Otakar Pražák: Co je na Soutoku dovoleno pánovi, není dovoleno kmánovi
Učebnicovým příkladem je počínání úředníků Agentury ochrany přírody a krajiny včetně Ministerstva životního prostředí na Soutoku, kteří se za každou cenu snaží prosadit své představy a zadaný politický úkol.
Příklad č. 1
Od r. 2007 je Soutok součástí evropsky významných lokalit Niva Dyje a Soutok – Podluží v rámci programu NATURA. Podle ustanovení § 45c odst.5, zákona č. 114/1992 Sb., mělo Ministerstvo životního prostředí upozornit vlastníky pozemků v evropsky významných lokalitách, formou veřejné vyhlášky podle § 25 správního řádu, že jejich ochrana na dotčeném pozemku může být zajištěna smluvně. Ministerstvo však tuto zákonnou povinnost zcela ignorovalo.
Ani v r. 2023 nebyl záměr vyhlášení CHKO Soutok projednán v součinnosti s vlastníky pozemků, a to v rozporu s ustanovení § 39 odst.(1) zákona č. 114/1992 Sb., které zcela jasně stanoví, že ochrana evropsky významných lokalit je zajišťována přednostně v součinnosti s vlastníky pozemků, tedy i těch pozemků, které mají být vyhlášeny za maloplošné či velkoplošné zvláště chráněné území. K 30. 9. 2017 bylo smluvně chráněno celkem 36 evropsky významných lokalit. U všech to šlo, pouze u Soutoku nikoliv. Pseudoargument Ministerstva životního prostředí, kdy jeho úředníci stále dokola poukazují na velký počet vlastníků, zákon nezohledňuje.
Příklad č. 2
V listopadu r. 2020 byla uzavřena tzv. Rámcová dohoda mezi Lesy ČR, s.p. a Agenturou ochrany přírody a krajiny. V ní se lesníci zavázali, že na ploše 700 ha dubových porostů na Soutoku (v naturovém území) postupně odstranění 40 % vzrostlých stromů, aby se tak vytvořilo vhodné prostředí pro jednu skupinu bezobratlých – saprofytických brouků. Tím vhodným prostředím má být prosvětlený les, kde v bylinném patře budou nahrazeny husté porosty kopřiv monokulturou babyky. Ve velmi krátkém čase vymizí z takto prosvětleného lužního lesa některé chráněné druhy obojživelníků a také hub, vázaných svým výskytem na zastíněná a vlhká stanoviště zapojených dubových porostů. Pikantní je na celé záležitosti skutečnost, že tohle všechno se obešlo bez naturového hodnocení a udělení výjimek z ochranných podmínek chráněných druhů obojživelníků a rostlin.
Vzpomínám si, když jsem jednomu zahrádkáři v Břeclavi, jehož pozemek se ocitl nějakým nedopatřením v naturovém území, vyřizoval stanovisko Krajského úřadu Jihomoravského kraje k záměru vybudování králikárny na jeho zahradě. Krajský úřad nařídil zpracování naturového hodnocení záměru, za které zahrádkář zaplatil 11 000,-Kč.
Dalším ukázkovým příkladem je záměr vybudování obchvatu Břeclavi. Ředitelství silnic a dálnic počítalo se zahájením stavby v roce 2021 či o rok později. Právě v tu dobu měla nabýt účinnosti takzvaná kompenzační opatření. Trasa budoucího obchvatu vede zčásti územím chráněným soustavou Natura. Vykácený pás lesa ve vzácných přírodních lokalitách Niva Dyje a Soutok – Podluží bylo potřeba nejdříve nahradit na jiném území, a zajistit tak ochranu a životní podmínky pro chráněné druhy rostlin a živočichů. Teprve až se ukáže, že jsou náhradní opatření funkční, může se kopnout do země. Píše se rok 2024 a stavba obchvatu je v nedohlednu.
V případě prosvětlování porostů lužního lesa na Soutoku bez udělených výjimek je zřejmé, že Agentura ochrany přírody a krajiny nahnala Lesy ČR, s.p. takzvaně „v polobotkách do vody“, protože převážnou část odpovědnosti za nepovolený zásah do naturového území a biotopů chráněných druhů rostlin a živočichů ponese jmenovaný státní podnik.
Příklad č.3
Lanžhotský spolek Soutok Moravy a Dyje z.s. podepsal dne 20. 11. 2023 s Ministerstvem obrany smlouvu o koupi bunkru (za celkovou částku 370.500,-Kč), který byl součástí pevnostního systému vybudovaném v letech 1935–38 na území Československé republiky. Prakticky ve stejném období Agentura ochrany přírody a krajiny sděluje Ministerstvu obrany, že: „Bunkr leží na území aktuálně vyhlašované chráněné krajinné oblasti Soutok, a konkrétně by měl být zařazen do I. zóny odstupňované ochrany přírody. Pozemek p. č. st. 1762 byl také zařazen do nově vznikajícího maloplošného chráněného území, národní přírodní rezervace (dále jen NPR) Lanžhotské pralesy. Vyhlašovací proces NPR byl ze strany MŽP oficiálně zahájen v říjnu 2019 a platí zde předběžná ochrana“. Lež jako věž, protože předběžná ochrana platí pro vyhlašovaná zvláště chráněné území nejdéle dva roky, a ani o den déle (§40 odst.5, zák.č.114/1992 Sb.). Agentura ochrany přírody a krajiny ve své sdělení dále uvádí: „Jak v případě prvních zón CHKO, tak v případě NPR se jedná o území, která jsou z pohledu ochrany přírody a krajiny velmi významná“.
Ochranou přírody se zabývám po větší část svého života, a nedovedu si představit, čím může být bunkr tak výjimečný. Přesto do celé transakce „hodilo vidle“ Ministerstvo financí, které dne 23. 4. 2024 neschválilo převod předmětného majetku ve prospěch spolku Soutok Moravy a Dyje z.s., přesto, že již zaplatil Ministerstvu obrany zálohu ve výši 10.000,-Kč.
Veřejná projednání záměru vyhlášení CHKO Soutok proběhla v Lanžhotě v závěru léta 2023, a poté o rok později. Zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny ujišťovali občany Lanžhota, že pro ně vyhlášení CHKO Soutok nic neznamená, a nic se jim zakazovat nebude. Uvedený příklad svědčí o tom, že realita je úplně jiná.
Příklad č.4
Podle § 40 odst.4, zákona č.114/1992 Sb. bylo povinností Ministerstva životního prostředí rozhodnout o došlých námitkách proti záměru vyhlášení CHKO Soutok do 60 dnů od uplynutí lhůty pro uplatnění námitek. Námitky podalo minimálně 50 fyzických a právnických osob, přičemž ani jedna z nich nebyla v zákonem stanovené termínu vyřízena. Při veřejném projednání v Lanžhotě se ministerský úředník vymlouval na nedostatek úředníků. Tuto, téměř trapnou okolnost, však zákon nezohledňuje!
Příklad č.5
V rámci probíhajícího správního řízení o záměru vyhlášení CHKO Soutok není Agentura ochrany přírody a krajiny účastníkem řízení ve smyslu správního řádu. Výkon státní správy v oblasti ochrany přírody vykonává tato organizace pouze na území chráněných krajinných oblastí a území maloplošných zvláště chráněných území v kategorii národní, pokud se nenachází v národním parku. Z výše uvedeného však vyplývá, že svým vystupováním a zasahovaní do průběhu správního řízení o záměru vyhlášení CHKO Soutok hrubě porušuje uvedená instituce zákon o správním řízení. Vůbec se však tomu nedivím. Převažujícími zaměstnanci uvedené organizace jsou většinou biologové specializovaných oborů, kteří se velmi neradi věnují úřednické práci. Stále v nich převládá přesvědčení, že na správách chráněných krajinných oblastí a národních parků mají vykonávat jinou práci, než běžnou a společensky ne zrovna uznávanou úředničinu. Mnohé z nich znám osobně a nestačím se divit k jakým praktikám se uchylují jenom proto, aby splnili politický úkol jednoho ministra a jeho podivné administrativy.
Přečtěte si také |
Otakar Pražák: Na Soutoku dělají úředníci hrubé chybyMožná, že proto také Senát Parlamentu České republiky přijal dne 20. srpna 2024 usnesení k petici „Proti návrhu na vyhlášení chráněné krajinné oblasti (CHKO) Soutok“, kterým doporučuje Ministerstvu životního prostředí, vzhledem k dořešení sporných bodů při řízení o vyhlášení CHKO Soutok, odložit plánovanou účinnost předpisu o zřízení CHKO Soutok o půl roku, tedy z 1. 1. 2025 na 1. 7. 2025, a to vzhledem k počtu podaných námitek.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (91)
Michal Ukropec
27.8.2024 05:40Jaroslav Řezáč
27.8.2024 07:15 Reaguje na Michal UkropecJiří Wenzl
27.8.2024 07:30 Reaguje na Jaroslav ŘezáčZbyněk Šeděnka
27.8.2024 11:07 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJaroslav Řezáč
27.8.2024 11:49 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaZbyněk Šeděnka
27.8.2024 16:02 Reaguje na Jaroslav ŘezáčViktor Šedivý
28.8.2024 08:16 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaJaroslav Řezáč
27.8.2024 11:54 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJiří Wenzl
27.8.2024 12:10 Reaguje na Jaroslav ŘezáčBřetislav Machaček
27.8.2024 09:33například AOPK. Při zřizování je podmínkou patřičné vzdělání i bez praxe
v oboru a zkušenostech z práce úředníka. Zpočátku jde o oťukávání a po pár měsících přijde na řadu pocit neomylnosti a nadřazenosti. Nepřipouštějí rady a připomínky praktiků a obklopí se pouze stejnou sortou lidí, jako jsou oni. Vznikne parta papírově vzdělaných ,neomylných a arogantních úředníků, kteří se cítí neomezenými vládci nad přírodou a lidmi v okolí. Zažil jsem na vlastní kůži rozhovor se dvěma takovými mudrlanty a pochopil, že případné oficiální jednání nemá smysl. Předem měli totiž jasno a mé
připomínky odpálkovali tím, že nemám patřičné vzdělání v oboru. To, že
se časem ukázalo, že pravdu jsem měl já, je už bohužel bezvýznamné a
zpackaný projekt zpackaným zůstane. Nemám už sil na to, jít do sporu
s už ve svých úřadech "zabydlenými" tehdy nováčky, protože mne jejich
chování znechutilo již tehdy. Míra sebevědomí byla u nich větší, než
mít alespoň snahu vyslechnou oponentní názor a zapřemýšlet nad ním.
Víra v neomylnost je výsadou mládí, které si myslí, že názory starších
jsou dávno přežité a praxi lze zcela zapudit novými postupy vyčtenými
ze skript profesorů teoretiků. Ano, dvojí metr existuje všude a nejen
na Soutoku. Někomu zakážou po 100 letech tábořit v lomu a druhému
povolí zvýšit ubytovací kapacitu na trojnásobek včetně bazénu a místo
louky i parkoviště. Je to možná i o výši všimného, když na otevření
hotelu bylo pozváno celé vedení CHKO, včetně rodinných příslušníků.
My je na potlach v lomu ani pozvat nemohli, protože nám byl zakázán.
Arogantního chování jsem si užil vrchovatě i jinde a některým moc
opravdu zachutnala přespříliš. Zapomněli na lidskost a zdůvodňují vše
nesmyslným výkladem špatného zákona. No a zákony jsou záměrně takové,
aby umožnily výjimky pro "některé" a pro jiné nikoliv. Takže mi třeba
až tak moc nevadí status území jakým bude CHKO, či NP, ale vadí mi to
vedení těchto úřadů. Na nich bude záležet, zda budou mít jeden metr
a nebo metrů několik podle tlaku, který na ně bude vyvíjen. Nepovolíš
mému kamarádovi hotel v CHKO? Tak končíš ve funkci a tvůj nástupce to
povolí. Co dotyčný udělá je o charakteru jednotlivce a nikoliv o tom
statusu ochrany daného území. Vždy záleží na lidech ve vedení a o to
jde, kdo o zřízení nejvíc usiluje, aby tu moc získal. Podle informací
od místních se šuškají jména budoucího vedení a to, že je lidé znají,
v nich vytváří i ten odpor ze zřízení samotného CHKO. Oni totiž tuší,
že prosadí i to, o čem takticky mlčí a až budou moci o tom rozhodovat
pouze oni. Držím místním palce, ale to je tak vše, co mohu!
Slovan
27.8.2024 11:38Viz. seriál článků:
https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/lukasn-cizek-informacni-valka-o-luzni-les-i-proti-nam-a-za-nase-penize
Jiří Wenzl
27.8.2024 12:05 Reaguje na SlovanSlovan
27.8.2024 13:24 Reaguje na Jiří WenzlTento vzniklý biotop pak bude dle Pražáka znamenat jakousi zkázu… vždyť je to k smíchu. Je to přesně naopak.
“Z jejich přírodního bohatství už 150 let ukusuje moderní lesnictví, které téměř dokonalo proměnu světlých hájů a rozvolněných luhů s pestrým podrostem na stejnověké plantáže plné invazních rostlin.“
Jiří Wenzl
27.8.2024 13:57 Reaguje na SlovanInvazívní rostliny se jistě budou bát, až se ocitnou na světle.
Břetislav Machaček
27.8.2024 16:35 Reaguje na Jiří Wenzlpo stínících vrbách a topolech obsadila křídlatka, netykavka žláznatá a dokonce pajasan. Ani jedno bobrům nechutná a jakýkoliv semenáč vrby, osiky, či topolu je ihned zkonzumován bobry. Světlý les
je pozvánkou pro tyto invazivní druhy a prací
pro jeho zastánce. Spásači z obory jsou dnes
nežádoucí a kdopak to bude spásat, že by zase
zubři a pratuři? Kdyby se alespoň postarali o
ty stávající lužní louky a staré suché solitéry
nahrazovali novou výsadbou. Jsem zvědav, kdo
bude ve vedení CHKO, zda to nebudou ti broukaři
a zastánci bezzásahu, opěvující i požáry, čehož
se místní obávají nejvíce.
Slovan
27.8.2024 18:30 Reaguje na Jiří WenzlJiří Wenzl
27.8.2024 22:15 Reaguje na SlovanPod Pálavou, tam tento výraz po vyloučení hospodaření kvůli budoucí výstavbě VDNM tento název jisté opodstanění měl.
Slovan
29.8.2024 09:05 Reaguje na Jiří WenzlKarel Zvářal
27.8.2024 18:45 Reaguje na Jiří Wenzl700ha je ukázková nenažranost. Bohatě stačí vytvořit 10x 5-7ha prosvětlené porosty, kde uvažované biologické děje budou probíhat. Změní se naprosto mikroklima lesa, jiným druhům hmyzu to vyhovovat nebude. A ano, souhlas s větší péčí o solitery a založení nových.
Jarek Schindler
28.8.2024 05:27 Reaguje na Slovanhttps://www.facebook.com/robertslachtaofficial/videos/392633317222635/
Slavomil Vinkler
28.8.2024 09:22 Reaguje na Jarek SchindlerKarel Zvářal
28.8.2024 10:26 Reaguje na Slavomil VinklerJiří Wenzl
28.8.2024 12:48 Reaguje na Slavomil VinklerJiří Wenzl
28.8.2024 13:03 Reaguje na Jiří WenzlJarek Schindler
29.8.2024 11:24 Reaguje na Jiří Wenzlkategorii ÚHUL-Vodou obohacena (jasanová)ekologická řada
(L) a jde o lužní společenstva na nivních náplavech.
Na druhou stranu pěkný článek od Petra Maděry-Lužní lesy na soutoku řek
Moravy a Dyje, kde píše :
"Závěrečným stadiem fluviální sukcesní
série v široké nížinné údolní nivě je lužní les, který botanik, fytocenolog a lesnický typolog prof. Alois Zlatník rozčlenil na několik základních typů. Na čerstvých říčních sedimentech jesepních částí meandrů se vyvíjejí společenstva vrbin (vrby bílé). Po protržení meandru vzniká mrtvé rameno (poříční jezero), kde voda stagnuje, proto je chudá na kyslík,
a do porostů vrb se postupně dostává olše lepkavá (Alnus glutinosa). Taková společenstva řadil A. Zlatník do olšových vrbin S postup-
ným zazemňováním jezera klesá hladina
podzemní vody a předchozí společenstva
se proměňují v tvrdý luh, dubové jaseniny (Querci roboris-fraxineta). Tento typ lesa v přirozené nivě převládá, nacházíme ho
téměř na dvou třetinách plochy. Jde stále o společenstvo s významným zastoupením vlhkomilných bylin v podrostu a relativně vysoko položenou hladinou podzemní vody, neklesající níže než 1,5 m pod povrch. V nejvyšších částech nivy, kde se vyskytují záplavy jen výjimečně a kde je hladina podzemní vody hlouběji, pronikají do společenstev lužních lesů hajní prvky , z dřevin habr obecný (Carpinus etulus), lípa srdčitá (Tilia cordata) a javor babyka (Acer campestre) a tento
suchý typ lužního lesa byl pojmenován
jako habrojilmové jaseniny (
Ulmi-fraxineta carpini).
Tak jde o lužní les pane Wenzl nebo Zlatník podle vás nevěděl o čem mluví?
Jiří Wenzl
28.8.2024 14:24 Reaguje na Slavomil VinklerSlovan
28.8.2024 09:37 Reaguje na Jarek SchindlerJiří Wenzl
28.8.2024 13:14 Reaguje na SlovanKarel Zvářal
28.8.2024 13:33 Reaguje na Jiří WenzlV dokupořadu Hľadám Dunaj vcházel autor (Braňo M.) do lužního lesa, který je poměrně hustý, resp. světla je tam v létě málo. Tvořen převážně topoly, což není hosp. cenná dřevina. A co se týká řídkých lesů v okolí Mikulčic - nebude to tím, že dřevem topili, a dávali přednost výhřevnějšímu?
Jiří Wenzl
28.8.2024 14:06 Reaguje na Karel Zvářalto je 20 % ( lze zjistit expozimetrem). Cílem lesního hospodáře je maximalně využít půdní a klimatický potenciál stanovistě tak, aby sluneční záření bylo maximálně využito k produkci dřevní hmoty. To vyjadřuje zakmenění porostů číslovkou 10 ( plné zakmení), s tím souvisí maximální horizottální a vertikální zápoj korun stromů. Pokud chceme mít lesy řídké a světlé, pak musí lesy projít parkovou úpravou, což ovšem už není záležitostí lesníků, ale zahradních architektů sdružených ve Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu. Ostatně - i ti jsou krom přirodovědců zainteresováni ve vyhlášení CHKO Soutok.
Karel Zvářal
28.8.2024 16:22 Reaguje na Jiří WenzlSlavomil Vinkler
28.8.2024 17:56 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
28.8.2024 18:09 Reaguje na Slavomil VinklerJarek Schindler
3.9.2024 10:12 Reaguje na Slavomil VinklerJarek Schindler
29.8.2024 11:38 Reaguje na SlovanSlovan
29.8.2024 17:04 Reaguje na Jarek SchindlerKarel Zvářal
29.8.2024 17:25 Reaguje na SlovanSlovan
30.8.2024 14:20 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
30.8.2024 16:16 Reaguje na SlovanM.Amazonie JE prosvětlovaná na více místech díky OKRAJOVÉMU efektu. Životní cykly hmyzu jsou krátké, v řádech několika let, takže tam nachází prosluněné kraje mýtních porostů, které splňují mikroklimatické podmínky různých druhů hmyzu. A nejen hmyzu, celá škály lučních/ stepních druhů ptáků a savců.
48.6532500N, 16.9468142E
To je "překvápko", co?-) Když někdo nechce vidět, je to mnohem horší, než když nemůže. Jinak provozní slepotu považuji za zásadní diskvalifikaci pro někoho (LČ), kdo se chce považovat za vědce. Takto diverzifikovanou "džungli" uvidíte málokde.
JH
30.8.2024 17:50 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
30.8.2024 18:18 Reaguje na JHSlovan
31.8.2024 13:40 Reaguje na Karel ZvářalJen u otevřených lesů se mimochodem bavíme o ztrátě 96% jen mezi roky 1938-2009.
https://www.janmiklin.cz/files/soutok/tragedie_hmyzu.pdf
https://www.janmiklin.cz/files/soutok/nejohrozenejsi_obyvatele_luhu.pdf
Karel Zvářal
31.8.2024 15:15 Reaguje na SlovanUKAŽTE, kde ve světě takový "rozvolněný luh" je - o TOM je tu řeč! Je fantasmagorií chtít tak nehoráznou plochu, když lesy musí na podobné experimenty vydělat. Opakuji, stačí desetina a dosáhne se stejného efektu. Samozřejmě, že jsem pro biotopové stromy, ale také v omezeném rozsahu (2-3/ha) v normálním lese, 50-70 ha mýťáků bych na 10ti vytipovaných 5-7 ha plochách nechal samovývoji. Nedivím se místním, že tomuto predátorsko- uchvatitelskému stylu netleskají.
Karel Zvářal
31.8.2024 16:11 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
31.8.2024 18:42 Reaguje na Karel ZvářalSlovan
1.9.2024 08:28 Reaguje na Karel ZvářalTakže je zřejmé, že pokud se Lužní les prosvětlí, pak se z principu jedná o světlý lužní les. Lužní proto, že nadále splňuje základní podmínku pravidelných záplav a vysoké hladiny spodní vody. Světlý proto, že také splňuje základní podmínku, tedy, že je v něm dostatek světla. Ani nemusím chodit do světa, protože přesně tohle v minulosti definovalo Soutok o kterém je řeč.
https://ziva.avcr.cz/files/ziva/pdf/o-vegetacni-promenlivosti-a-puvodu-soucasnych-luzn.pdf
Dojednaná plocha (700 ha) je 5,39% rozlohy EVL Soutok – Podluží a EVL Niva Dyje (tam se ty zásahy budou provádět).
Opravdová nehoráznost…
Přitom v dobách dřívějších byl přesně tento biotop (člověkem vytvořený - vždyť zrovna vám by se to mělo naopak líbit!) na většině plochy současného Soutoku. Dnes tak již téměř není. Jedná se o malý návrat do minulosti, do dob před moderním lesním hospodářstvím a cílená podpora pro druhy, které dlouhodobě jinak mizí. Protože zatímco vy se tam jednou za čas jedete podívat na opeřence, jiní daný problém o kterém je řeč reálně zkoumají a ti bijí na poplach. Soutok je specifický a tak by se k němu mělo i přistupovat. Pokud tedy nechceme o tu jedinečnost přijít.
Jarek Schindler
3.9.2024 12:04 Reaguje na SlovanJarek Schindler
3.9.2024 10:10 Reaguje na Slovanjako habrojilmové jaseniny. Podle vás asi také nevěděl o čem mluví? Zbytek níže, tady je již málo místa.
Emil Bernardy
28.8.2024 14:11Majka Kletečková
1.9.2024 20:37Emil Bernardy
2.9.2024 07:37 Reaguje na Majka KletečkováEmil Bernardy
2.9.2024 09:01 Reaguje na Emil BernardyKrajina mých skautských táborů po roce 1968 je nepřístupná,zaplevelená dvoumetrovýma kopřivama,zpustlá.Toto je ta ochrana.Ochrana před lidmi,kteří tu pobývali a o přírodu s láskou pečovali.
A tu blábolení tu o biotopech a biodiverzitě ..... že ta mrcha příroda se nechová podle našich představ, spíš by poradil psycholog,či psychiatr.
Jarek Schindler
3.9.2024 16:09 Reaguje na Majka KletečkováZ dilny AOPK vyšel: Souhrn doporučených opatření pro evropsky významnou lokalitu Soutok - Podluží, CZ0624119
No a co se tam píše:
Předměty ochrany a jejich cílový stav: Stanoviště
Stav předmětu ochrany při zařazení EVL do Evropského seznamu:
Jen dobrá hodnota, významná hodnota, vynikající hodnota. (Nic co by nasvědčovalo vašemu blábolu o současné nekvalitní péči tam nenajdete.)
Cílový stav předmětu ochrany: Většinou " zachování rozlohy a kvality biotopu ve stavu jako při vyhlášení EVL a případně jeho rozšiřování na vhodných místech.
Druhy: Stav předmětu ochrany při zařazení EVL do Evropského seznamu: tesařík obrovský -stálá populace, dobré zachování, celkové hodnocení: dobrá hodnota. lesák růmělkový- stálá populace, vynikající zachování, vynikající hodnota, páchník hnědý- stálá populace, vynikající zachování, vynikající hodnota.
Cílový stav předmětu ochrany: Většinou: Zachování stavu předmětu ochrany, jako při vyhlášení EVL.
Tak kde máte tu nekvalitní lidskou péči? Je opravdu pravda, že jak píšete jsou obce s MŽP na vyhlášení CHKO dohodnuté? Atd.
JH
3.9.2024 22:02 Reaguje na Jarek SchindlerEmil Bernardy
5.9.2024 07:22 Reaguje na JHEmil Bernardy
5.9.2024 15:36 Reaguje na JHJH
5.9.2024 17:12 Reaguje na Emil BernardyJarek Schindler
5.9.2024 18:30 Reaguje na JHJH
5.9.2024 23:14 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
6.9.2024 06:48 Reaguje na JHEmil Bernardy
6.9.2024 07:31 Reaguje na Jarek SchindlerJH
6.9.2024 10:16 Reaguje na Jarek SchindlerEmil Bernardy
6.9.2024 07:30 Reaguje na JHJH
6.9.2024 10:14 Reaguje na Emil BernardyKarel Zvářal
7.9.2024 15:28 Reaguje na JHJarek Schindler
3.9.2024 12:51Tak třeba " Lužní lesy na soutoku Moravy a Dyje — oáza vzácných hub
Vladimír Antonín ( taky z Živy): K největším negativním zásahům
do porostů docházelo zřejmě ve středověku,kdy se zde páslo a těžilo se dřevo s velmi krátkou obmýtní dobou. Lichtenštejnové sice postupně pastvu z lesů vyloučili, ale ke zlomu došlo až v r. 1873, kdy vyhráli spor o pastvu s obcí Lanžhot. Od té doby došlo v současných „pralesních“ rezervacích jen k omezeným zásahům".
Není to zajímavé ?Jeden mluví o "zlatém věku" středního světlého lesa a druhy o největších negatívních zásazích.
U nás nejsou přirozené žádné lesostepní doubravy. Vždy to po většině byl , před příchodem člověka, zapojený les. Mě nevadí krajina vytvořená člověkem. Vadí mi když se na jednu stranu mluví o lesních plantážích ( duby v řádcích jaksi nevadí) a na druhou stranu park je to nejlepší. Ono se stačí podívat do materiálu AOPK a člověku musí být jasné, že papír snese vše. Ty malovánky jak se z vysokého lesa udělá krásný řídký les na věčné časy jsou krásné tak pouze pro oblbování lidí. Opravdu si někdo má podle toho myslet, že to tak jde?
No a duby? Na jednu stranu najdete třeba to, že je vyjímka v minimální velikosti paseky. Díky dubům je možné udělat paseku 2 ha a to z důvodu, že dub je světlomilná dřevina a v zastíněných okrajích pasek moc neroste a na druhou stranu tentýž dub se má zmlazovat a to i přes buřeň v nějakém světlém lese? To je docela nesmysl. Jo ubývají tam staré duby. Nejsou to ale hlavně ty soliterní duby v loukách? No a nemůže být důvodem, pan Čížek to samozřejmě nezmiňuje, třeba to, že je tam těch tesaříků obrovských moc? On ten tesařík ty duby, ať se to líbí nebo nelíbí, prostě poškozuje. A všeho moc škodí dvakrát. Udělali ochranáři něco pro to aby měly tyto soliterní stromy do budoucnosti náhradu? To, že si někdo myslí. že vezme strom z porostu, prosvětlí okolí a bude vystaráno ještě neznamená, že to tak funguje. Možná jen na tom ochranářském cáru papíru z dílny AOPK co se nazývá Ochrana Soutoku- Příčiny ohrožení a návrhy opatření. Obrázky vypadají úžasně a Kletečková určitě zatleská. Akorád papír není praxe, že?
JH
6.9.2024 13:08 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
6.9.2024 18:56 Reaguje na JHJH
6.9.2024 20:43 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
7.9.2024 14:28 Reaguje na JHNikde jsem nenapsal, že světlý les nejde vytvořit. Podle mě jde. Jen se musí a to hlavně z důvodu jeho stability pěstovat jak se říká od píky jako světlý les. To znamená na hektar vysadíte 120-150 odrostků dubu a budete je pěstovat jako solitery s všemi přednostmi soliterů. Akorát se tam nic moc kromě babyky, pajasanu asi zmlazovat nebude a zaroste to bezem, lískou, kopřivami , ostružiníkem atd. V takovém lese můžete po pár letech i pást, tedy jestli do té doby bude co pást.
JH
7.9.2024 20:25 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
8.9.2024 12:21 Reaguje na JHJH
8.9.2024 14:43 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
8.9.2024 20:05 Reaguje na JHNe LHP je soubor závazných a doporučených opatření vycházejícize stavu lesa a vyhlášek a zákonů. Dělá jej specializované pracoviště UHUL. To o poušti vyplynulo v reakci na vaše kecy o různém prostředí, takže brzděte.
Ona snad nemá ta příroda i v hospodářských lesích dost prostoru k realizaci? Jinak ani ta příroda neumí žádný odolný les. Je ji to tak nějak jedno jestli něco uschne nebo to poláme vítr. Příroda má času dost.