https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/frantisek-lukl-svaz-mest-a-obci-cr-varuje-pred-negativnimi-dopady-novely-zakona-o-myslivosti-na-venkovske-obce-a-myslivost
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

František Lukl: Svaz měst a obcí ČR varuje před negativními dopady novely zákona o myslivosti na venkovské obce a myslivost

10.9.2024
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Svaz měst a obcí České republiky se ostře staví proti Vládou ČR schválenému návrhu novely Zákona o myslivosti č. 449/2001 Sb., který byl předložen do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.
 
Během projednávání zákona jsme opakovaně upozorňovali na praktické negativní dopady této legislativní normy na jednotlivé obce s rozšířenou působností a krajské úřady. Bohužel, většina našich zásadních připomínek byla ministerstvem zemědělství ignorována. Stejně tak nebyly vypořádány připomínky šesti krajů, které vyjádřily podobné obavy.

Hrozba zhoršení mezilidských vztahů a úbytek myslivců

Novela zákona má podle všeho značný potenciál negativně ovlivnit život v menších městech a vesnicích. Změny týkající se snížení minimální výměry honiteb mohou vést k řadě sporů mezi držiteli a uživateli honiteb, což může vyvolat napětí a zhoršit mezilidské vztahy v mnoha obcích.

Členové Svazu dlouhodobě podporují činnost mysliveckých spolků, které významně přispívají k udržování společenského života na venkově. V případě schválení této novely se však obáváme dalšího úbytku aktivních myslivců, což už dnes pozorujeme v některých regionech. Kromě toho zákon namísto motivačních pobídek přináší řadu kontroverzních ustanovení se sankčními postihy, což mladé lidi od myslivosti odrazuje.

Nové administrativní zátěže a nedostatek kvalifikovaných pracovníků

Dalším závažným problémem je nově navrhovaná povinnost vysokoškolského vzdělání pro zaměstnance vykonávající veřejnou správu na úseku myslivosti (§57 odst. 7).

Už dnes se potýkáme s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků ve veřejné správě na úseku myslivosti, které je těžké dlouhodobě udržet a adekvátně ohodnotit. Zavedení této povinnosti situaci ještě zhorší, což může vést k dalšímu prohloubení současných problémů spojených s výkonem práva myslivosti v honitbách ČR.

Informační systém myslivosti: Více komplikací než přínosů?

Navrhovaný Informační systém myslivosti (ISEM), který má zjednodušit administrativu a komunikaci mezi uživateli honiteb a orgány státní správy, nese riziko opačného efektu. Zavedení tohoto systému může přinést nové komplikace, například kvůli potřebě technické podpory, vyšším nákladům na jeho implementaci a správu, a také kvůli potenciálním problémům s datovou bezpečností. Obáváme se, že namísto slibovaného zjednodušení může systém přinést jen další administrativní zátěž pro obce a myslivce.

Novela nenaplní své cíle, hrozí zvýšení škod

Je důležité zdůraznit, že i přes deklarovaný cíl snížit stavy zvěře a s tím související škody na lesních a zemědělských kulturách, novela v předložené podobě tento cíl velmi pravděpodobně nenaplní. Naopak, navrhovaná opatření mohou vést k významnému negativnímu dopadu na podstatnou část honiteb a mysliveckých spolků, což povede ke snížení efektivity řízení lovu a ke zvýšení škod na lesních a zemědělských kulturách.


reklama

 
foto - Lukl František
František Lukl
Autor je předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta města Kyjov.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (31)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

10.9.2024 16:48
Všechno je to o penězích a honoracích.
Odpovědět
JV

Josef Valenta

10.9.2024 17:27
Nemyslím si že by zmenšení výměry nějak zavinilo spory na vsi , do určité společnosti jde skupina většinou se stejnými názory, mladí by spíše potřebovali vstřícnější přístup jednotlivých spolků,nemyslím si že při dobrém hospodaření bude hrozit nějaká pokuta . Co se týče úředníků kteří se budou zabývat myslivosti nechápu proč by to nemohl být i středoškolák, když u nás to spackal vysokoškolák s dlouhou praxí, závisí na člověku
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

10.9.2024 17:32 Reaguje na Josef Valenta
člověk by to tak nějak chápal, když jsou na jedné "lodi".
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

10.9.2024 17:33 Reaguje na Josef Valenta
taky mi připadá, že lepší je šikovný středoškolák než průměrný vysokoškolák.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

11.9.2024 19:35 Reaguje na Josef Valenta
Jednotliví provozovatelé sousedních malých honiteb se budou muset domlouvat o odstřelech jednotlivých konkrétních srnců. Pokud se nedomluví, budou si je vzájemně střílet, kdo dříve vystřelí, toho ten srnec bude. A protože střelená zvěř patří tomu, v jehož honitbě byla zastřelena a nemá žádnou povinnost se se sousedem provozovatelem sousední honitby o toho srnce rozdělit, vznikne velký potenciál mysliveckých sporů.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

13.9.2024 10:27 Reaguje na Radim Polášek
Samozřejmě, že přibude hranic. Hranice je vždy jádrem nějakého toho sporu. Budou minihonitby kde budou čekat pouze na to co přijde od sousedů atd. Do honitby je také potřeba se nějak dostat. Opravdu půjde ve všech případech se do honitby dostat z veřejné komunikace? Atd. Těch " mistních" problémů vznikajících zmenšením honiteb samozřejmě zbytečně přibude.
Odpovědět
JV

Josef Valenta

10.9.2024 17:27
Nemyslím si že by zmenšení výměry nějak zavinilo spory na vsi , do určité společnosti jde skupina většinou se stejnými názory, mladí by spíše potřebovali vstřícnější přístup jednotlivých spolků,nemyslím si že při dobrém hospodaření bude hrozit nějaká pokuta . Co se týče úředníků kteří se budou zabývat myslivosti nechápu proč by to nemohl být i středoškolák, když u nás to spackal vysokoškolák s dlouhou praxí, závisí na člověku
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

10.9.2024 17:31
"zhoršit mezilidské vztahy v mnoha obcích" tohle nechápu, pokud se někdo chce poštěkat, tak je jedno, jaký je myslivecký zákon.

Úbytek myslivců? pokud mají znát svůj revír, tak to nejde dělat na půl plynu.
Kdo si vychovává kvalifikované pracovníky?

No někdo ta data do systému nacpat musí, nebo myslíte, že zvířata nosí na řiti QR kód?

Když se zmenší výměra, tak je to vyhovění těm hobíkům.
Odpovědět
Ra

Radek

10.9.2024 21:26 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Když se poprvé zmenšila výměra tuším rok +- 2001 . Jediné co se stalo bylo že zmizela trofejová zvěř . Druhé co to přineslo byl nárůst zvěře , protože nový nájemci nelovili holou . Ti co změnu výměry tenkrát iniciovali byli LČR , kvůli škodám přemnoženou zvěří .
Máte pocit že další snížení výměry povede k něčemu jinému , já ne !
Odpovědět
sv

sv

12.9.2024 20:34 Reaguje na Radek
Tvoje pocity jsou irelevantní.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

10.9.2024 19:27
Měsíc myslivosti máme (6.), 10. září navrhuji na Den myslivosti. Tři příspěvky na stejné téma, to se jen tak nevidí!, a je to zajímavější čtení, než Jak pejsek s kočičkou pekli dort. Co z toho nakonec vyleze, se můžeme jen dohadovat, každý si tam přidá, co se mu hodí. Snad to nakonec neskončí dělením na úseky, pardon, minihonitby, to bychom byli třeba takovým Finům s 10 tis. ha revírem xmíchu. A doufám, že myslivost budou nadále provozovat myslivci, nikoliv úředníci. Byť těm "sežraným lesům" to bude asi jedno...
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

10.9.2024 19:51 Reaguje na Karel Zvářal
předchvílí to dávali v "bedně" když dám velké peníze za honitbu, chci tam mít trofejní zvěř.
Ono nejde jen o sežrané lesy ale i "pole".
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

10.9.2024 20:10 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Koukal jsem (Aš)... Trofejní zvěř znamená chov, mnohaleté úsilí. Přejde na chvíli k sousedovi: tovíšžejo!-)) Česká myslivost má tradici a úspěchy, jako málokterá ve světě. Chce to drobné korektury a odvahu úředníků jednat/ zakročit, když je potřeba. Byl jsem svědkem rozhovoru nejmenované (nadřízené) osoby na KÚ, načež oslovený na chodbě jinému poté vykládal, že on "si problémy dělat nemíní". Měl to za pár, tak se mu moc nedivím - ale to je asi problém celého zkostnatělého systému. Nikomu se nechce do střetu, chtějí to nechat tak nějak vyhnít. Ale s produkčním potenciálem takové černé to jde dost těžko...

Chybí mi něco jiného, a to příliv mladé krve, neb to ponocování není žádná sranda. Jsem proti naháňkám, tam ty hozené rány (z houští do houští) vyžadují zkušené střelce. Proto kazatelna, příkrm, FT, chlaďák. Ale ono se to snadněji napíše jak provede. Proto kecálistům, zejména z těm neziskovek, doporučuji se aktivně zapojit. Kritizovat umí každý lbl. Tím chci říct, že ta jejich přítomnost mi silně zavání něčím jiným, než pomoci myslivosti. Tu skutečnou si představuji úplně jinak.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

11.9.2024 19:40 Reaguje na Karel Zvářal
Drobná zvěř v podstatě nejde lovit jinak než naháňkami. Šoulačkou to je ještě pracnější, náročnější a nebezpečnější pro náhodné návštěvníky lesa a z posedu dnes drobnou zvěř lovit prakticky nejde.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

11.9.2024 19:52 Reaguje na Radim Polášek
Pokud drobnou zvěří nemyslíte rudl prasat, tak ano. Pod posed přijde liška i kuna, jenže tím by si zradil prase. Těch, komu není patrony líto, zas nějak moc není.
Odpovědět
MM

Milan Milan

10.9.2024 19:39
Já souhlasím s těmito námitkami. Zásahy politiků a lobistů do ustálených postupů a fungujících pravidel a ne jenom v oblasti myslivosti jsou často pouze v něčím, ne obecném zájmu. Již teď je myslivců málo, přemnožená zvěř je snad v celé republice atd. Narůstá administrativa, povinnosti, kontroly, pokuty, tresty, zdražuje se střelivo, do toho ochranci všeho atd.atd.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

10.9.2024 19:55 Reaguje na Milan Milan
demokracie je taková záhada, že svoboda jednoho končí tam, kde začínají práva druhých ale v tomto kontextu svoboda myslivců ničí úrodu jak na poli tak stromy v lese.

Myslet si, že to bude akceptováno do nekonečna není možné.

Odpovědět

Jaroslav Řezáč

10.9.2024 20:20 Reaguje na Jaroslav Řezáč
...tedy svobody myslivců nejsou jiné, než práva těch co mají pole a lesy, které nečinnost myslivců ničí.

Zatím předvedli jen hromadu výmluv.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

10.9.2024 20:34 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Možná jste si všiml, že dělám do hrabošů a "biologické ochrany". Tam ten scénář je téměř identický - řev, když jsou protesty proti jedům, a ticho po pěšině, když v gradační rok je úroda naprosto srovnatelná s loňskou či předloňskou. To jsou účelové tanečky, jak si vybojovat "svůj podíl z kořisti" (dotace).

Lokální přemnožení (sika) jsou známá, o pár (desítek) km je tomu úplně jinak. Pojďme se naučit kritizovat adresně, nikoliv házet vinu na všechny. Jsem v oblasti, kde se (většinou) neplotí ani nenatírá, lesy rostou naprosto bez problémů. Nevěřící osobně provedu.
Odpovědět
Ra

Radek

10.9.2024 21:12 Reaguje na Karel Zvářal
nedávno mi vyprávěl kamarád že se jeden nejmenovaný revírník chlubil jak dokázal odpěstovat buk bez oplocenky , dokonce se na to byli podívat další členové toho velikého spolku jménem LČR .

Příběh má bohužel pokračování , ti myslivci co mají honitbu kde hospodaří ten nejlepší revírník platí každoročně tučné škody , protože prý tamní les nezmlazuje tak jak by měl ……
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

10.9.2024 21:50 Reaguje na Radek
U nás je v mýťácích tolik náletových houštin (SM, BK, DB, HA, BO...), že "neviditelná" výsadba v ostřici zvěř nezajímá. Škody jsou lokálně na úrovni Čížkova rozvolněného lesa. Čemuž by měli pokrytci zelený fandit, a ne tomu bránit. Lži a protimluvy na každém kroku, hamba plut!
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

11.9.2024 06:17 Reaguje na Karel Zvářal
největší gól je, že v tom rozvolněném světlém lese chtějí tihle zelení ekomaniaci pást domácí dobytek. Ten prý žere selektívně.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

11.9.2024 06:13 Reaguje na Radek
Buk je svým způsobem velice agresívní dřevina a tam kde jsou plodící stromy je bukového podrostu spousta. Lesnictví a myslivost byly vždy spojené nádoby a ti novodobí progresívní lesníci co neumí pěstovat les se zvěří by se měli přejmenovat na lesní zahradníky, protože jim nakonec škodu bude dělat poslední zajíc nebo srnec.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

11.9.2024 19:56 Reaguje na Jarek Schindler
Já to vidím spíše tak, že dnes má zvěř po většinu roku leckde jako jedinou pastvu ty vysázené stromečky.
Divoké nálety a plevelné vysemeňující se dřeviny zlikvidovali majitelé lesů v rámci čistění lesa od plevelných dřevin, aby vysázené stromky měly k dispozici veškerou plochu lesa a potom těžbou méně hodnotných dřevin na dřevo na vytápění. Pícniny, které se postupně sekají na zelené krmivo pro dobytek a které tak na poli odrůstají a jsou tak chutné krmivo pro zvěř pěstuje jenom velmi málo zemědělců. A drobné trávní porosty v lese či na okrajích lesů a cest sekané průběžně drobnými chovateli králiků a podobných dnes taky obvykle neexistují, protože zmizeli ti chovatelé. Dneska jsou původní trávní porosty většinou zarostené vysokými plevely, kopřivami, pcháčím, trním a podobně. A kde tráva pořád je, tam je mladá tráva jenom tak měsíc v dubnu a začátku května. Než vyroste a zestaří. Takže ji zvěř nežere.
Takže dnes se zvěř logicky soustřeďuje na vysázené stromečky a ty ničí, protože po většinu roku nemá jinou takhle chutnou a koncentrovanou pastvu.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

12.9.2024 18:54 Reaguje na Radim Polášek
To co píšete je snad možné jen ve smrkové monokultůře mezi třiceti a 80 lety kdy pod porostem chybí jakékoliv bylinné patro a nejdete tam pouze suché jehličí. Tady se nepředpokládá ani žádné zmlazení atd. Postupem času i taková po kůrovci vykácená plocha buření zaroste. Věc uživnosti je celkem složitý problém. Na jednu stranu se zvýšila mnohonásobně úživnost zemědělských porostů hlavně díky pěstování energetických plodin. Na druhou stranu se zalesnila spousta louček a bezlesí kde zvěř přirozeně nacházela potravu. Stařina na těch chřástalových nesmyslech a louky dosrane od skotu či ovcí. To asi taky nebudou pro zvěř ty pravé pastevní plochy. Největší problém je ale nepřetržité rušení zvěře a to při jakékoliv její činnosti. Zvěř se v klidu nenapase. Nemá prostor v klidu přežvykovat a trávit . Dříve zvěř například v zimním období našla spoustu potravy kolem potoků. Dnes většinou udolím potoka vede i cesta. Dnes se vedou mezi ochranáři diskuze jak moc je přikrmování zvěře pro zvěř škodlivé a že by se nemělo krmit ani v době nouze. Málo kdo ví, že pro zvěř může být dobou nouze třeba srpen či září. Byl jsem svědkem toho, jak laň vytahávala při přechodu čerstvě zalesněné paseky buky ze země. Nežrala je, jen chytila a vytáhla.
Odpovědět
Ra

Radek

12.9.2024 21:47 Reaguje na Jarek Schindler
Přesně tak to je s obdobím žní , již po nich přichází doba strádání . Takže už v srpnu to chce v krmítkách dobré jádro , ječmen , oves , muže být i trocha pšenice … srnčí tráví pomoci bakterii , potřebuje stály přísun stejné potravy , nejhorší pro ni je nášup jednou za týden a po každé jiný (nedělní krmič , to je snad lepší nedávat nic ! ) jak říkají staří myslivci , co do vánoc nezkrmíš to v lednu nedoženeš .


Pro ochranáře je doba strádání až napadne sníh , ti nejlepší z nich si pletou Yellowstonský národní park z českou kotlinou , plnou polí z energetickými plodinami ,kam má zvěř přístup a když jim sklidí , tak nemá nic …..a nejraději by nepřikrmovali protože přece zvěř nic nepotřebuje a když nuže tak žít v Yellowstounu , tak tak muže žít i u nás , to dá ochránci městskému přece rozum a nebo mu to poradí pan Bláha :-)))
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

10.9.2024 21:44 Reaguje na Jaroslav Řezáč
👍
Odpovědět
Ra

Radek

10.9.2024 23:01 Reaguje na Jaroslav Řezáč
……tedy svobody myslivců nejsou jiné než práva zvěře co žije ve svém domově jenž si nárokuje člověk , co si myslí že je vlastník .

Myslivci loví tisíce kusů zvěře , zatím předvádí že ochrana přírody nejde dělat ochranou vybraných jedinců (tak jako jim káží ochránci městští ) jde dělat ale komplexně redukcí , slabých , přemnožených a nemocných .
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

11.9.2024 06:51 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Jste slušně řečeno hodně mimo pane Řezáč. Já to vidím zase tak, že všichni mají svobody a práva jen myslivci povinnosti. No a myslivci tedy určitě neničí pole a lesy. No a přírodu nakonec neničí ani ta zvěř. Pokud něco dělá lesníkům a zemědělcům škodu tak je to část přírodního bohactví ČR. Říkám část protože druhá část ( šelmy, krkavcovití, dravci) sice také dělají člověku také škodu ale tam se ta škoda jaksi nebere v potaz. V případě spárkaté dezoláti řvou jak je přemnožená a jaké dělá škody. Přitom nějaká prevence a ochrana jsou vyhozené peníze. V druhém případě se například ten vlk nemůže nikdy přemnožit a škodu dělá pouze tam kde není ochrana a tak se ochrana stavá povinností. Zajímavý dvojí přístup ke zvěři.
O jakých výmluvách ze strany myslivců vlastně mluvíte pane Řezáč? To, že zemědělci s ekology prosadily řepku a kukuřici kde se v obrovských lánech těchto vysoce energetických plodin nedosažitelná zvěř v klidu množí, není výmluva ale fakt. Že lesníkům s podporou ekomagorů díky nepružnosti či liknavosti sežral kůrovec tisíce hektarů lesa je také fakt. No a že se uvádějí přemrštěné škody zvěří kde se vše svádí na zvěř která má údajně pomalu vše sežrat, je do třetice fakt. Faktem je i to, že dnes myslivec místo zvěře a jejího lovu potkává v kteroukoliv denní či noční hodinu spíš různé lidi než zvěř. To je asi ta vaše nečinnost, že pane Řezáč.
O jakách výmluvách jste to tedy psal pane Řezáči?
Odpovědět
PM

Petr Michna

12.9.2024 17:00 Reaguje na Milan Milan
Svaz měst a obcí má oprávněné námitky. A těch negativních dopadů novely zákona o myslivosti by bylo daleko víc. Např. omezení práv vlastníků pozemků ve prospěch "hospodařících" osob, ač předkladatelé tvrdí opak.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

11.9.2024 20:10
I počali se přibližovati ze všech stran šizunci, šíbři, podloudníci, potulní hudci co oka kladli, dále pak různí vykladači práva, chvalopěvci výsosti i mocných, podivné mátohy chůzí křivou, další pak se svým myšlením podivným, zloději a pobertové různí, také masochtiví tvorové liškám v podobnosti se připomínající, politici různí chtiví dalších prebend, ďáblíci hladoví s tesáky i bez, a dílem tímto a za úpění v předvolebním boji, zahuben byl poslední poctivý lesník, poctivý myslivec, příčinlivý občan i práva dbalý příznivec přírody, i rozlehl se jásot sběře této, aby v lesích konečně nastaveno bylo právo vlčí bez vlků, sloužící jen špinavcům a Pražákům voleným. Ámen. <rl>
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist