Otakar Pražák: CHKO Soutok – promarněná šance
Kapitolou samou pro sebe je velmi komplikovaná a mnohdy kontroverzní ochranářská legislativa, kterou se mají obyčejní lidé řídit. Často si s ní neví rady ani renomovaní právníci, natož občané či starostové obcí. Vždyť i sami úředníci veřejné správy často chybují, protože ve změti paragrafů, týkající se ochrany přírody, ztrácejí přehled.
Ve sdělovacích prostředcích se poměrně často objevují zprávy o střetech správ národních parků se zástupci místních samospráv. To by nebylo až tak nepochopitelné. Každá strana má své představy. Zaráží však skutečnost, že stále častěji se za zájmy ochrany přírody skrývají úzké až sobecké zájmy specializovaných biologů, což ve svých důsledcích vede k upřednostňování vybraných skupin rostlin a živočichů nad vším ostatním.
Za největší nešvar považují skutečnost, že případné spojence si státní ochrana přírody odrazuje svými rigidními, neústupnými a mnohdy dokonce nepřátelskými postoji. Lidé se kterými ochránci přírody jednají jsou mnohdy zvolení představitelé veřejné správy, vlastníci hájící svá legitimní práva, ředitelé firem, nebo docela obyčejní lidé, které není možné urážet a napadat.
V případě Soutoku vidím největší problém v podceňování a očerňování práce lesníků, kteří mají jako jediní ty nejlepší a dlouhodobé zkušenosti s pěstováním lužního lesa. Je dehonestující a frustrující když lesní hospodář, s letitou zkušeností pěstování lesa na Soutoku, je povinen poslouchat rady a pokyny úředníka z Agentury ochrany přírody a krajiny, který nikdy žádný les nevypěstoval.
Výše uvedená konstatování se plně projevují v případě záměru vyhlášení CHKO Soutok. Na počátku devadesátých let všichni starostové dotčených obcí souhlasili s rozšířením CHKO Pálava, dokonce také Okresní úřad v Břeclavi. Psal se rok 2010 a žádná obec se pod souhlas s vyhlášením CHKO Soutok nepodepsala. Jsme v druhé půli roku 2024 a obce ve svých zastupitelstvech projednávají „Memorandum o vzájemné spolupráci s cílem společného postupu v záležitostech ochrany přírody a krajiny na území těchto obcí“. Jedná se o obce, kterých se záměr vyhlášení CHKO Soutok bezprostředně dotýká.
Možná, že jde o úplně novou strategii ochrany přírody, ve které budou mít obce rozhodující slovo a také potřebnou zodpovědnost, kterou postrádá záměr vyhlášení CHKO Soutok. Již nyní se vychloubá Ministerstvo životního prostředí a Agentura ochrany přírody a krajiny řadou velkolepých projektů, aniž by starostům dokázali sdělit, co se stane, když se některý z nich nepovede, a kdo za neúspěch ponese zodpovědnost. Viníci již nebudou ve svých úřadech a na jejich jména se zapomene. Naproti tomu na osvícené starosty obcí, kteří se v ochraně přírody nebáli jít novým směrem a něco dokázali, se bude dlouho s úctou vzpomínat.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (21)
Martin Juchin
27.9.2024 07:511) totálně chaotická,. nepřehledná a protichůdná legislativa
2) arogance úřední moci
3) sobecké zájmy úzce specializovaných skupin (někde vítězí žabičkáři, jinde kytičkáři, případně broučkaři)
Úmyslně nadsazuji, ale chyť se za nos, milá ochrano přírody v čele s MŽP.
Karel Zvářal
27.9.2024 07:58 Reaguje na Martin JuchinJaroslav Řezáč
27.9.2024 09:12 Reaguje na Martin JuchinPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Antonín Hostina
27.9.2024 08:51V roce cca 1995 ochránci přírody AOPK oplotili na Soutoku dva pralesy betonovým ploten. Z krásného kusu přírody udělali bezzásahovou - bezúdržbovou lokalitu. Dneska je to oblast bez života s místy vážně poškozeným plote, který nikdo neudržuje. A když jsme vyslovili ústní žádost o podporu při čištění koryta řeky od sedimentu, bylo nám řečeno, "čím více bláta, tím vyšší hladina řeky. Kdo se ještě diví, že se nedůvěra k ochráncům přírody. Někdy mám dojem, že nejde ani o obavu k ochraně přírody, ale k lidem, kteří ji prosazují. Ochrana by měla vycházet z potřeby místních občanů. Nejsem profesionál přes ochranu přírody, a tak mé pocity a názory nemusí být správné. Tak to vidím z mého pohledu. Lesu zdar.
Slavomil Vinkler
27.9.2024 09:05 Reaguje na Antonín HostinaPokud pokládáte za dobré hospodaření LČR maximální ekonomii lesa, dosahovanou těžbou, frézováním paseky a údržbou výsadby herbicidem, tak ano, je dobré.
Na druhou stranu je stejně špatně bezzásah, prosazovaný aktivisty.
Neboť soutok je parkový les, vytvořený starými lesníky na příkaz knížepána, jako jeho lovecký park. A plnil funkce jak lovecké tak estetické a i ekonomické. Proto je třeba zachovat tyto funkce všechny a ne jen ty dřevoekonomické. Momentální stav upřednostňuje ty dřevoekonomické.
Břetislav Machaček
27.9.2024 10:48 Reaguje na Slavomil Vinkler100 let při jeho obměně, tak se naopak zamyslete nad jeho používáním v NP a například v REZERVACI v Milovicích. Tím velkým písmem upozorňuji jednak na klamavý název obory a na to, že tam je herbicid dokonce doporučován odborníky. To je
jiná příroda, že tam nevadí a v LČR ano? V obou případech
je herbicid náhradou za pracnou ruční likvidaci buřeně a invazních druhů. Rozdíl je ale v tom, že LČR tak konají na
dané lokalitě jednou za 100 let a nový porost se už pak s
buření vypořádá sám. V Milovicích se tak ale bude dít
opakovaně a to má být "REZERVACE"? Po LČR stát požaduje
zisky, aby mohl dotovat neziskové NP a i ty Milovice.
Pokud ale LČR zisk nevytvoří, tak bude stát ty NP a jiné
neziskové projekty dotovat jak? Jsou ochotni lidé jako
vy na Soutoku likvidovat buřeň ručně, aby nemusela
být použita chemie? Zkuste na to odpovědět, zda budete
nezištně chránit Soutok před chemií? Já jsem si v mládí
o dovolené takto přivydělával a víte že se té chemii už
v dnešní době nedivím a jednou za 100 let bych ji na dané lokalitě dokonce toleroval. Levná a nebo dobrovolnická
pracovní síla je dnes minulostí a tak ji nahrazuje chemie
a frézování s vytvářením mulče bránícího některým plevelům. Na strmé svahy je nutno použít tu ušetřenou pracovní sílu z rovinatých lesů, kde ji může nahradit technika a chemie.
Stejné to je i s těžbou, kdy to lze v rovině levněji dělat stroji a ušetřené peníze dát na ruční těžbu v horách. Tak
hospodaří velký hospodář po kterém je vyžadován zisk a ne nějaký příživa čekající na dotace z jeho zisků. Jste to
schopen konečně pochopit, že je to pouze nutnost, aby
jinde bylo na šetrnější údržbu v nově vysazených lesích?
Slavomil Vinkler
27.9.2024 11:09 Reaguje na Břetislav MachačekPřipomíná mi to bonmot:
Nedivím se, že je daň z tabáku, kouření škodí zdraví, nedivím se, že je daň z alkoholu, ten škodí zdraví. Ale to, že je daň ze mzdy to pochopili jen někteří přizpůsobiví.
Slavomil Vinkler
27.9.2024 11:12 Reaguje na Břetislav MachačekSlavomil Vinkler
27.9.2024 11:26 Reaguje na Břetislav MachačekPavel Karel
27.9.2024 19:35Majka Kletečková
28.9.2024 17:58Emil Bernardy
29.9.2024 09:19 Reaguje na Majka KletečkováVe Vašem příspěvku nevidím souvislost se skutečným stavem věcí.
V těchto týdnech ministr Hladík tlačí na pilu a chce za každou cenu ChKO Křivoklátsko proti vůli obcí i státních orgánů.Omezení obcí a obyvatelstva,více jak 100 státních zaměstnanců navíc a samozřejmě další peníze.O tuto krajinu po staletí pečují místní , jde vlastně o loupež .
Jarka O.
29.9.2024 10:42 Reaguje na Emil BernardyEmil Bernardy
29.9.2024 11:25 Reaguje na Jarka O.Do intrik úředníků nevidím.
Jarka O.
29.9.2024 18:27 Reaguje na Emil BernardyJarka O.
29.9.2024 18:28 Reaguje na Jarka O.Karel Zvářal
29.9.2024 12:07 Reaguje na Jarka O.https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Dolezal-SPD-Narodni-park-Krivoklatsko-SPD-rika-NE-760668
Emil Bernardy
29.9.2024 12:35 Reaguje na Karel ZvářalJá teď našel toto
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-kauzy-novy-narodni-park-si-platte-ze-sveho-vzkazuje-hladikovi-ministerstvo-financi-261474
Parlamentní listy .... to nečtu.A mnohých autorech tam mám názor,lidsky je chápu. To je asi vše.
Karel Zvářal
29.9.2024 12:43 Reaguje na Emil BernardyPan Pražák napsal fakta.