https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/z-vytridenych-pet-lahvi-v-cr-se-dostane-k-recyklaci-priblizne-polovina-uvedlo-ministerstvo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ze všech PET lahví v ČR se dostane k recyklaci přibližně polovina, uvedlo ministerstvo Aktualizováno

6.6.2024 14:29 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Do recyklačního zařízení se v Česku dostane po třech měsících od vhození do kontejneru na plasty asi čtvrtina PET lahví. Odhaduje se, že ze všech PET lahví uvedených na trh v ČR se jich dostane k recyklaci přes polovinu. Vyplývá to z experimentu ministerstva životního prostředí a společnosti Adastra Lab, který sledoval 100 nápojových plastových lahví vytříděných do žlutých kontejnerů. Některé vytříděné lahve podle nich skončili ale i v přírodě nebo na parkovišti.
 
"Chtěli jsme zjistit, co se stane s PET lahvemi poté, co je vyhodíme do žluté popelnice a kam doputují. Zkusili jsme proto 100 prázdných lahví sledovat," uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

V současném systému se daří vytřídit 75 procent PET lahví.

"V tomto světle experiment ukázal, že ze všech prodaných PET lahví má reálnou šanci na recyklaci jen každá druhá. A to ještě za předpokladu, že i všechny PET lahve, které se dostanou k třídičkám a budou odeslány do recyklačních center, a ne k energetickému využití," dodal.

Ze zjištěných dat vyplynulo, že 39,6 procent PET lahví po třech měsících končí v třídírně odpadů nebo sběrném dvoře. Do recyklačního centra se dostane 19,3 procenta z vytříděných lahví, 11,8 procenta putuje na skládku a zbylých 4,3 procenta na jiná místa, například louku, parkoviště u soukromého domu či okolí benzínové čerpací stanice.

Téměř každá desátá PET láhev skončí v zahraničí, v případě experimentu nejčastěji k recyklaci na Slovensku či ve Francii.

Autoři průzkumu umístili do 100 prázdných PET lahví čipy se sledovacím zařízením, které vhodili do kontejnerů určených na plasty v různých místech ČR. To, kde lahve jsou, poté po dobu tří měsíců sledovali analytici. Po celou dobu projektu neztratili data od 70 kusů.

Firmy vyvážející odpad a část obcí často říkají, že Češi důsledně třídí a v Česku se recykluje velké množství plastu. Ministerstvo avšak uvádí, že k přesnější evidenci toho, co se dělá s různými materiály, a k jejich efektivnějšímu využití pomůže centrálně zálohový systém na PET lahve. Ten by mohl v Česku začít fungovat od roku 2026.

Z dat vyplývá, že materiálově využitelných je necelých 60 procent vytříděných lahví. Podle Hladíka to je i jedna z motivací, aby Česko začalo zálohovat.

Novela ministerstva má zavést v Česku čtyřkorunovou zálohu na PET obaly a konzervy a zřídit 11 000 míst pro jejich sběr, vedle obchodů by se do něj měly zapojit i čerpací stanice. Podle MŽP by zálohování obalů mělo přenést větší finanční zodpovědnost na spotřebitele a zefektivnit systém třídění. Návrh novely zákona o obalech je aktuálně v legislativním procesu. Odpůrci zálohování však upozorňují na nutnost dopravy obalů do obchodů a s tím spojené změny plánování nákupů, nároky na prostor sběrných míst a zachování tvaru nápojových obalů.

"Ministerstvem navrhovaný systém je předražený, má duplicitní logistiku, větší uhlíkovou stopu a je zatěžující pro občana. Obcím navíc jednoznačně navýší náklady na odpadové hospodářství. Sdílíme názory zástupců obcí, krajů, obchodníků, živnostníků a celé řady dalších subjektů a vyzýváme ministerstvo, aby předmětnou novelu stáhlo," uvedl dnes v tiskové zprávě Petr Havelka, výkonný ředitel Asociace českého odpadového hospodářství. K výzvě se v otevřeném dopise Hladíkovi přidali i zástupci odborníků, kteří s novelou nesouhlasí.

Iniciativa pro zálohování v reakci na provedený průzkum uvedla, že současný systém třídění není transparentní, a proto část obalů končí bez dalšího využití. "Zálohový systém zajistí vysokou míru sběru obalů k recyklaci, a především jako jediný umí uzavřít materiálovou smyčku, tedy to, že se z 'petky' stane opět 'petka' a z plechovky plechovka," napsali ve vyjádření.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (15)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

6.6.2024 15:51
No jak vidno spotřebitelé třídí, ale i dost zbytečně.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

6.6.2024 21:57 Reaguje na Slavomil Vinkler
Zatím bohužel ještě stále nezanedbatelná část spotřebitelů PETky a kovové plechovky od nápojů netřídí - v lepším případě je hází do směsného odpadu, v horším je nechávají ležet, kde dopijí (na ulici, v přírodě).
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

7.6.2024 05:21 Reaguje na Majka Kletečková
každé kontejnerové stání má jen určitou kapacitu...když se pořád vymýšlí další " třídění" kam se mají ty další objemy nacpat. Už tak mají lidi kecy, že jim kontejnetová stání kradou parkovací místa.

Na třídění na co si kdo zrovna vzpomene není kapacita.

Nejdříve se musí uvolnit.
Osobně jsem vděčný za to, že na sídlišti máme kompostéry.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

7.6.2024 05:23 Reaguje na Jaroslav Řezáč
a že jsou lidi, kteří se o ně dokážou postarat...ono to není jen o tom, to někam kydnout, ale i o té " provozní" péči.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

7.6.2024 06:59 Reaguje na Majka Kletečková
No ano, to taky. Ale když si pořádně přečtete článek, tak sledované petky dali do kontejnerů na petky a ejhle, ony se objeviky na skládce nebo i v přírodě. Má tedy cenu zálohovat, když vytříděné petky končí jinde?
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

7.6.2024 08:37 Reaguje na Slavomil Vinkler
Ano, to jen potvrzuje, že sběr a třídění odpadu, u kterého není zajištěno jeho následné využití, nedává smysl. Pak se opravdu občany vytříděný plast ze žlutých kontejnerů uloží na skládku, nebo se prožene spalovací pecí, nebo se vyveze mimo území ČR.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

6.6.2024 17:42
Ministr Hladík sledoval sto petflašek.

Budeme zálohovat brzy kdeco,papír od nanuků.....filtr od cigaret.
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

6.6.2024 20:27
Sledovat pouhých 100 lahví je výsměch a hlavně zbytečně vyhozené peníze daňových poplatníků!

Není to statisticky významný vzorek, ze kterého by vůbec mělo smysl něco vyhodnocovat. Je vidět, že ministr Hladík opravdu neví, o čem mluví...
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

7.6.2024 09:31 Reaguje na Jiří Kvítek
Ale ministr ví o čem mluví.Jenom nám to není vždy úplně jasné , co je za tím.Lidovec.A to jsem jednou volil Luxe.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

7.6.2024 05:18
asi bych šel trochu jinou cestou a to, minimalizace produkce maloobjemových plastových obalů.
Odpovědět
Pe

Petr

7.6.2024 21:38 Reaguje na Jaroslav Řezáč
To je ale v přímém rozporu s principem kapitalismu, který naopak potřebuje a vyžaduje maximalizaci produkce (čehokoliv).
Chtít minimalizovat produkci je podobně absurdní požadavek, jako chtít levné energie - v kapitalismu nikdo nemá sebemenší zájem prodávat něco někomu levně, ale naopak maximalizovat zisky.
Odpovědět
Pe

Petr

7.6.2024 22:01 Reaguje na Petr
A produkce PET lehví je skutečně maximalizovaná. Stačí se jen podívat do libovolné prodejny, kolik různých druhů lahví existuje a kolik různých druhů výrobků v nich je (kolik různých druhů výrobků se povedlo vnutit zákazníkům) - a tedy jak obrovská část koloběhu zboží a peněz, tedy v podstatě jak velká část naší ekonomiky, petky ve skutečnosti jsou. Od výrobců a dodavatelů materiálu, přes výrobce vlastních lahví a producenty obsahu lahví, přes reklamní agentury a média, přes velkoobchody a maloobchody ke spotřebitelům. A každý článek tohoto řetězce zaměstnává tisíce lidí a provozuje tisíce aut, která zaměstnávají další tisíce lidí, servisů, dodavatelů pohonných hmot, a tak dále a dále... A všichni ti lidé potřebují svoji výplatu, aby mohli žít, posílat děti do škol a kupovat si zase další (možná právě vaše) výrobky, ze kterých zase vy máte svoji výplatu a tak si můžete dovolit kupovat zase další výrobky...
Jak tohle chceme minimalizovat???
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

7.6.2024 08:06
No, nezlobte se na mě, ale jestli při popisovaném pokusu, ze 100 čipů došlo až u třiceti z nich, k selhání přenosu dat, pokus se nezdařil a není co, tři měsíce analyzovat! V tom případě, by měla být provedena jen analýza příčin selhání. Navíc z té pseudoanalýzy není ani zřejmé, do jakých prázdných PET-ek, a kterého jejich výrobce, byly ty čity instalovány. Ty prázdné lahve si asi sotva někdo koupil. Musely být tedy, osobou zainteresovanou na pokusu, cíleně vloženy do žlutých kontejnerů. Tím by však nemohly skončit pohozeny na ulici, v parku u lavičky, v lese... Stačilo by těmi čipy opatřit jiný výrobek, jiného výrobce, ten výrobek prodat v maloobchodě, zvolit jiný region a výsledky by byly jistě jiné. Používat výsledek tohoto neúspěšného pokusu, jako argument pro dlouhodobý lobbing k přijetí zákonem nařízeného plošného zálohování, a to pouze vybraných nápojových obalů, je celé pochybné.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

7.6.2024 09:37 Reaguje na Tonda Selektoda
Třídění odpadu u nás funguje perfektně,občané už lépe spolupracovat nebudou,snad někdy kontejner blíže k obydlí.Nepořádníky nepředěláme,budou stejní,možná lepší karabáč.Nikdo ze spořádaných občanů nebude nadšeně vracet objemné žoky prázdných neporušených obalů,obchody tyto vícenáklady promítnou do marží,jinak to nejde. Tento ministr se nepovedl.
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

8.6.2024 11:47 Reaguje na Tonda Selektoda
A hlavně:

Láhev s čipem a baterií musí být v dotřiďovací fázi automaticky vyřazena jako nežádoucí příměs.

Pak se divte, že nekončí v recyklaci. To je opravdu profesionální přístup!!!
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist