https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/klikate-vzory-na-zdech-mohou-pomoci-prehratym-budovam-uvadi-studie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Klikaté vzory na zdech mohou pomoci přehřátým budovám, uvádí studie

19.8.2024 11:40 (ČTK)
Klikaté chladicí stěny by byly vhodné pouze pro teplejší podnebí, protože v chladnějších oblastech by v zimě zvyšovaly potřebu vytápění. Cheng a jeho kolegové ale navrhli i konstrukci s výklopnými "žebry", které by bylo možné vysunout a sklopit podle toho, jestli je třeba teplo absorbovat, nebo odrážet. Ilustrační foto
Klikaté chladicí stěny by byly vhodné pouze pro teplejší podnebí, protože v chladnějších oblastech by v zimě zvyšovaly potřebu vytápění. Cheng a jeho kolegové ale navrhli i konstrukci s výklopnými "žebry", které by bylo možné vysunout a sklopit podle toho, jestli je třeba teplo absorbovat, nebo odrážet. Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Začlenit do zdí budov plastické klikaté vzory by mohlo pomoci s ochlazováním přehřátých staveb - a zároveň snížit množství tepla, které odrážejí zpět do okolí. Uvádí to The Guardianstudie, o níž informoval zpravodajský server The Guardian.

 
Budovy jsou v současnosti zodpovědné za přibližně 40 procent celosvětové spotřeby energie a podílejí se více než třetinou na celosvětových emisích oxidu uhličitého. Značná část této energie pochází z klimatizace.

Používání klimatizace prudce roste s tím, jak se svět otepluje a jak se zvyšuje počet lidí, kteří si ji mohou dovolit. Emise skleníkových plynů z chlazení by se mohly do roku 2050 více než ztrojnásobit, napsal server NewScientist. Mnoho vědeckých týmů se proto snaží zkoumat možnosti, jak pasivně řešit chlazení, které by tak nebylo závislé na spotřebě energie.

Výzkumný tým pod vedením Qilonga Chenga z Columbijské univerzity v New Yorku vyvinul slibné řešení, které by mohlo pomoci snížit spotřebu energie tím, že přesměruje sluneční energii mimo budovu.

Chengův tým navrhl konstrukci stěny s klikatým vzorem, která může snížit povrchovou teplotu budovy až o tři stupně Celsia ve srovnání s plochými stěnami, aniž by spotřebovala jakoukoli energii. "S takovou konstrukcí můžeme mít chladnější budovy," řekl Cheng. "A můžeme tak snížit spotřebu energie na chlazení."

Konstrukci tvoří stěny s řadou výstupků, které při bočním pohledu vytvářejí klikatý tvar - jako by někdo vzal schody a otočil je naležato. Tato konfigurace využívá radiačního chlazení - pasivní chladicí strategie, která odráží sluneční světlo. Radiační chlazení si v posledním desetiletí získalo pozornost jako energeticky účinný způsob snižování nároků na klimatizaci.

Aby své řešení otestovali, postavili vědci z Chengova týmu metr vysoký model s klikatým i rovným povrchem. Když ho v létě umístili venku v New Jersey, klikatý povrch byl za 24 hodin v průměru o dva stupně Celsia chladnější než rovný povrch a o tři stupně chladnější v době od 13:00 do 14:00.

Podle Chenga je k dispozici řada levných materiálů, které by na tyto ochlazující stěny bylo možné použít. A šlo by také modernizovat stávající budovy, kdyby se přidaly vlnité panely.

Účinek ochlazování interiéru se bude lišit v závislosti na dalších faktorech, jako je velikost oken budovy, ale podle simulací by mohl dosáhnout až dvou stupňů Celsia. To by snížilo spotřebu energie potřebné na chlazení až o čtvrtinu.

Klikaté chladicí stěny by byly vhodné pouze pro teplejší podnebí, protože v chladnějších oblastech by v zimě zvyšovaly potřebu vytápění. Cheng a jeho kolegové ale navrhli i konstrukci s výklopnými "žebry", které by bylo možné vysunout a sklopit podle toho, jestli je třeba teplo absorbovat, nebo odrážet.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

19.8.2024 12:08
Myslím, že budově to může pomoci, ale klimatu nikoli.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

19.8.2024 12:28 Reaguje na Slavomil Vinkler
1*
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

19.8.2024 14:11 Reaguje na Slavomil Vinkler
Myslím, že ani té budově to nepomůže. To spíše pořádná tepelná izolace.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

19.8.2024 18:18
Z pohledu historických znalostí slepá cesta. Zajímalo by mne srovnání takového domu a domu v osázeném prostoru stromy, keři, bylinami, s nástěnnou vegetací, zelenou střechou, chráněném remízkem, na stejně charakterizovaném místě s osluněním, větrem a geolokací. Asi by se pánové vědci divili.
Prostě, snaží se vymyslet "něco jiného za zeleň". Pánové, lepší nenajdete. Zateplit kontaktně můžete, ale příroda to zvládne za míň, pokud tomu věnujete čas a píli. Ovšem je potřeba pořešit to klima na ideálním elipsoidu a sorávně nakládat s přírodními hodnotami. V tom to je. <rl>
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

20.8.2024 08:49 Reaguje na rýpal lesní
S tou zelenou střechou jste mimo. Z dobře tepelně zaizolované bílé střechy je třeba veškerou vodu v okolí zasakovat/využívat, aby ty stínící stromy/keře dobře vegetovaly. Dělat "zelený" dům, který na provoz spotřebuje spoustu vody, to není dobrý návrh.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist