https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lachtani-nakazeni-vzteklinou-pokousali-na-plazich-kapskeho-mesta-osm-lidi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lachtani nakažení vzteklinou pokousali na plážích Kapského města osm lidí

17.7.2024 21:22 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Osm lidí pokousali na plážích v okolí Kapského Města lachtani nakažení vzteklinou. Úřady doposud registrovaly 11 případů lachtanů jihoafrických se vzteklinou v provincii Západní Kapsko. O případu pokousaných lidí informovala tento týden agentura DPA.
 
Nákaza vzteklinou se dosud u žádného z pokousaných nepotvrdila, uvedly úřady. Všem dotčeným bylo doporučeno, aby podstoupili takzvané postexpoziční očkování proti vzteklině.

Podle místních úřadů jde o první zaznamenané ohnisko vztekliny u těchto mořských savců na světě. Naposledy se vzteklina u lachtanů objevila v roce 1980 v Norsku. Úřady Jihoafrické republiky na problém upozornily už letos v květnu.

"Pozorovali jsme několik lachtanů, kteří vykazovali nezvyklé chování a tak jsme je otestovali. Tři ze čtyř byli na vzteklinu pozitivně testováni," řekl Gregg Oelofse, který je zodpovědný za management přírodního prostředí a pláží v Západním Kapsku.

První případ vztekliny u lachtana jihoafrického potvrdil státní veterinární lékař v Jihoafrické republice 7. června.

Přestože podle Oelofse „není důvod k panice“, návštěvníci pláží jihoafrické turistické metropole by se podle prohlášení města měli držet od lachtanů i lachtaních mršin dál.

Každý, kdo by byl pokousán, by měl okamžitě vyhledat lékařskou pomoc a informovat úřady.

Vzteklina je onemocnění centrálního nervového systému přenášené zvířaty. Obvykle je smrtelné. Viry vztekliny mohou přenášet různí savci, především psi, lišky a netopýři.

Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že na vzteklinu každoročně zemře na celém světě přibližně 59 000 lidí, ačkoli se předpokládá, že počet nehlášených případů v Africe a Asii může být podstatně vyšší.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

17.7.2024 22:05
"Podle místních úřadů jde o PRVNÍ zaznamenané ohnisko vztekliny u těchto mořských savců na světě. NAPOSLEDY se vzteklina u lachtanů objevila v roce 1980 v Norsku".

Čekal jsem bližší vysvětlení, ale z tohoto moc moudrý nejsem-/
Odpovědět

Viktor Šedivý

18.7.2024 13:48 Reaguje na Karel Zvářal
No, buď 1980>2024 nebo Norsko není žádný opravdický svět.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.7.2024 15:11 Reaguje na Viktor Šedivý
Mě tato otázka zajímá hlavně z důvodu častého pokousání psy, neb pravděpodobně nelze zcela vyloučit, že ač byl očkovaný proti vzeklině, nemůže ji přenášet.

Půl hodiny před incidentem třeba našel na zemi netopýra, a sliny má tudíž kontaminované. Po posledním pokousání mě paní z hygieny hnala naočkovat, ale vakcinolog se pobaveně smál, že vzteklina u nás už dlouho nebyla zjištěna... No kua, a to, že je v okolních zemích, neznamená nic? Při své pověstné smůle bych se nedivil, že tím prvním případem budu já, který musí prolézt kdejaký chrást. A druhý vážný důvod, proč jsem tam šel - po delší době mám dobrého obvoďáka a netroufal jsem si odmítnout pokyn svého lékaře.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

18.7.2024 18:04 Reaguje na Karel Zvářal
2015 netopýr na Benešovsku..
Odpovědět
pp

pavel peregrin

19.7.2024 11:51 Reaguje na Karel Zvářal
Vakcinolog se smál své vlastní pitomosti a je to o to horší, že se jedná o studovaného lékaře. Ale nakonec- titul ještě nikdy nikomu nezaručil i moudrost.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

19.7.2024 12:06 Reaguje na pavel peregrin
Děkuji za komentář, jsem rád, že to vidíte podobně. Rzomlouval mi to, že to stojí balík peněz a že se nechávají očkovat veterináři, kteří se psy pracují denně. Ale protože to byla událost před Silvestrem, kdy nález netopýra je nepravděpodobný, nechal jsem si poradit, byť hygienička to viděla jinak. Lékař ale argumentoval svou odborností... Je to už sedmý měsíc, to by už asi projevilo. Loni třeba zemřel Švéd až po roce od pokousání - asi doposud nejdelší zaznamenaný čas.

Všechny psy bez náhubku na volno bych tvrdě trestal pokutou, třeba i deset tisíc! Ty pocity po tom nejsou vůbec příjemné, kor když se rána nehojí, mokvá a odporně páchne...
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

19.7.2024 12:15 Reaguje na Karel Zvářal
Ony ty psí k-y poznají, podobně jako vlci, hendikepovaného jedince. Koušou vždy do stejného místa (pravé lýtko), neb nohy po borele a s neuropatií "tahám", což se dost liší od normální chůze. Čagan do ruky nebo sprej - ale to bývá otázka okamžiku...
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

19.7.2024 16:16 Reaguje na Karel Zvářal
Veterináři se vakcinovat nenechávají kvůli profesi.Jistě turisté do oblastí,kde riziko je.Ale byli povinně patologové,veterinární a virologie,vyšetření na vzteklinu,inf.materiál.Lékař jistě byl odborník,ale ne pánbůh,toto vědět nemusel.
Ten Švéd byl asi v zahraničí,toto neznám.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

19.7.2024 17:00 Reaguje na Emil Bernardy
To mi řekla ta paní z hyieny a zopakoval p. MUDr.Vakcinolog, detaily neznám. Někde jsem to zahlíd (už předtím) ve zprávách, také to bylo celkem stručné.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist