https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-roce-2030-ma-byt-podle-odhadu-statu-v-cr-3000-aut-na-vodik-misto-40.000
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V roce 2030 má být podle odhadu státu v ČR 3000 aut na vodík místo 40 000

30.8.2024 11:30 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Stát výrazně snížil budoucí předpokládaný počet vodíkových aut na českých silnicích. V roce 2030 by mělo být v Česku registrováno okolo 3000 vodíkových osobních aut a 800 lehkých užitkových. Podle dřívějších předpokladů to mělo být celkem 40 000 až 50 000 vozů. Ve stejné době by v Česku mělo být 200 vodíkových autobusů proti původně předpokládané tisícovce. Vyplývá to z aktualizovaného Národního akčního plánu čisté mobility, který tento týden schválila vláda.
 
Důvodem přehodnocení odhadů je podle aktualizované strategie malý posun v nabídce vodíkových aut u automobilek v porovnání s rozvojem elektromobilů. Osobní auta na vodík na českém trhu prodávají značky Toyota a Hyundai, které nabízí modely Mirai a Nexo. Do poloviny loňského roku oba výrobci dohromady prodali 24 těchto vozů. V blízké budoucnosti s vodíkovým osobním autem počítá jen BMW. Na konci příštího roku aktualizovaný plán předpokládá 200 registrovaných osobních vodíkových aut, 50 lehkých užitkových, deset nákladních a deset autobusů.

"Nové revidované cíle vychází ze skutečnosti dosavadního celosvětového vývoje v oblasti vodíkové mobility, který implikuje, že vodík je vhodné jako palivo využít především pro oblasti nákladní, autobusové, lodní a letecké dopravy, kde jako alternativa nejsou zatím k dispozici baterie pro své fyzikální limity, nebo je limitujícím faktorem distribuční soustava," uvádí ministerstvo průmyslu v materiálu.

Kvůli tlaku na dekarbonizaci nákladní dopravy prostřednictvím unijních nařízení a směrnic lze podle plánu očekávat do roku 2030 postupný nástup vodíkové mobility v segmentu nákladní dopravy, a to i v ČR. "Navzdory faktu, že se vodíkový pohon v nákladní dopravě stále nachází na demonstrační úrovni, je očekávána komercionalizace tohoto pohonu v druhé polovině 20. let. Výhodou vodíku v segmentu nákladní dopravy je rychlost plnění, která standardně nepřesahuje 20 minut, vysoký dojezd až 1000 km u současné technologie kamionů typu N3. V návaznosti na výše uvedené je na úrovni národního plánu stanoven předpokládaný cíl počtu vodíkových kamionů do roku 2030, a to na počet 380 těžkých nákladních automobilů typu N2+N3," shrnuje plán.

Počet plánovaných vodíkových čerpacích stanic se proti dřívějším předpokladům příliš nezměnil. Stále počítá se 40 stanicemi do roku 2030 a zhruba 12 do konce příštího roku, i když konstatuje určité zpoždění výstavby kvůli problémům s dodávkami některých komponent.

V elektromobilech plán předpokládá dosažení počtu 50.000 osobních aut a 4000 užitkových v příštím roce. "Tento počet má dále růst do roku 2030 na 250.000 osobních a 20.000 lehkých užitkových vozidel, a do roku 2035 až na jeden milion osobních a 60.000 lehkých užitkových vozidel,“ dodal v tiskové zprávě ministerstva průmyslu vrchní ředitel hospodářství Eduard Muřický.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (22)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HH

Honza Honza

30.8.2024 12:47
Pan ministr Hladík řekl, že EU by měla dohnat technologický náskok Číny a USA, jinak průmysl nebude mít zastaralými technologiemi odbyt a hospodářství bude stagnovat.
V čem ale by měl být technologický pokrok? Že každý bude mít FV panely na střeše, všichni budeme jezdit elektroauty? Asi ne, pokrok je něco jiného! Je to věda a výzkum, vymýšlení nových efektivnějších postupů, kt. předběhneme konkurenci.
Jsou to efektivnější metody získávání vodíku, efektivní úložiště energie, baterie, efektivní regulace a distribuce elektřiny.
Tam by měly směřovat miliardy.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

30.8.2024 14:20 Reaguje na Honza Honza
Evropa už je tak ekonomicky napjatá, že na tohle už mít nebudeme... teď už pro zelené fandovství a takzvaný technologický pokrok bude na řadě dojení lidí.


Odpovědět

Viktor Šedivý

30.8.2024 22:40 Reaguje na Honza Honza
Dohnat? Jakpak to bylo v době budování socialismu?
Nejdříve to bylo DOHNAT A PŘEDEHNAT, pak následovalo UDRŽET KROK, další cíl byl již jen NEZTRATIT Z DOHLEDU a nakonec pouze NEZTRATIT STOPU.

Pokud tuhle eurobandu nevypráskáme, zopakujeme si to celé znovu.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

1.9.2024 06:40 Reaguje na Viktor Šedivý
Těžko bude EU Čínu dohánět, když před pár desetiletími postupně předala výrobu všeho možného právě jí
a ti v Bruseli spolu se zelenými, vedou Evropu do kytek odmítáním průmyslu, těžkým počínaje a technické obyry na školách, jsou pro ně fuj !
Odpovědět
ss

smějící se bestie

1.9.2024 06:40 Reaguje na smějící se bestie
obory
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

30.8.2024 14:14
ne, nic takového, vodík není tak levný. Pokud se nevyřeší zásadní problémy výroby a kapacity výroby je osobní doprava jen rozmařilostí.

Odpovědět

Viktor Šedivý

30.8.2024 22:33 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Např. pořizovací cena i provozní náklady autobusové dopravy jsou násobkem ceny při použití nafty.
A to si uvědomme, že nafta je zatížena spotřební daní - vodík ne!
Odpovědět
ss

smějící se bestie

1.9.2024 06:41 Reaguje na Viktor Šedivý
zatím
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

30.8.2024 15:44
Pan ministr by se měl spíše zamyslet, proč musí naši silniční infrastrukturu brázdit a devastovat tisíce kamionů denně a ještě nám otravovat ovzduší. Co kdyby se domluvil s kolegou - pirátem, že podmínkou povolení stavebního záměru na novou fabriku, nebo na stavbu super- hyper- marketu, bude povinnost postavit si i sklad na vstupní materiál, na komponenty i na vyrobené výrobky připravené k distribuci, prodeji, a to alespoň na týden nepřetržitého provozu? To by se našim silnicím ulevilo od těch novodobých pojízdných skladů a doprava se na silnicích sklidnila!
Odpovědět
Pe

Petr

30.8.2024 21:06 Reaguje na Tonda Selektoda
Tím by se neulevilo vůbec nijak. Týdenní zásoby přece nejde navozit za den, takže je úplně jedno, jestli se denně vozí kompomenty rovnou do výroby, nebo na sklad, ze kterého denně ubývá, takže se musí denně doplňovat, jinak by tam nebyla povinná týdenní zásoba.
Odpovědět

Viktor Šedivý

30.8.2024 22:37 Reaguje na Petr
Ale ulevilo by se.
Stavba by byla mnohem dražší o "povinné sklady". Zásoby na skladě nejsou také zadarmo, ani hotová produkce, co by musela čekat na občasný rozvoz by nikoho nepotěšila.
Takže fabrika beztak sužovaná zlodějskými daněmi na energiích by už definitivně zkrachovala - a NEBYLA BY ŽÁDNÁ DOPRAVA.
Odpovědět
ig

30.8.2024 23:24 Reaguje na Tonda Selektoda
Tomu se dá zabránit velmi snadno. Nekupujte si věci a nebudou jezdit kamióny.
Stavby skladů nařizovat nemusíte. Vznikají i bez toho jako podnikatelské záměry nezávislých investorů a vznikají právě proto, aby šetřily jízdy kamiónů (jednoduše proto, že doprava je drahá). Kamióny jezdí tak vytížené jak jen mohou, takže tento nápad by nic neřešil, maximálně by si na něm nějaký populista mohl postavit kariéru.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

1.9.2024 06:48 Reaguje na
Jo, kamiony musí jezdit a to po celé EU sem tam, protože třeba u márketů se musí vozit do centrálních skladů a potom teprve do obchodů i když je mnohdy výrobna vzdálená jenom pár km.
A u zeleniny i ovoce v základním sortimentu, se vozí i to, co bývalo pěstováno zde tak, že byla ČR v tom soběstačná !
Odpovědět
ig

1.9.2024 14:54 Reaguje na smějící se bestie
Zkuste si spočítat rozdíl mezi náklady (nebo jenom emisemi) když zemědělec veze do nejbližšího supermarketu bedýnku jablek svým Berlingem nebo když tam přiveze tisíc bedýnek najednou kamión, byť z větší dálky.
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

1.9.2024 09:44 Reaguje na Tonda Selektoda
Ještě bych to podmínil železniční dráhou.
Pokud se chceme zbavit kamionu, tak trvanlivé zboží by se mělo vrátit na železnici, která by se zmodernizovala, takže třeba nákladní vlaky by jezdily v režimu rychlíků a potom už je udělat u nádraží terminály, takže kamiony by rozvážely jen po okolí, ne přes celou Evropu.
Jistě - rychle kazící zboží by asi "na pneumatikách" zůstalo dál.
A vrátit se k lokální výrobě.
Narozeno v Nizozemí, očkováno v Dánsku, vychováno v Německu, zpracováno v Polsku - lepší odvezeno do Francie, horší do východní Evropy , by mělo skončit.
Odpovědět
ig

1.9.2024 14:56 Reaguje na Pavel Jeřábek
A továrny dovolit jen podél železničních tratí. To bejvávalo a jak si průmysl oddechl, když automobily tu vazbu zrušily.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

1.9.2024 20:21 Reaguje na
Nevím, jak si kdo oddechl. Velké podniky měly své železniční vlečky, na které jim ČSD přistavila vagony s materiálem k vyložení, nebo k navagonování (naložení) výrobků, přímo v areálu závodu. Na nákladových nádražích bývaly nakládací a vykládací rampy, kam si okolní místní podniky a závody mohly svou autodopravou zajet a vyložit, nebo naložit přistavený vagon. Je fakt, že zásilka drahou byla po ucelených vagonech a o větších objemech zboží, které pak bývalo uloženo v podnikových skladech ke zpracování, nebo k prodeji. To by dobové náklaďáky, na tehdejší silniční infrastruktuře, asi jen stěží zajistily.
Odpovědět

Radek Čuda

2.9.2024 16:23 Reaguje na Tonda Selektoda
Jako popisujete to hezky to jo ... akorát že spolehlivost té dopravy byla tehdy často na mašli a jakž takž to fungovalo jen díky tomu, že jednak prostě tehdejší nákladní automobilová doprava měla svá značná omezení technického rázu, jednak pro, že plán holt občas počkal, no:-). A když se blížil sjezd, tak se to nějak zašmoulilo:-).

Aby to nevyznělo, že jsem proti železnici, to vůbec, ale včera opravdu není dnes.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

30.8.2024 17:58
Snad se dá ten aktualizovaný plán ještě jednou přeaktualizovat. Stát by měl přestat mrhat prostředky na nesmysly, protože už tak je dost zadlužený. Podobné věci nechat na nadšencích a pokud se náhodou časem ukáže, že se nejedná o slepou cestu, tak se zajisté přidají i další.
Odpovědět

Viktor Šedivý

30.8.2024 22:38 Reaguje na Richard Vacek
No a jak do takového modelu zakomponujete parazitování na dotacích?
Odpovědět
RV

Richard Vacek

31.8.2024 07:16 Reaguje na Viktor Šedivý
Bohužel v EU se stává úspěšným ten podnikatel, který dovede sosat dotace. Že to je cesta do pekla nikoho nezajímá.
Odpovědět
sv

sv

1.9.2024 15:42 Reaguje na Richard Vacek
To se nesmí říkat soudruhu. To se soudruhovi burešovi nebude líbit. Copak nevíš, soudruhu, že bez dotací, půjde bureš po žebrotě.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist