https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stovky-tisic-mrtvych-ryb-zaplavily-pristav-v-recku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stovky tisíc mrtvých ryb zaplavily přístav v Řecku

29.8.2024 18:33 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Stovky tisíc uhynulých ryb zaplavily přístav v řeckém městě Volos poté, co byly během loňských povodní vytlačeny ze svých obvyklých sladkovodních stanovišť. Plovoucí mršiny vytvořily na hladině stříbřitou pokrývku a ke znepokojení obyvatel zapáchaly. Řecké úřady mrtvé ryby začaly rychle odstraňovat, aby se zápach nerozšířil do restaurací a hotelů v okolí. Dnes o tom píše deník The Guardian.
 
"Rozprostírají se na kilometry daleko," řekl agentuře Reuters člen městské rady Stelios Limnios o uhynulých rybách. "Nejsou jen podél pobřeží, ale také uprostřed Pagasitického zálivu," dodal s odkazem na oblast u Volosu, jejíž pobřeží lemují rekreační domy.

Vlečné lodě ve středu pomocí sítí ryby sbíraly a poté je vysypávaly na korby nákladních aut. Úřady uvedly, že bylo během 24 hodin posbíráno více než 40 tun mrtvých ryb. Starosta Volosu Achilleas Beos řekl, že je zápach nesnesitelný. Na středeční tiskové konferenci obvinil vládu, že se problémem nezabývala dříve, než v tomto týdnu zasáhl jeho město. Řekl, že rozkládající se ryby by mohly znamenat ekologickou katastrofu pro ostatní živočišné druhy v oblasti.

Podle odborníků tento problém způsobily loňské rekordní záplavy v rovinaté části kraje Thesálie na sever od Volosu. Povodně znovu naplnily nedaleké jezero, které bylo vypuštěno v roce 1962 ve snaze bojovat proti malárii, a zvětšily ho na trojnásobek jeho původní velikosti. Od té doby hladina vody v jezeře prudce ustoupila a sladkovodní ryby jsou nuceny směřovat do přístavu Volos v Pagasitickém zálivu u Egejského moře, kde nemohou přežít.

Do ústí řeky vedoucí do Volosu nebyla umístěna ochranná síť, uvedli odborníci. Když ryby doplavaly do moře, slaná voda je tak pravděpodobně zabila. "Neudělali to, co by mělo být samozřejmé," řekl starosta Beos s odkazem na vládní služby. Místní prokuratura v souvislosti s úhynem ryb nařídila vyšetřování.

Katastrofa je nejnovějším důsledkem extrémního počasí v Řecku, které vědci spojují se změnou klimatu. Řecko se potýká s vysokými teplotami a nepravidelnými srážkami, které způsobují požáry a záplavy.

Třiatřicetiletý Dimosthenis Bakojannis, který vlastní restauraci na pláži deset kilometrů od Volosu, se nechal slyšet, že jeho obrat se letos v létě snížil o 80 procent, protože po záplavách sem jezdí méně turistů. "Vytvoření ochranné bariéry nyní nepomůže. Teď už je pozdě, jelikož turistická sezona skončila," řekl Bakojannis. "Situace s mrtvými rybami bude náš konec. Jaký návštěvník do našeho města po tomto přijede?" ptal se Stefanos Stefanu, předseda místní asociace restaurací a barů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist