https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-v-kostarice-zaznamenali-prvni-pripad-samobrezosti-u-krokodyli-samice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci v Kostarice zaznamenali první případ samobřezosti u krokodýlí samice

11.6.2023 01:54 | SAN JOSÉ (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
První případ samobřezosti u samičky krokodýla amerického zaznamenali vědci v zoologické zahradě v Kostarice. Plod, který se vyvinul ve vajíčku, byl z 99,9 procenta geneticky identický s matkou, což potvrzuje, že nemá žádného otce, informoval zpravodajský server BBC News.
 

Fenomén takzvaného "panenského porodu" už byl zaznamenán u některých druhů ptáků, ryb a jiných plazů, ale ještě nikdy u krokodýlů. Vědci soudí, že tato vlastnost, odborně známá jako partenogeneze, by mohla být zděděna po evolučních předcích, což by znamenalo, že samobřezosti mohli být schopní i dinosauři, uvádí výzkum zveřejněný v odborném časopise Biology Letters.

Vajíčko snesla 18letá samička krokodýla amerického v kostarickém Parque Reptilania v lednu 2018. Plod uvnitř vajíčka byl plně vyvinutý, ale nevylíhl se a uhynul. Vědci plod prozkoumali a zjistili, že se z více než 99,9 procenta geneticky shoduje s matkou.

"Setkáváme se s tím u žraloků, ptáků, hadů a ještěrů, a je to pozoruhodně časté a rozšířené," řekl BBC doktor Warren Booth, který fenomén partenogeneze studuje už 11 let. Důvodem, proč tento jev dosud nebyl zjištěn u krokodýlů, podle něj je, že ho u nich lidé nehledali.

"Když lidé začali chovat hady jako domácí mazlíčky, zaznamenali jsme velký nárůst ohlášených případů partenogeneze," řekl Booth. "Ale běžný chovatel plazů doma nemá krokodýla," dodal.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

11.6.2023 21:10
Největší smysl by partenogeneze dávala u krokodýla mořského, protože jedinci tohoto druhu dokáží v moři uplavat i stovky kilometrů aby kolonizovali nové ostrovy.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist