých po větší moci a větším bohatství. Na straně druhé občanská společnost volající po změně.
Velký příběh o klimatických změnách pro malé čtenáře27.1.2021 | Zdeňka Kováříková
Nizozemský autor Marc ter Horst si dal za cíl vysvětlit dětským čtenářům klimatické změny na planetě Zemi. Největší prostor přitom věnoval té probíhající a jejím následkům. Knihu Palmy na severním pólu nejméně z poloviny dotvářejí ilustrace Wendy Pandersové, které odvádějí velký kus práce ve stravitelnosti složitého problému.
|
zprávy z kultury nejnovější nejčtenějšíFestival Jeden svět v Praze nabídne kromě filmů i ekodílny nebo cyklojízdu3.3.2017 01:06 | zv
Přibližně tři stovky lidí v Ostravě demonstrovaly za čistý vzduch24.2.2017 10:00 | David Moravec
V zoo ve Dvoře Králové se letos rozsvítil vánoční baobab15.12.2016 10:15
Šumavský park vydává dvě knihy představující přírodu Šumavy5.12.2016 19:18 | Lada Pešková
reklama |