https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedrem-oslabene-platany-v-centru-brna-suzuje-houbova-choroba
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vedrem oslabené platany v centru Brna sužuje houbová choroba

27.8.2024 23:00 | BRNO (ČTK)
Platany v centru Brna, oslabené dlouhotrvajícími vysokými teplotami a intenzivním slunečním svitem, sužuje houbová choroba antraknóza. Napadené listy stromů mají hnědé skvrny a opadávají, řekla Alexandra Koutná z městské organizace Veřejná zeleň města Brna (VZMB). Dopady choroby jsou podle ní znát třeba na Dominikánském náměstí, kde jsou nyní už jen tři stromy ze čtyř. Jeden z horních platanů se v červenci při bouřce zlomil a správci zeleně jej museli pokácet. Výsadbu nového plánují na přelomu listopadu a prosince. Měla by to být odrůda, která je proti antraknóze odolnější.
 
"Na Dominikánském náměstí, ale třeba i u Červeného kostela vypadají platany jako na podzim. Teploty nad 30 stupňů těmto stromům v dlážděných plochách nesvědčí. Jsou pak náchylnější na škůdce a nemoci. Kdysi však byly považovány za absolutní držáky," uvedla Koutná.

Proti antraknóze plánuje organizace stromy na Dominikánském náměstí ošetřit tzv. mikroinjektáží. "Zřejmě ale až přespříští rok, protože mikroinjektáž je možná až od určitého průměru," dodala Koutná. Nyní stávající tři stromy zaměstnanci městské firmy alespoň více zalévají.

Platany jsou na Dominikánském náměstí od roku 2018. Jeden kvůli sazenici, která měla v době výsadby nekvalitně zapěstovaný kořenový systém, před čtyřmi lety odumřel a nahradil ho nový. Druhý se zlomil letos při bouřce. Podle Koutné byl v místě zlomu patrný defekt, který mohl způsobit někdo nožem. Veřejná zeleň plánuje v listopadu koupit nový vzrostlejší platan a následně jej vysadit.

"Přemýšleli jsme i o jiném druhu, ale většina má nějaký problém, takže jsme se rozhodli držet platanů. Věříme jim, že jednou budou mít velkou korunu. Navíc chceme zkusit odolnější kultivar," řekla odbornice. Strom má být reprezentativní a mezi staršími tolik nevyčnívat. Stát bude asi 15 000 korun, většinou VZMB nakupuje sazenice za ceny okolo 3000 korun.

Dlouhotrvající tropické teploty neprospívají ani stromům ve Wilsonově lese, byť se jedná o lesopark. Podloží je však skalnaté a vrstva organického krytu malá. Voda odtamtud proto relativně rychle odteče. "Umírají tam i docela velké stromy, neboť navzájem bojují o vláhu a konkurují si. Podporujeme tam proto přirozenou obnovu a vysazujeme stromy do blízkosti cest. Snažíme se přitom zpestřit druhovou skladbu. Právě u nových výsadeb ale vnímám větší náchylnost na počasí," poznamenala Koutná.

Loni uhynula asi čtvrtina z 2000 stromů, které městský podnik vysadil. Letos bude úhynů zřejmě méně, podle VZMB asi o třetinu. Důvodem je zejména deštivé jaro. Vliv počasí je nicméně podle Koutné v některých případech patrný až s odstupem. Navzdory vysokým teplotám se nyní o stromy ve Wilsonově lese nebojí. Mohly ale dostat šok, který se projeví třeba až příští rok, pokud na jaře nezaprší, dodala.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Pe

Petr

28.8.2024 13:26
"Teploty nad 30 stupňů těmto stromům v dlážděných plochách nesvědčí."
Celé náměstí vydlážděné, a uprostřed té pálavy v dlažbě čtyři stromy. Nedivím se že schnou, na té dlažbě bude v tomhle počasí tak 50 stupňů. V tom se přece nedá žít. Jak toto může někdo navrhnout a někdo další zasázet?
Odpovědět
Pe

Petr

28.8.2024 13:28 Reaguje na Petr
Posedlost pořádkem a čistotou se dostala daleko za hranice normálnosti a žitelnosti.
Odpovědět
Anyr

Anyr

28.8.2024 15:42 Reaguje na Petr
Zcela souhlasím. Města nejsou přirozená, ani pro lidi, natož pro stromy, a myslet si, že v epicentru vysokých teplot a ve zcela nepřirozeném biotopu, kde (nejen) pro stromy "nic nefunguje tak, jak má", se bude stromům dařit, navíc dlouhodobě, může jen naivní a velmi neznalý člověk. I když rozumím té potřebě ty stromy tam mít, ze spousty důvodů.

Ale co chtít - nemůžeme požadovat zdravé lidi, když je nemocný systém, který je ovlivňuje, ve kterém žijí.
Nemocná mysl, nemocný duch, nemocné činy. Jako vždy, vše souvisí se vším.
Odpovědět
Pe

Petr

28.8.2024 16:43 Reaguje na Anyr
Ano. A tak bych opravil nadpis článku na: Platany v centru Brna sužuje lidská choroba.
Chronická dlažbitida.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

29.8.2024 15:01 Reaguje na Petr
Je dlažba a dlažba. Můžete mít i dláždění přes které se drtivá většina dešťové vody zasákne a z ní mohou stromy krásně profitovat.
Odpovědět
Pe

Petr

29.8.2024 16:57 Reaguje na Jiří Svoboda
Ano, profitovat na rozpálené dlažbě touží 9 z 10 stromů.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

28.8.2024 18:06 Reaguje na Anyr
Ano chlapci : "Druhý se zlomil letos při bouřce. Podle Koutné byl v místě zlomu patrný defekt, který mohl způsobit někdo nožem." Dlažba ho pořezala.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist